Einstein ve Atom Bombası Netflix Belgesel Konusu Yorumu

Ana SayfaFilm Dizi

Einstein ve Atom Bombası Netflix Belgesel Konusu Yorumu

Einstein ve Atom Bombası Netflix Belgesel Konusu Yorumu. 2024 yılı Netflix orijinal yapımı belgesel, tarih etiketine sahip yapımı 1 aat 16 dakika uzu

Zamanın Daha Kısa Tarihi Kitap Özeti İncelemesi
Dünyayı Değiştiren Beş Denklem Konusu, İncemelsi, Yorumları
Zaman Yolculuğu, Geleceğe Yolculuk Nasıl Yapılır?

Einstein ve Atom Bombası Netflix Belgesel Konusu Yorumu. 2024 yılı Netflix orijinal yapımı belgesel, tarih etiketine sahip yapımı 1 aat 16 dakika uzunluğunda. Einstein’ın yaşamı, Görelilik ve enerji madde denklemi; Hitler’in yükselişi ve iktira gelmesi ile Almanya’dan İngiltere’ye gitmesi ile belgesel başlıyor. Şimdi belgeselin ayrıntılı konusu, yorumu ve incelemesine geçelim.

Belgesel, 1920’li yıllardan başlayarak yükselen Nazi partisi ve Hitler’in Yahudiler üzerindeki baskısı ile başlıyor. Her geçen gün biraz daha karışan Almanya’da psikopat Hitler adeta yaşayan bütün insnalara savaş açmıştır. Tam bir cehennem olan Almanya’da Hitler bütün Yahudi bilimcileri de katletmeye başlar ve savaş açar.

Einstein ve Atom Bombası Netflix Belgesel Konusu Yorumu
Einstein ve Atom Bombası

Bu sırada Einstein, İngiltere’ye gider ve burada kaldığı sürede yine hedeftedir. Kaldığı kırsalda epeyce bir vakit geçirdikten sonra Amerika’ya gider. Savaş karşıtlığı konusunda oldukça sıkı çalışır. Savaşın çözüm olmadığını, kendisinin Yahudi dininden olmayan bir Yahudi olduğunu bundan da mutlu olduğunu dile getirir. Savaş kesinlikle kıyımdır ve anlamsızdır.

Amerika’da, savaş karşıtlığı yüzünden Manhattan Projesine alınmaz. Atom bombasına da karşı olsa da E=mc² denklemi atom bombasını da öngörür. Bir yandan da Amerika, Almanya’dan önce nükleer bombayı yapmak niyetindedir.

Belgeselde Einstein’in savaş karşıtı görüşleri neredeyse yok gibi. Özellikle Görelilik kuramı, kara cisim ışıması ve yine E=mc² hakkında çok az içerik var. Belgesel daha çok her zamanki bilindik Hitler ve Yahudi kıyımı üzerine kurgulanmış gibi. Genel olarak savaşın insnalık üzerindeki psikolojik ve ekonomik etkisi yapımda yok. 2. dünya savaşı sanki sadece Almanlar ve suçsuz Yahudi halkı arasında geçmiş gibi. Oysa savaştan etkilenen bütün milletlerin suçsuz sivilleri de vardı. Özellikle Türkçe dublaj tam bir faciaydı. Einstein’in seslendirmesi berbattı. Çok kalın ve tok bir sesi olmayan Einstein için yapılan dublaj 10 üzerinden sıfır.

Bu bakımdan bu yapıma vrilecek puan ortalamanın biraz altında olacak. Şimdi puanlamaya geçiyoruz. IMDb bağlantısını eklemeyi unutmadık.

6.5
TOPLAM PUAN
Screenplay: 7
Görüntü: 6
Akıcılık: 6
Oyunculuk: 7
Einstein ve Atom Bombası Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0