Dokuzuncu Hariciye Koğuşu İnceleme Yorum Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıTürk Klasikleri

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu İnceleme Yorum Özeti

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu İnceleme Yorum Özeti 15 yaşındaki kemik hastası bir gencin yaşama tutunuşunu anlatan psikolojik bir roman

İnsancıklar İncelemesi, Yorumu ve Özeti
Karmaşık Duygular Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi
Uysal Kız Dostoyevski Kitap Özeti İncelemesi

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu İnceleme Yorum Özeti, değerlendirmesi… Peyami Safa romanıdır. Yazarın psikolojik romanları arasında en çok bilinen ve okunanlar arasındadır. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu otobiyografik roman niteliği de taşıyor. Yazar sağ kolundaki “kemik veremi” hastalığı ile mücadele etmiştir. Kitaptaki psikolojik çıkarımlar, hastalıkla ilgili, hasta psikolojisi ile ilgili analizlerinin çok canlı olmasının sebebi de bu olabilir. Yazar bir nevi yaşadıklarını yazmış gibi. Psikolojik ve polisiye roman türünün ülkemizdeki öncüsüdür. Maalesef çağdaş Türk edebiyatı adında basılan sadece adı roman olan kitapların kalabalığından gerçek edebiyat başyapıtlarını ya da gerçek edebiyat yapıtlarını insanlar okuyamıyor.

Kitaba yıldızlı puanım

Değerlendirme: 4 / 5.
Kitap tavsiyeleri

Ölmeden önce okunması gereken, zihin aydınlatan kitaplar için TIKLA

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu İnceleme Yorum

Kitap değerlendirmesi ve yorumu: Dokuzuncu hariciye koğuşu psikolojik bir roman. Hasta psikolojisini anlatıyor. Hasta olanın halinden hastalar anlar gibi bir ana teması var denilebilir. Özellikle bir iyileşme azmi var. Doktorlar bacağın kesilmesini söyleseler de 15 yaşındaki genç inatla her türlü ameliyata razı olur. Sonuçta bacağı kesilmez, bacağı kurtulur. Hastaların psikolojileri, yaşama bakışları; hastane odalarında, yataklarında neler düşündükleri de romanda anlatılıyor. Yine toplumda sıkça görünen gönülsüz isteksiz evlendirilme durumuna da romanda dikkat kesilmiş. Nüzhet, adeta zorla bir doktorla, fikri bile alınmadan, evlendirilmek ister.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu İnceleme Yorum Özeti

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Kitabın Özeti

15 yaşında dizlerinde çok ciddi sorun bir gencin romanıdır. Genç iki defa dizinden ameliyat olmuştur ve artık dizi çok kötü bir durumdadır. Doktorlar dizinin ayağının dizden itibaren kesilmesini tavsiye derler. Ama o bunu istemez, röntgen filmlerini değişik doktorlara gösterir. Hastanelerin o ilaç, dezenfekte sıvıları kokan havasını anlatır. Hastanelerde uygulanan acılı yöntemler, bacaklarını kaybedenler… Bu ortamda bir hastanın psikoloji nasıl olabilir ki! Hastalara diğer insanların bakış açısı, yaşamla ölüm arasındaki ince çizgide gidip gelen duygular çok şiddetlidir.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Peyami Safa

Bulunduğu hastaneye yakın olan bir akrabasının yanında kalmaya kadar verir. Paşa lakaplı yaşlı adam adeta babası kadar yakındır.  Paşa, her ihtiyacını karşılar ve onu hastaneye götürüp getirir. Paşa’nın kızı Nüzhet 19 yaşındadır. Aralarında bir yakınlaşma vardır. Ama Nüzhet, hiç istemediği halde kendinden 16 yaş büyük bir doktorla evlendirilecektir. O, buna karşıdır ve içten içe bunu istemezken, Paşa ve ailesinden iyice soğur çünkü bu konuda kendine hep yalan söylerler. Sonunda 9. Hariciye Koğuşu’na yatarak tedavisine başlanır. Tek amacı iyileşip yaşama tutunmak ve mücadeleye devam edip, bacağını kurtarmaktır.

Kitap Sayfası: 112
Bitirme Süresi: 2 saat
Yayın Evi: Ötüken Neşriyat

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması