Doktor Moreau’nun Adası Kitap İncelemesi Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Doktor Moreau’nun Adası Kitap İncelemesi Özeti

Doktor Moreau’nun Adası Kitap İncelemesi Özeti H.G Wells romanı. Gözlerden uzak bir adada yapılan şeytani bir deney

1984 Romanı George Orwell İncelemesi Özeti
Karanlıkta Fısıldayan Konusu Özeti İncelemesi
Cesur Yeni Dünya Aldous Huxley İncelemesi Özeti

Doktor Moreau’nun Adası Kitap İncelemesi Özeti bilim kurgu romanlarının babalarından hatta atalarında biri dememizde sakınca olmayan H.G. Wells romanıdır. Romanın yorum ve değerlendirme bölümünde de yazılacağı gibi evrim teorisi, yapay seçilim ve insanlığın geleceğine dair müthiş çıkarımlar karşısında saygıyla eğilmek gerekli. Sadece kuru bir öykü değil, insanın dünyadaki yeri, medeniyet ve insanın medeniliği hakkında da felsefi çıkarımlar okumak mümkün ki 21. yüzyılda romanın konusundaki gerçekliği görüyoruz. Daha fazla Herbert George Wells  kitap incelemesi için TIKLA

Yıldızlı puanlamam

Değerlendirme: 3 / 5.
Kitap tavsiyeleri

Ölmeden önce okunacak, zihnimizi aydınlatacak, hayal gücümüze iyi gelecek kitaplar için TIKLA

Doktor Moreau’nun Adası Kitap İncelemesi

Evrim teorisi, insanın ve canlıların gelişimi konularının tartışıldığı dönemlerde herhalde böyle bir bilim kurgu kitabı yazmak gerekirdi. Hayvanların insanlara dönüştürülmesi işini yapan kaçak Doktor Moreau, sadece bir bilimci değildir. Ayrıca kendini tanrı yerine koymuş ve “kanunlar” adı altında, hayvanlardan yarattığı insan türüne, bir din getirmiştir. Günümüzde, klonlama, genetik müdahaleler, melezlemeler, gen transferleri gibi genetik teknolojiler geliştirildi. H.G. Wells evrim teorisini çok iyi anlamış ve insanların bir gün biyolojik dönüşüm yapabileceğini anlamıştır.

Doktor Moreau’nun Adası Kitap İncelemesi Özeti

Doktor Moreau’nun Adası

İnsanlar da hayvanlar kadar vahşi olabilirler. Biz her ne kadar bilimle kendimizi Tanrı pozisyonuna sokacaksak, o günler gelecek olsa da varlıkların bedensel dönüşümünü yaparız. Ama ruhlarını değiştiremeyiz, doğaya, canlılara müdahale etmemeliyiz. Romandan bu anlamlar da çıkıyor. İnsana dönüşen hayvanlar, aslında ne hayvan ne de insandır. Zulüm içinde bir adada yaşayan, uydurma kanunlar ile yönetilen zavallı mahluklardır. Biz insanların içinde de her an ortaya çıkacak bir vahşi taraf vardır. 

Doktor Moreau’nun Adası Kitap İncelemesi Özeti

Doktor Moreau’nun Adası H.G. Wells

Kitabın Çok Kısa Özeti

Batan bir gemiden kurtulan, biyolojiden anlayan Edward Prendick bir gemi tarafından kurtarılır. Gemiye bindiğinde kendiyle Montgomery adında biri ilgilenir. Gemide, uzun kıllı kulaklı, burunları ve yüzleri acayip, çirkin, bacakları ve vücutları tuhaf insanları görür. Gemide ise çeşit çeşit hayvan vardır. Bunların sırlarını bir türlü çözemeyen Edward, bir yandan da kaptanın hışmına uğrar. Kaptan onu gemide istemez.

Doktor Moreau’nun Adası Kitap İncelemesi Özeti

Doktor Moreau’nun Adası

Gemi adaya yaklaşınca kaptan davetsiz yolcuyu gemiden adeta atar, Edward mecburen adaya giden tekneye biner. Adada, garip hayvanlar, tuhaf vücutlu çirkin yaratıklar vardır. Daha sonra her şeyin Doktor Moreau’nun deneyleri için orada olduğunu öğrenir. Adada doktorun hayvanlardan yarattığı insanlar arasında bir savaş başlar. Doktor ve Montgomery bu şeytani deneylerin sonucunu ağır ödeyeceklerdir. Daha sonra adadan kendi yaptığı sandalla kurtulan Edward Prendick’in bu öyküsüne kimse inanmaz ve ona deli gözüyle bakılır.

Yayın Evi: İş Bankası Kültür Yayınları, Safya Sayısı: 176

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması