Düzülke Flatland Edwin A. Abbott Kitap Özeti Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Düzülke Flatland Edwin A. Abbott Kitap Özeti Konusu

Düzülke Flatland Edwin A. Abbott romanıdır. Kare, Bir gün üçüncü boyuta çıkıp yaşamın gerçekliğini anlar. Ama bu keşfinin cezası ağır olacaktır.

Kozmos: Yeni Dünyalar Kitap Yorumu, Konusu ve Özeti
Zamanda Yolculuk Kitap Özeti İncelemesi J.H. Brennan
Einstein’ın Evreni Michio Kaku Kitap Özeti Yorumları

Düzülke Flatland Edwin A. Abbott Kitap Özeti Konusu. Hayal gücümüzü kullanarak ve evren anlayışımızı geliştirebiliriz. Yaratıcı düşüncemizi her bir seviye yukarı taşıdığızmıda bize evrenin sırlarından daha fazla bilgi akıyor. Aşağıda da bahsedeceğim gibi aslında bu roma toplumsal ve siyasi bir eleştiridir ama bir yandan da içerisinde harika bir geometri harika bir bilim içerir. İnsan her zaman bilmediği şeyi düşman olmuştur. Bir insan türü yine her zaman olduğu gibi bizden olmayan Yani farklı Gördüğümüz her şeyi savaş açmayı sürdürüyoruz. Işte kitapta böyle bir mücadele var. Bilim bile bazen cehaletin önüne geçemiyor. Neyse şimdi sırada kitabının incelemesi ve özeti var. Evrenin çoklu boyutları ve daha fazlası için burya dokunun.

Okumak belleğimizi ve usumuzu farklı boyutlara açan kapılardır. Her bir boyutta düşüncelerimiz yeni bir evrensel gerçekle tanışır. Hem kendi eksikliklerimizi anlarız, yaşamı daha geniş bir bakış açısından ince ayrıntılarına kadar görürüz. İnsanın anlayışı her zaman dar ve kabadır. İşte kitaplar bize evreni, ve yaşamı üst boyutlardan kapsayıcı şekilde bize gösterir. Site menüsünden yüzlerce kitaba ulaşabilirsiniz.

Düzülke Flatland Edwin A. Abbott Kitap Özeti Konusu
Düzülke Flatland

Düzülke Flatland Edwin A. Abbott Kitap Konusu ve İncelemesi

Düzülke Flatland Her şeyden önce siyasi ve toplumsal bir eleştirilir. Toplumsal farklılıklar özellikle sosyal statü farklılıkları insanları adeda birbirini kölesi yapmıştır. Romanda 2 boyutlu bir uzayda yaşadığını zanneden aslında bizim gerçek dünyamızdaki insanlardır. Yani bizleriz. İnsanları işçi sınıfı çalışanlar, çalışanların emeğini yiyen para babaları, dokunulmazlığı olan üst sınıf insanlar bunların hepsini romanda farklı geometrik şekillerde görüyoruz. dünyada insanların yaptığı en güzel şeylerden biri de gerçekleri kabul etmemek ve tek gerçeğin kendi inandıkları olduğunu iddia etmeleridir.

Farklılıkları kendi boyutumuz dan baktığımız zaman kavrayamıyoruz. her insanın düşüncesi ya da her insanın yaşam tarzı aslında farklı bir boyut gibidir. biz ne zaman kendi düşünce dünyamızı kendi inançlarımızı daha üst bir boyuta taşıyıp daha doğrusu yaşama farklı boyutlardan bakmayı öğrendiğiniz zaman,  çıkarak yeni yeni evrenler keşfedeceğiz. İşte o zaman yeryüzündeki bütün ayrımlar bütün karmaşa bitecektir. yönlerinin olduğunu kimseye kabul ettiremez.

Düşünceleri onun hapse atılmasına gerektirir. İnsanlar yani düz ülkenin insanları kendi 2 boyutlarının dışını hayal edemezler ve var olma ihtimalini dahi kabul edemezler. oysa ki üç boyutlu uzaydaki küp 2 boyutlu Dünyada yaşayan bütün insanların iç organlarını ve kilitli kasalarının içine dahi kolaylıkla görebilmektedir. gerçek yaşamda daha bir üst düşünce boyutuna geçtiğimiz zaman görüş alanınız daha da çıkacak ve aslında bütün kavgaların ve anlamsızlıkların iç organlarını e kapalı kutuların içindeki bütün anlaşmazlıklarımızı göreceğiz. Ve hakikatin sadece tek bir inanca bağlı olmadığını göreceğiz.

Düzülke Flatland Edwin A. Abbott Kitap Özeti Konusu
Düzülke Flatland

Düzülke Kitabının Özeti

Düzülke Flatland 2 boyutlu bir uzayda sadece ileri geleni sağ ve sol yönlerini bilen ve yukarı ve aşağı yönlerini kullanamayan 2 boyutlu düzlemler dünyasıdır. Bu ülkede kadınlar çizgidir. Kadınlar çok tehlikelidir çünkü çok keskin lerdir iğne ucu gibi önüne geldiği herkesi rahatlıkla ortadan ikiye ayırabilirler. Gerçek yaşamda da kadınlara karşı önyargılar ve nedensiz ahmakça şiddet ve aşağılama romanda kadınların bir çizgiye benzetilmesi ile eleştirilmektedir. İkizkenar üçgenler ise sivri uçları nedeniyle aşağı sınıftan insanlardır. Yine eşkenar üçgenler de toplumun en alt seviyesindedir. Kareler ki Roma’nın anlatıcısı kare genellikle orta sınıf ve eğitimlidir. Çokgenler özellikle daire ise en üst tabakada ki burjuvalar ve din adamlarıdır. Bunların dokunulmazlığı vardır.

Düz ülkede herkes birbirinin sadece bir tarafına görür. Birbirlerini dokunarak ya da görme yoluyla ölçerek tanıyabilir ler. Bir gün kare rüyasında tek boyutlu bir evrende yaşayan nokta ve çizgilerle konuşur. Onlara 2 boyutlu uzayı ve evreni bir türlü anlatamaz. tek boyutlu noktalar ise kendilerini evrenin tek sahibi yaşayabilen ve yaşayan tek varlık sanarlar. yaratıcısı kendileri olduğunu zannederler. zaman kendinizi her şeyin sahibi sanırız. Düşüncelerimiz de inançlarımız da dünyadaki tek ve en makbul düşüncedir bizden başkasını yok sayarız. İşte Düzülke Flatland bizim şu anki dünyamıza çok benzer.

bir gün üç boyutlu bir dünyadan Bir küp romanımızın başkişisi olan küpü kaldırır ve yukarı aşağı boyutunu gösterir. Kare bir anda kendi ülkesinin gerçekliğini anlar. kendilerinin daha alt bir boyutta olduğunu öğrenir. Yine 3. Boyutta yani yukarıdan baktığı zaman kendi iç organlarını, kapalı kutularının içini, evlerin içini rahatlıkla görür. Çünkü 2 boyutlu evreninde sadece kuzey güney doğu batı yönleri vardır.

Düzülke Flatland Edwin A. Abbott Kitap Özeti Konusu
Düzülke Flatland

Düzülke Flatland Hazin Sonla Biter

Kare 3 boyuttan bahsettiği zaman çok ağır bir ceza alır ve hapsedilir. İnsanların 3 boyuttan bahsetmesi yasaklanır. Düzülke’de 1999 yılı yaşanmaktadır. Yeni bin yılın başlangıcında kareye adeta vahiy inmiştir. Üç boyutlu bir uzayın varlığını kimse kabullenmez. Bu olan olanaksız bir şeydir.

Peki ya bizim evrenimizde yani uzay-zaman boyutunun dışında farklı boyutlar var mıdır? Şu anki model matematik bize birbiri içine kıvrılmış daha yüksek boyutlar olabileceğini söylüyor. Evrenimiz bir hiper küpün içerisinde 4 boyutlu bir yer olabilir. Bizim uzay zamanımızın üstünde örneğin 5. Bir boyuttan evrenimizde bakmış olsaydık belki de iç organlarımızı ve kapalı kutu larımızın içini görebilecektik. Şİmdilik evrende insanın yaşadığı uzay-zaman boyutu dışında üst boyutlar, ya da üst boyut varlıkları va rmı bilmiyoruz. BU gibi metafizik soruları cevaplamak çok zor. Fakat Simi kuramı, M kuramı; kuantum fiziği bize 11 boyutlu bir evren yapısından bahsediyor. Hiperküp bunun çok güzel bir örneğidir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0