Dracula Bram Stoker Kitap İncelemsi Özeti Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Dracula Bram Stoker Kitap İncelemsi Özeti Konusu

Kont Drakula: yüzlerce yıldır insan kanıyla beslenen bir vampir.

Frankenstein ya da Modern Prometheus Özeti Konusu İncelemesi
Dorian Gray’in Portresi Yorumu Özeti Konusu ve Alıntılar
Karanlıkta Fısıldayan Konusu Özeti İncelemesi

Dracula Bram Stoker Kitap İncelemsi Özeti ve Vampirler ile dolu bir şatodan İngiltere’ye yolculuğa hazır mısınız? Vampir denilince aklımıza ilk gelen Kont Dracula’dır. Acımasız, kan emici bu canavar vampirlerin en korkuncu olsa gerek. Vampirlerle ilgili modern edebiyat kadar sinema sektörü de epeyce yapıta sahip. Kan emen, karanlıkta yaşayan, özellikle Hristiyanlık simgelerinden korkan vampirler en meşhurlarıdır. Çoğu modern vampir kurgularında haçtan korkan vampir bulunmaz. İnsanın hayal gücünün bir sınırı yoktur. Gerçi sömürmek için illa vapirliğe de gerek yok ki! Üçüncü dünya ülkelerinde siyasiler, güç sahipleri ve dünya genelinde büyük kapitalistler kanımızı her saniye emiyor. Bu da ayrı bir konu. Zaten konu kitabın özeti ve inceleme ve vampirler.

Dracula’nın çok fazla film ve dizi uyarlaması var. Filme uyarlanan romanlar arasında belki de en çok romanla uyumsuz olanıdır. Bu nednele özellikle kitabı okumalısınız. Kitaptaki anlatım ile mekanları, kişileri hayalimizde canlandırabiliriz. Aşağıda Netflix dizisi var. Trailer (fragman) videou var.

Dracula Filmi

Dracula Bram Stoker Kitap İncelemsi Özeti Konusu

Jonathan Harker adındaki İngiliz avukat, Kont Drakula evrak işlerini halletmek için Transilvanya’ya gelir. Peter Hawkins, Jonathan’ı Transilvanyaya’ya Kont’un alacağı gayrimenkul için evrak işlerini halletmesi için göndermiştir. Çıktığı geziden zevk alan ve bu yabancı toprakları seven Jonathan buraların güzelliğini sevgilisi Mina’ya yazar. Roman günlükler şeklind eilerler. Harker, günlüklerni şifreli yazı ile sevgilisine gönderir. Nihayet şatoya gelen genç avukat burada Kont Dracula ile tanışır. Kont artık onu burada esir almıştır. Bu belalı şaoda kandan beslenen Draculanın yine kana susamış “gelinleri” arasında kalan Jonathan sevgilisine üç  mektup yazar. Jonathan Harker şatodan kaçmayı başarır.

Dracula Bram Stoker Kitap İncelemsi Özeti ve Vampirler
Bram Stoker Dracula

Mina, arkadaşı Lucy ile yazışır ve endişelerini anlatır. Ayrıca Lucy akıl hastanesi doktoru Lord Arthur’dan bahseder. Mektuplar ve günlüklerde olayların akışını not ederler. Kont, artık İngiltereye gitmek için kum dolu sandıkları gemiye yükleyerek yola çıkar. Yolda gemideki herkesi teker teker öldürüp kanlarını içer. Gemi sonunda İngilteeye gelince, kaptanın günlüğü ortaya çıkar. Gemi gizemini korumaya devam eder. Kont gemiden bir köpek şeklinde çıkar.

Kont, Jonathan’ın tanıdığı insnaları takip etmeye başlar. İlk olarak Lucy’yi ısırır. Bu arada Jonathan’ı bulan Mina nişanlısının kaldırıldığı hastaneye gider. Onun günlükleini getirir. Arthur, hastanedeki bir delinin gizemli ve garip hallerinden şüphelenmeye başlar. Kont Dracula akıl kastanesindeki adama da uğramıştır. Profesör Van Helsing, yanına Arthur, P. Morris’i alarak Drakulanın peşinde düşerler. Bu arada Mina da Dakula’nın etkisindedir. Tekrar Transilvanya’ya dönmekte olan Kont’un peşinden düşen arkadaşlar onu şatosunun yakınlarında öldürürler. Mina, Dracula ölünce onun etkisinden kurtulur. Ama P. Morris ölmüştür.  Olay sıralaması ve akışı kısaca böyle. 

Dracula Bram Stoker Kitap İncelemsi Özeti ve Vampirler
Dracula Bram Stoker

Kazıklı Voyvodo Kimdir?

Kont Drakula ile Kazıklı Voyvodo arasında bir ilişki vardır. Voyvodo’da aslında bir Drakuladır. Osmanlı’ya karşı savaşmıştır. Romanda bu konyla ilgili çok söz edilmez. Ama bu kısım çok önemlidir. Tarihi gerçek bir kişiliktir Voyvodo. Zaten bununla ilgili filmde yapılmıştır. Osmanlı’yı yenmek için vampirlerin de savaştığı bir kurgu vardır. Vampir denilince akla kutsal nesneler gelir. Haç, kutsal ekmek ve bazı çiçekler, sarımsak bunlardandır. Özelliklehaç en ilgincidir. Pagan inancından Mısır dinlerinekadar haç benzeri şekiller hep kullanılmıştır. Vampirleirn Hristiyanlığın simgesi olarak kullanılan haçtan korkması kalıbı her zaman benim komik bulduğum bir kurgu olmuştur.

Roman mektuplar, hatıra defterine yazılanlardan oluşuyor. Konu akışı bu şekilde sağlanıyor. Roman 1897 yılında yayınlanmıştır. Gotik edebiyatın dünyaca en biilnen romanlarının başında gelir. Dracula defalarca film, dizi olarak beyazperdeye uyarlandı. İzlediğim Netflix dizisi romana pek sadık kalmamıştır. Romanların beyazperde uyarlamaları her zaman eksik oluyor. Senaristler romanı adeta yeniden yazarak orijinal yapıtı yok ediyorlar. Yazara gelince:  Bram Stoker 1847 yılında İrlanda’da doğmuştur. 1912 yılında İngiltere, Londra’da ölmüştür. 

Dracula Kitaptan Alıntılar 

🍭Düşünmeye çekildiğim kabusların içine düşmüş durumdayım.

🍭Bana saçmalık olduğu öğretilen bir şeyin bana zor bir zamanda bana yardımcı olması ne tuhaf.

🍭Kilit altındayım tam bir mahkumum ama beni gardiyanımdan koruyacak bir hukuk yoktur.

🍭Gecenin çilesini çekmemiş kimse gündüzün ne kadar tatlı, rahatlatıcı olduğunu bilemez.

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Dracula Kitap Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0