Doktor Ox’un Deneyi Jules Verne Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Doktor Ox’un Deneyi Jules Verne Kitap Özeti İncelemesi

Doktor Ox, Qiunquendone kentine gelir. Burada "Oksihidrat" gazını kullanarak bütün kenti aydınlatacaktır. Qiunquendone çok sakin bir kenttir.

Mesaj Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti Konusu
Körler Ülkesi H.G. Wells, Kitap Özeti İncelemesi
Dune Kitap Konusu Özeti İncelemesi Alıntılar

Doktor Ox’un Deneyi Jules Verne Kitap Özeti İncelemesi konusu. Bilim kurgu klasikleri denilince akla gelen ilk üç yazardan biri de Jules Verne’dir. Bu kitap her ne kadar Verne’in en iyileri arasında olmasa da akıcı bir anlatımı var. Aşağıda kitap incelemesinde değineceğim. Ben yazarlar için, uyanıkken rüya gören insanlar diyorum. Çünkü rüyalarımızda da çoğu kez romanlara konu olacak olayları yaşarız. Dostoyevski Sendromu denilen bir durum yazarların gerçeküstü bir zihine sahip olmalarını sağlıyor. Bu çok ilginçtir. Özellikle günümüzde bize modern ya da çağdaş edebiyat diye yutturulmaya çalışılan kitapları biliyoruz. Aynı yaz şarkıları gibi unutulup giden, edebi ve felsefi derinliği olmayan kelime öbekleridir bu kitaplar. Şimdi kitabın özeti ve incelemesine geçmek istiyorum. Kendi köşemize çekilip yaşamın kalabalığından ve Twitter gündeminden uzaklarda bir şeyler okumak kada rgüzel bir duygu yoktur.

Doktor Ox’un Deneyi Jules Verne Kitap Özeti Konusu

Kısaca kitabın özeti ve konusu. Doktor Ox, Qiunquendone kentine gelir. Burada “Oksihidrat” gazını kullanarak bütün kenti aydınlatacaktır. Qiunquendone çok sakin bir kenttir. Burada suç işleyen olmaz. Kanuna aykırı davranan olmaz. Herkes birbiri ile uyum içindedir. Kavgadan gürültüden uzak adeta cennet gibir bir yerdir. Doktor Ox, yardımcısı ilekenntin her yerine boru döşer. Söz verdiği gibi artık her yer aydınlanacaktır. Ama doktorun planı başladır.

Doktor Ox'un Deneyi Jules Verne Kitap Özeti İncelemesi
Julse Verne Doktor Ox’un Deneyi

Bu sakin, her şeyin yolunda gittiği kentte bir değişiklik yapmak iste. Mahkeme salonları, hapishaneler, karakollar bomboştur. Kimse bir diğerine sesini bile yükseltmez. Sokaklar tertemizdir. Doktor ise ürettiği gazı salarak insanların üzerinde saldırgan etkiler yaratmak ister. Gaz salınınca, kent sakinleri artık eskisi gibi değillerdir. Barbarlar gibi birbirlerine girerler, eski sevgi ve saygı kalmamıştır. Herkes birbirine saldırır tam bir kaos ortamı oluşur. 

Doktor Ox’un Ana Teması Kitabın İncelemsi ve Yorumu

Sıra Doktor Ox’un Deneyi konusu ve kısa bir yorumunda. adeta bir zombi romanını andırır. (Frenkestain, Mary Shelley romanı aklıma geldi nedense zombi dediğim anda)  2000’li yıllarda zombi filmler, ve dizileri çok modaydı. İnsnalar biyoloji  laboratuvarlarından yayılan virüslerle enfekte olurlar. Saldırgan, ölü ile insan arası bu hortlakları yok etmek de kolay değildir. Savaşlarda insanları öldürmek için, toplu olarak gaz odalarının kullanıldığını biliyoruz. Doktorun şeytani oyunu artık herkes canavarca birbirine saldırına gaz kazanlarının patlaması ile biter.

Vahşet ve karmaşa için insanın aslında bir gaza maruz kalmasına gerek bile yoktur. Doktor Oxun Deneyi barış içinde yaşayan bu sıra dışı insanları olması gerektiği sekle çevirmiştir. Doktor insanların bu kadar masum, barışçıl olmalarında galiba sorunlar gördü. İnsanlığın şu anki halini, yani yıkıcı ve dogmatik bilgilerle kendini ilah sanması sanrısını, yok edecek bir düşünce reformuna yani aydınlamaya ihtiyacı var. Ya da bozguncu insanlığın Doktor Ox un yaptığı gibi bir gaza ihtiyacı var. Ama bu gaz doktorun deneyindeki etkinin tam tersini yapmalı.

Biyolojik Evrim ve İnsanın Var Oluşu

Bir de türümüzün biyolojik evrimi var. Acaba insan nasıl bir türe dönüşecek? Nerdeyse 250 bin yıldır sapiens (!) olan biz insanlar, sanıldığı kadar uslu muyuz?* Gelecekte bizi alt edecek bir türe yani kendi kendimizi aşacak yeni bir insana evrimsel dönüşüm sağlayacağımız kesin. Belki de şu anki insanın gerçekliğine tamamen zıt, insan usunun kavrayamayacağı dijital ve kozmik bir türe bile evrimleşebiliriz. Benim favorim bu yönde olacak.

👽Belki Doktor Ox’un gazını kullanabiliriz. Ne de olsa Sümer mitolojisinde uzaylı Nefilim tanrılarından olan bilim tanrısı Enki, insanı o anda yer yüzünde bulunan maymunumsu ve ayakta dikelebilen bir türden, kendilerine hizmetçilik etsin, kulluk yapsın yaratmadı mı? Bakmayın baştaki buradaki emojiye siz. Mitoloji bazen anlamsız anlatıların ardında gerçekleri saklar.

* Akıl yerine “us” kelimesini sonuna kadar kullanıyorum. Hafıza yerine “bellek” de öyle.

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Doktor Ox'un Deneyi Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0