Dünya Nimeti Knut Hamsun Kitap Konusu Özeti Yorumu

Ana SayfaDünya Klasikleri

Dünya Nimeti Knut Hamsun Kitap Konusu Özeti Yorumu

Markens Grøde

Bir gün el değmemiş dağlık araziye bir yabancı gelir. Bataklıklardan geçip, ormana giren bu yabancı ilk olarak patika yol açar.

Bilinmeyen Adanın Öyküsü Kitap Özeti İncelemesi
Gazap Üzümleri John Steinbeck Özeti Konusu İncelemesi
Açlık Knut Hamsun Kitap Özeti İncelemesi

Dünya Nimeti Knut Hamsun Kitap Konusu Özeti Yorumu. Orijinal adı Markens grøde olan roman 1917 yılında yayımlanır. Growth of the Soil romanın İngilizce baskı adı. Knut Hamsun bu romanında Açlık romanında olduğu gibi gerçek yaşamları anlatır. Gördüklerini, yaşadıklarını romana döker. İsak, ıssız topraklara, dağ başında bırakın insanı, hayvanların bile kaçıştığı bir yere yaşam getirir. İnsanın doğaya karşı mücadelesi, sabır, doğal yaşam, huzur içinde yaşamak gibi temaları olan roman Nobel Edebiyat Ödüllü romanlardandır. Yaşama can vermek de dünyada karmaşa çıkarıp can almak da savaş da barış da bizim elimizde. Dünyadaki her şeyin yaratıcısı insan olsa gerek. Romanın 1921 beyazperde uyarlamasını Youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Film, sessiz ve sadece görüntülerde konuyu anlatan yazı ve dramatik müzik fon müziği var.

Yüzlerce kitap için site menüsüne bakabilirsiniz. Roman, bilim, nöro-psikoloji, uzay, popüler bilim, mitoloji ve onlarca kategori sizi bekliyor. Yukarıdaki hızlı düğmeler sizi güncel kitaplara ve etiketlere götürecek. Yorumlarınız ile katkıda bulunmayı unutmayın.

Dünya Nimeti Knut Hamsun Kitap Konusu Özeti Yorumu

Bir gün el değmemiş dağlık araziye bir yabancı gelir. Bataklıklardan geçip, ormana giren bu yabancı ilk olarak patika yol açar. Bu el değmemiş topraklar adeta sahipsizdir. Ne bir insan ne de bir yaşam vardır. Isak adındaki bu iri kıyım, gücü kuvveti yerinde, kızıl sakallı adam buraya yerleşmeye karar verir. Isak, kendine yardım edecek bir kadın arar. Bu sırada Inger ile tanışır. Dudağında kocaman bir yarık olan bu kadın ile birlikte olan Isak hayat arkadaşını da bulmuştur.

Dünya Nimeti Knut Hamsun Kitap Konusu Özeti Yorumu
Dünya Nimeti Knut Hamsun

Bu ıssız topraklar, dağ başı, bataklıklar ıslah edilemez gibi gözükür. Ama Isak toprağı işlemeye başlar. Bir ev yapar. İlk çocukları doğar. Ev büyür. Diğer yandan ekip biçmeye devam eden bu kaba saba adam sabır içinde devam eder. Doğanın sükûneti, bereketi, huzuru vardır her yerde. Zaten bu huzur roman boyunca hissedilir. Knut Hamsun romanında insanın her şeyi kendi elleriyle yarattığını söyler gibidir. Savaşları, acıları, mutluluğu, bereketi, huzuru yaratan bizleriz aslında. Sabırla dünyanın bütün karmaşasına rağmen Norveç’in ıssız bir dağlık alanında adeta yeni bir dünya yaratır Isak.

Zamanla yeni yerleşimciler gelir. Kocaman bir çiftliği olan Isak’ın yeni çocukları olur. Karısı bu sırada doğurduğu bir bebeğini öldürür. Kendi gibi yarık dudaklı bir çocuk dünyaya getirmek istemez. Bunun için 8 yıl hapiste yatar. Ama sabırla işleyen zaman devam eder. Geissler, (lensmannen) Ishak’a yardım eder. Devletten arazilerini satın alır. Sahip olduğu tepeyi satar. Orada bakır madeni açılacaktır. Çocukları büyür kendisi ve karısı yaşlanır. Bu dağ başında artık bir yaşam vardır.

Dünya Nimeti Knut Hamsun Kitap Konusu Özeti Yorumu
Dünya Nimeti Knut Hamsun

Knut Hamsun Kimdir?

Asıl adı Knud Pedersen olan yazar 1859 yılında Norveç’te doğmuştur. Yaşamı sıkıntılarla, zor şartlarla geçmiştir. Yazar olmak için adeta bütün benliği ile mücadele etmiştir. 1891 yılında Sult, Açlık romanı yayımlanır. Bu roman ile ünlenir. Amerika’da uzun süre yaşar. Tekrar Norveç’e döner. Zor çalışma yaşam ve yoksulluklardan geçen yazarın romanları bir nevi otobiyografi gibidir.

Zaten Knut Hamsun’un romanlarında hep aynı samimi hava vardır. Dünya Nimeti de yazar insanın her şeyi başaracağını yazar. Hem de huzur ve sükunet içinde yaşamak mümkündür. Isak ve ailesi savaştan, karmaşadan uzak hem de üreterek yaşama katkıda bulunarak yaşar. Bu sabır bana insanlığın milyonlarca yıllık evrimini, daha doğrusu yaşamın evrimini hatırlattı. Milyonlarca yıl önce okyanus tabanlarında basit amino asitler ve elektrik akımı ile başlayan yaşam da sabırla insanı yaratmadı mı? Roman o kadar sakin ve huzur içinde sıfırdan var olmayı, bir düzen kurmayı yaşama dokunmayı anlatıyor ki savaşlarımız, karmaşalarımız, kavgalarımız yok olsun hepsinin canı cehenneme. Evet roman sonunda bu duygulara kapılıyor okur.

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Dünya Nimeti Knut Hamsun Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0