Dr Jekyll ile Bay Hyde Kitap İncelemesi Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Dr Jekyll ile Bay Hyde Kitap İncelemesi Özeti

Bir insan ve iki yüzü. Bizi karanlık ve dehşet verici, diğeri ise tam tersi... Karanlık taraf aydınlık tarafı yenebilecek midir?

Dune Kitap Konusu Özeti İncelemesi Alıntılar
Zaman Makinesi H.G. Wells Kitap İncelemesi Özeti Konusu
Karanlıkta Fısıldayan Konusu Özeti İncelemesi

Dr Jekyll ile Bay Hyde Tuhaf Bir Vaka Kitap İncelemesi Özeti Robert Louis Steveson’ın yazıldığı tarihten beri popülerliğini kitabıdır. Roman, beyazperdeye defalarca uyarlandı ve tiyatroda sahnelendi. Doktorun çifte yaşamı ve Bay Hyde’ın karanlıkta tarafı beni okurken kitabın içine çekti. Kitabın olay örgüsü çok iyi. Yine konu anlatımı çok akıcı. Kişilik bölünmesi ile ilgili çok fazla film yapıldı. Konu ile ilgili belki de onlarca roman yazılmıştır belki daha fazla. Fakat bütün onların hiçbiri yazılmadan ve bu filmler çekilmeden önce bu roman vardı. Zaten romanda çağının ötesinde bir anlatım var.

Roman beyazperdeye uyarlandı. File uyarlanmş romanlar kategorisindek Dr Jekyll ile Bay Hyde filmi (Jekyll and Hyde movie) kitabın konusunu ortalama bir şekilde yansıtabiliyor. Yine de okur, öncelikle kitabı okumalı. Çünkü kitaptaki anlatımı, kelimelerin büyüsünü filmde yakalamak mümkün değil.

Dr. Jekyll İle Bay Hyde Filmi

Robert Louis Stevenson bu romanını niye 1886 yılında yayınlanmıştır. Yayımlandığı dönemde satış rekorları kırmıştır. Şunu söylemem gerekirse bu romanın online kitap sitelerinde neden çok az rağbet gördüğünü anlayamıyorum. Hiçbir edebi derinliği olmayan Wattpat kitapları yüz binlerce satın alınıyor. Yine popüler çok satanlar listesinde kitaplar dışında maalesef iyi kitapları okumuyoruz. Çok okunanlar listesi adı altında gözümüzün önüne getirilen çok satan kitaplar Büyük ihtimal de ticari listeler. ne okuyacağınızı biliyor yayınevleri online siteler çok okunanlar listesi ile belirliyor. kitap hakkındaki düşüncelerini söyleyeceğim.

Dr Jekyll ile Bay Hyde Kitap İncelemesi Özeti
Dr. Jekyll Bay Hyde

Dr Jekyll ile Bay Hyde Kitap İncelemesi Konusu Özeti

Bir akşam vakti küçük bir kız çocuğunu kaldırım kenarında ezip koşarak olay yerinde uzaklaşmaya çalışan garip görünüşlü bir adamın yakalanmasıyla roman başlar. Mr. Utterson, kızı ezen adamı kovalar ve sonunda adam yakalar. Yanında da arkadaşı Dr. Lanyon vardır. Avukat olan Mr. Utterson, arkadaşıyla birlikte kızı hemen hastaneye yetiştirirler. Ertesi gün Kızı bu hale getiren adamın adının Bay Hyde, olduğunu öğrenirler. Adam kendilerini yüklü bir miktarda çek yazar. Olaylar bu şekilde patlak verir. Mr. Utterson, Bay Hyde’ı araştırdıkça onun bütün gizli yönlerini öğrenir. Acımasız, hiçbir ahlaki kaygısı olmayan, oldukça korkunç görünümlü olan bu adamın aslında arkadaşı olan Dr. Jekyll ile bir ilgisi olduğunu keşfeder.

Dr Jekyll ile Bay Hyde Kitap İncelemesi Özeti
Robert Louis Steveson Dr Jekyll ile Bay Hyde

Dr. Jekyll, bir deney yapmıştır hazırladığı ilaç ile kişiliğini ikiye bölmüştür. Doktorun yapmak istediği aslında insanın içinde bulunan iyi ile kötü yanları birbirinden ayırmaktır. de kötü yanlarını aynı bedende barındırır. Bunları ayran doktor aslında bir canavar yaratmıştır. Dr Jekyll Bay Hyde arasında çok büyük bir çekişme vardır. Kötü taraf gitgide iyi tarafı bastırmak dadır. Olayı tamamı ile çözen avukat doktorun yazmış olduğu mektubu bulur. Doktoru kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapar. Fakat işler hiç de iyi yöne doğru gitmeyecektir.

Bay Hyde, şehirdeki bir senatörü öldürür. Bu cinayet çok büyük ses getirir. daha dönüşmek istemese de bunu başaramaz. doktor hazırladı ilacı içtiği zaman sadece kişiliği bölünmekte kalmaz vücudu da değişir. Bay Hyde, kısa boylu hafif şişman çirkin yüzlü görenlerin ölünü koparan bir surete bürünür. Artık Bay Hyde kimliğinden bir türlü Dr Jekyll kimliğine geri dönemeyen doktorun yardımına avukat koşacak ve doktoru kendini kilitlediği odasında bulacaktır. Doktor yazdığı mektupla her şeyi meslektaşı ve arkadaşı Dr Lanyon’a anlatır. deneyin ve kullandığı ilacın nasıl dönüştüğünün yaptığı bütün kötülüklerin içeriğini anlatır. 

Dr Jekyll ile Bay Hyde Kitap İncelemesi Özeti
Robert Louis Steveson Dr Jekyll ile Bay Hyde

Dr Jekyll ile Bay Hyde Ana teması ve Kişilik Bölünmesi

Dr Jekyll ile Bay Hyde insanın karanlık yönüyle iyi yönünün çatışmasıdır. doktor aslında kendi kişiliğinde ki kötü yanları atmak ve iyi yanlarını ortaya çıkarmak için böyle bir şey yapmıştır. Fakat insan iyi yanları ile kötü yanları ile bir bütündür. insan kendini ne kadar geliştirirse ne kadar benliğinin farkına varırsa kötü yanlarında o kadar ıslah edecektir. ile aslında bir canavarı açığa çıkarmıştır. Biz insan türü olarak zaten canavar sayılırız. Dünyadaki her türlü savaş, ayrımlar, kavgalar biz insanların karanlık tarafının eseridir.

Aslında biz insanlar çoğunlukla farkına bile varmadan Bay Hyde olabiliyoruz. Kitaptaki kişilik bölünmesi, konusu itibarıyla 19. Yüzyıl standartlarının çok üstündedir. Kitapta anlatılan konuyu ben daha çok insanın iyi ile kötü ara arasındaki mücadelesi olarak anladım. Kendi içinden bir kötü çıkaran Dr Jekyll, sonunda kötü kişiliğinin esiri olur. Doktor, romanın sonunda kötü tarafınca mağlup edilir. Gerçek yaşamda da çoğunlukla kötüler kazandığını görüyoruz. Yine çoğunlukla biz insanlar kötü tarafımıza yenik düşeriz.

Yorumlar

WORDPRESS: 0