Don Kişot Don Quijote İnceleme Yorum Özeti Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Don Kişot Don Quijote İnceleme Yorum Özeti Konusu

Don Kişot Don Quijote İnceleme Yorum Özeti Miguel de Cervantes Saavedra en çok bilinen ve okunan romanı. Kendini şovalye sanan sahte şovalyenin komik ve ibretli öyküsü

Define Adası Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Martin Eden Kitap Özeti İncelemesi ve Konusu
Vadideki Zambak Kitap Özeti İncelemesi

Don Kişot Don Quijote İnceleme Yorum Özeti Miguel de Cervantes Saavedra romanıdır. İspanyol edebiyatının en seçkin yapıtları arasında olan Don Kişot’u yorumlamak aslında benim gibi sıradan bir okur için oldukça zor hatta imkansız. Kitap için bir değerlendirme yapmak için edebiyat tarihini ve o zamanın siyasi tarihini bilmek gerekli. Özellikle İspanyolca’dan çevrilen tam metin okunmalı. Ben YKY’nin tam metninin sadece ön sözünü okudum. Kısaltılmış metinde ön söz olmadığından kitabı yorum ve inceleme olmadan okumak bana bir zevk vermemişti. Tam metnin yazar ön sözü çok iyiydi. Şimdi değerlendirme ve kısa özet.

Filmi yapılan ya da filme uyarlanan kitaplardan biri de Don Kişot’tur. Tabii ki filme uyarlanırken kitaptaki anlatıma ne kadar sadık kalındığı tartışılır. Kitaptaki anlatımı ve niteliği tabii ki iflmde bulmak imkansız. Tam metni okumadığım için bile çok şeyi kaçırdığımı düşünüyorum. Kitapların filmlerinin yapılması gerçekten çok önemli. Ama kitabı okumanın yerini hiç bir zaman tutmuyor. Önce kitabı okuyup daha sonra filmi izlemek gerekli. Çünkü kitabı okurken kişiler, yerler, roman kişileri aklımızda canlanır. O dünyayı zihnimizde canlandırırız. Ortamı, kişilerin görünüşüne kar… Aşağıda filmin bir trailer yani fragmanı var.

Don Kişot Don Quijote İnceleme Yorum Özeti Konusu

Don Kişot Don Quijote, Miguel de Cervantes Saavedra’nın esaret sonrasında yazdığı romandır. Romandaki özgürlük teması, esir temasının da yazarın esaret sırasında çektiklerinden yola çıkarak yazdığı YKY tam metin ön sözünde belirtiliyor. Cervantes, İnebahtı savaşına katılır. Savaşta esir düşer hapsedilir, ve defalarca köle olarak satılır. Türk korsanlarına da esir düşer. 12 yıl esaret yaşamı sürer. En sonunda özgür kalır. Bir türlü istediği üne kavuşamaz. Don Kişot ile o istediği ünü elde etse de yapıtının korsan basımı nedeni ile yeteri kadar para kazanamaz.

Yarı delilik ile adalet dağıtır. Kitabın asıl yazılma amacı şovalye kitaplarını eleştirmek olsa da içinde adaletten, o zamanki yönetimin, krallıkların, dere beyliklerin eleştirisine kadar çeşitli konular vardır. Don Kişot Don Quijote kendinden sonra gelen çoğu yazara ilham olmuş bir yapıt. Yapıtı bize sevdiren Don Kişot’un delilik ve saflık arasında seçimleri olsa gerek. Zaten akıllandığında yani aklı başına geldiğinde artık macera ruhu da kalmamıştır ve zaten ölür.

Don Kişot Don Quijote İnceleme Yorum Özeti
Don Kişot

Kitabım Özeti

Don Kişot Don Quijote romanın özetine geçelim. Senyor Kesada, yüzlerce  şövalye romanı okumuştur. Bu kitaplar artık okun aklını başından alır ve kendini artık kaldırırmış olan gezici şövalye sanır. Arkadaşları rahip ve berber, bir de yeğeni çok endişeli olsalar da Senyor Kesada artık tamamen delirmiştir. Kendine bir derebeyi bulup şövalyeliğini ilan etmelidir. Bunun için bir dük bulmalıdır. İlk yolculuğuna çıkıp bir şatoda şövalye unvanı almadan önce hayali sevgilisi Dulcinea del Toboso’yı da kurgulamıştır. O eşsiz prensesten güzel kimse bulunmaz. Kahramanlıklarını da onun için yapacaktır. Daha sonra kendisine bir yardımcı arar ve seyisi olarak çiftçi Sanço Panza‘ya bir ada vaadinde bulunarak yanına alır. Atı Rcinante ile artık hazırdır.

Maceradan maceraya atılır. Korkusuzdur. Ama aslında hep alaya alınır, dayak yer. Adalet dağıtır, sevgilileri kavuşturur. Hayali prensesi için yapmayacağı kahramanlık yoktur. Kendini şato sandığı bir handa, dük sandığı bir hancıya şövalye ilan ettirir. Artık o Senyor Kesada değildir o, Don Kişot del la Mancha’dır.

  • Kitap Sayfası: 292
  • Okuma süresi: 14 saat
  • Yayın Evi: YKY
4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Don Kişot Don Quijote Puanlama

Yorumlar

WORDPRESS: 0