Einstein’dan Ötesi Michio Kaku Kitabı Konusu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Einstein’dan Ötesi Michio Kaku Kitabı Konusu Özeti

Sicim kuramına göre 10, M Kuramına göre de 11 boyutlu bir evren tasarlanır. Parçacık fiziğinde temel parçacıkların da altında, kuarkların ve gluonların da altında noktasal değil de sicim benzeri buyutsuz, çeşitli titreşim renklerine sahip parçacık bulunur.

Çoklu Evrenler Kuantum Fiziğinin Evrenleri
Her Şeyin Teorisi Frank Close Kitap Konusu Özeti
Evrenin Zarafeti Brian Greene Kitabı Konusu Özeti

Einstein’dan Ötesi Michio Kaku Kitabı. Kakunun 1995 yılında yyaımladığı kitabı. 90’lı yıllarda yazılmış bir kitap tabii ki biraz eskimiş demektir. Süpersimetri, Higgs parçacığı, kütle çekimi gibi 2010’lu yıllardan doğrulanan gelişmeleri kitapta bulmak imkansız. Yine de kitap temel bilgileri içeriyor. Konu hakkında popüler bilim okumalarınız varsa başka bir kitaba bakabilirsiniz.

Sicim kuramına göre 10, M Kuramına göre de 11 boyutlu bir evren tasarlanır. Parçacık fiziğinde temel parçacıkların da altında, kuarkların ve gluonların da altında noktasal değil de sicim benzeri buyutsuz, çeşitli titreşim renklerine sahip parçacık bulunur. Kitapta karanlık madde, evrenin yapısı, temel parçacık arayışı ve standart modelle birleştirilecek yeni bir kuram arayışından bahsediliyor.

Einstein'dan Ötesi Michio Kaku Kitabı
Einstein’dan Ötesi

Büyük patlamadan önce ne vardı? Büyük patlama sırasında neler oldu. Evrenin oluşumu ve hacmi, dokusu gibi konular da kitapta anlatılıyor. Kozmik sicimler ve evrenin fiziksel yapısı sicimlerin maddeyi nasıl oluşturup hangi fizik kurallarına göre işlediği de kitapta anlatılıyor. Kitap daha çok süpersimetri, süpereş ve parçacıkların sınıflandırılması gibi konulara tabii ki nihayi kuram üzerine kurgulanıyor.

Popüler bilim kitapları için bir özet çıkarmak imkansız. Sadece konu başlıkları ve kitabın içeriği ve bahsettiği konuları özetlemek bu kategorideki kitaplar için yeterli olacaktır. Popüler bilim kütüphanenizde bulanacak bşr kitap.

Yorumlar

WORDPRESS: 0