Dolar Adını Nereden Alıyor? Şaşırmaya Hazır Olun

Ana SayfaGizem Mitoloji

Dolar Adını Nereden Alıyor? Şaşırmaya Hazır Olun

Dolar nedemek? ABD Doları adını nereden alıyor? Okuyunca/izleyince sizi şaşırtacak kısa net bir öykü. Dünyanın her yerinde geçerliliği olan para biriminin öyküsüne hazır isen devam et...

Dinlerin Kökeni Benzerliği Kutsal Kitaplar ve Sümer Bağlantısı
Dünya Dışı Varlıklar ve Eski Çağlarda Uzaylı Teknolojisi
Nikola Tesla Uzaylılar Teorisi Uzaylılarla Konuştu mu?

Dolar adını nereden alıyor? Dolar ne demek? Para. Basit bir kâğıt parçası olarak hiçbir değeri olmasa da nominal bir değeri vardır. Bu değer üzerinden ekonomiyi yönetir. Peki dünyanın en çok iş gören ya da dünyanın her yerinde geçerli olan Dolar (ABD Doları) adını nereden almıştır? Aslında bu soruyu hiç sormamıştım kendime fakat Uranyum Savaşları (Amir D. Aczel – Alfa Bilim) kitabını okurken yazar orada buna da değinmiş ve benim de dikkatimi çekti. Zengin batı toplumların muasır medeniyetlerini hep sömürüye ve başka toplumları köleleştirmeye borçlu olduğuna tekrar tekrar şahit oluyoruz, çok kötü!

Dolar Adını Nereden Alıyor? Konu Başlıkları

  • Amerikan Doları adını nereden almıştır?
  • Dolar’a adını hangi kanlı olay ve sömürü vermiştir?
  • Slovakya’daki gümüş madenleri köle olarak kullanılan insnalar
  • Kral Joachimsthaler adı verilen gümüş paralar “thaler” olarak kısaltılır. İşte
  • Dolar’ın doğuşu da burada başlar…
  • Yine Uranyum-atom bombası ve Dolar arasındaki kaderin tuhaf cilvesi
Dolar Adını Nereden Alıyor? Şaşırmaya Hazır Olun

Dolar

Dolar Ne Demek? Adını Nereden Alıyor?

On altıncı yüzyılın başlarına Alman prensliğinin Slovakya’daki gümüş yataklarına akın etmesi ile yeni bir yerleşim yeri, yeni bir kent oluşur. Çok zengin gümüş kaynakları olan maden ocaklarından daha sonra adı Kropth tarafından adı (yeni keşfedilen Uranüs gezegenine atfen) Uranyum konulan yeni bir maden keşfedilecek. Antoine Henri Becquerel radyoaktiviteyi tanımlayacaktır. Einstein’ın meşhur enerji denklemi m=cm2 denklemi ile maddeden enerji elde edilecektir.

Doların öyküsüne gelince: İşte bu bölgeden daha çok maden çıkarmak, gümüş dışında madenler de çıkarmak amacıyla deli gibi çalışmalara başlamadan önce Avusturya- Macaristan kralının namına gümüş paralar bastırılır. Bu paraya kralın adı yani Joachimsthaler adı verilir. Bu ad çok uzun olduğundan “thaler” olarak kısaltılır. ABD Doları’na da adını verir. Yine -kaderin bir cilvesi midir bilinmez- para birimini bu madenlerden elde edilen gümüş paraların adından alan ABD, yine ilk kez bu madenlerde bulunan Uranyum elementi ile Enrico Fermi liderliğinde ilk atom bombasını yapar, yüzbinlerce masum insanı katleden bombanın üzerine kendi adını yazdırır.

*Atrık kağıt para devride bitecek gibi görünüyor. Dijital para ile insnalık, sermaye kapitalist birikimlerini tamamen sanallaştıracak…

Benzer içerik için TIKLA

Yorumlar

WORDPRESS: 0