Dönüşüm Franz Kafka Kitap Konusu Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Dönüşüm Franz Kafka Kitap Konusu Özeti İncelemesi

Pazarlamacı Gregor Samsa bir sabah uyandığında böceğe dönüştüğünü görür. O artık sadece bir böcektir, önceden acaba neydi?

Düşünce Beden Enerjisi Ruh ve Çakralar
Deizm Nedir? İnsan Neden Deist Olur?
Anı Yaşamak Ne Demektir Yaşamak Nedir Neden Varız?

Dönüşüm Franz Kafka Kitap Konusu Özeti İncelemesi. Kafka 1883 yılında Prag’da doğmuştur. 40 yaşında veremden ölmüş yazar, 20 yüzyılın önemli yazarlarındandır. Paragrafa epeyce ciddi başladığımın farkındayım. Bu defa da böyle olsun istedim. Kafka okuduğum bir yazar değil. Daha doğrusu sıra gelmedi henüz. Dönüşüm zaten dünya çapında en çok okunan kitaplardan biri. Yazarın da en çok okunan kitabı bu kitapmış. Kısa kitaplar, ya da hafta sonu bir oturuşta okunacak kitaplar arasında. Kitapla ilgili Google bize sayamayacağımız kadar sayfa sıralayacak. Ben de bu kalabalığa bir sayfa bırakayım dedim. Okumak aydınlıktır. Kitaplar, insanın farklı bir gerçekliğe geçmesini ve yeni bir bilinç ve farkındalık boyutuna geçmesini sağlar.

Daha fazla kitap, daha fazla bilgi demektir. Yaşamı evreni kavrayışımız ne kadar kapsayıcı olursa o nispette erincimiz de artacak. Bütün karmaşa, bütün didişmelerin nedeni bilgisizlik değil midir? Kitaplar dirlik ve düzen getirir. Yukarıda en yeni ve gözde kitaplara erişeceğiniz düğmeler var. Site menüsünden daha çok kitaba ulaşabilirsiniz.

Dönüşüm Franz Kafka Kitap Konusu Özeti İncelemesi
Franz Kafka Dönüşüm

Dönüşüm Franz Kafka Kitap Konusu Özeti

Pazarlamacı Gregor Samsa bir gün uyandığında kendinde bir tuhaflık hisseder. Önce hayal gördüğünü sansa da durum gerçektir. Yatağın üzerinde dönüşen vücudunu, ayaklarını görür. Artık o bir böcektir. Hamam böceği şeklinde, iğrenç bir görünüşü vardır. İşe de geç kalmıştır. İş yerinin denetim görevlisi eve gelip, işe neden gelmediğini soracaktır. O devirde işler çok sıkıdır. İşe gelmemek büyük suçtur. Zaten pazarlamacıların d aişi çok zordur. Toplum onları rahat yaşıyor sansa da az maaş ile zorluklar içinde yaşar. Bir böceğe değiştiğini saklamaya çalışsa da başaramayan Gregor, sonunda teşhir olur. Onu gören herkes kaçar. Denetim görevlisi tabanları yağlar, koşa koşa kaçar.

Ailesi oğullarının bu iğrenç halinden tiksinir. Onu odaya hapsederler ve sadece yemeklerini getiriler. Babası, annesi artık oğullarını sevmez, ondan korkarlar. Kaçmaması için ellerinden geleni yaparlar. Gregor bütün bunlara daha fazla dayanamaz sonunda ölür. Kitabın özeti kabaca böyle.

Dönüşüm Franz Kafka Kitap Konusu Özeti İncelemesi
Dönüşüm

Döşüm Yorumu ve İncelemesi

En çok okunan Kafka kitabının konusu çok basittir. Fantastik bir öyküdür. Böceğe dönüşen Gregor Samsa’nın önceki yaşamına bakıldığında o zaten böcek gibi yaşıyordu. Zor iş şartlarında, patronların sıkı denetimi altında hastalanmasına bile izin yoktu. Böyle bir ortamda insan dönüşse dönüşse bir böceğe dönüşürdü. Ailesi de, hizmetçi de bu durum karşısında onu terk etmiştir. İnsanlar, uzaklık yakınlık fark etmeden yakınlarını terk etme  eğilimindedir. Her şeyin mükemmel olmasını isteriz. Bazen en güzel bedeni, bazen en iyi ticari ürünü isteriz.

Öykü için benzer yorumlar yapılabilir. Gregor aslında ne iş yeri için ne de ailesi için önemli değildir. O kolayca unutulan harcanacak bir elemandır. Bu belki de insanın en büyük yanılgısıdır. Kendimizi büyük işlerin altında ezmek ya da kendimize çok önemli görevler vermek sorunlu bir davranış olabilir. Kısa kitaplar serisi için okunacak en tanınmış klasiklerden birini olan Dönüşüm’ü bir saat içinde okuyup bitirmek mümkün. Tabii ki illa öyle derin anlamlar çıkarmaya gerek yoktur. Fantastik bir öykü okudum da diyebilirsiniz.

Yorumlar

WORDPRESS: 0