Ekmeğimi Kazanırken Özeti Konusu Kitap Yorumları

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Ekmeğimi Kazanırken Özeti Konusu Kitap Yorumları

Aleksey 10 yaşında dedesinin isteği üzerine kunduracıda çalışmaya başlar. Çok sert, cahil ve saygısız bir adam olan patronu Aleksey'e hiç güvenmeyecektir.

Benim Üniversitelerim Kitap Özeti İncelemesi
Ana Maksim Gorki Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Çocukluğum Maksim Gorki Kitap Özeti İncelemesi

Ekmeğimi Kazanırken Özeti Konusu Kitap Yorumları. Maksim Gorki, üçlemesinin ikinci kitabında da yaşam mücadelesine devam ediyor. Otobiyografik serinin bu kitabında yazar 10 yaşında bir kundura mağazasında işe başlıyor. Sosyal adalet, fakirlik, halkla yöneticiler arasındaki uçurum, cehalet okurun karşısına bütün gerçekliği ile sert tokat vuruyor denilse abartılmamış olunur. Şimdi kitabın özetine ve incelemesi ve yorumuna geçelim.

Ekmeğimi Kazanırken Özeti Konusu Kitap Yorumları

Kitaba başlamadan önce yazar hakkında kısa bir bilgi ve sonrasında romanın özetini yazacağım. Üç kitaptan oluşan seriyi okumak uzun sürdü. İlk kitapta yazdığım gibi seriyi karışık okudum. En son bu ikinci kitabı okudum Galiba en fazla sayfaya sahip olması kitabı sona bırakmama neden oldu. Şimdi Maksim Gorki kimdir diyelim?

Ekmeğimi Kazanırken Özeti Konusu Kitap Yorumları
Ekmeğimi Kazanırken

Maksim Gorki Kimdir

Maksim Gorki 1868 yılında Nijni Novgorod’da doğmuş Rus yazardır. Asıl adı Aleksey Maksimoviç Peşkovdur. Roman, oyun yazarıdır. Çarlık Rusya’sını yıkılması için devrim hareketine katılmıştır. Sıkı bir devrimci ve emperyalist, kapitalizm karşıtıdır. En bilindik romanları ve oyunları şunlardır.

  • Ana
  • Çocukluğum
  • Ekmeğimi Kazanırken
  • Benim Üniversitelerim
  • Artamonovlar
  • Ayak Takımı Arasında
  • Foma (oyun)

Ekmeğimi Kazanırken’in Özeti ve Yorumu

Aleksey 10 yaşında dedesinin isteği üzerine kunduracıda çalışmaya başlar. Çok sert, cahil ve saygısız bir adam olan patronu Aleksey’e hiç güvenmeyecektir. Burada fakirinden zenginine kadar her türlü insanla karşılaşan Aleksey fazla tutunamayacaktır. İki elini de yakması sonucunda buradan çıkar. Dedesi oldukça aksi ve her geçen gün aklını kaybeden bir adamdır. Nenesi ise oldukça dindar yumuşak huylu bir kadındır.

Sürekli kötü insanlar, cahillik, fakirlik, sosyal bir çöküş içerisinde kendini bulan Alaksey çeşitli işlerde çalışmaya devam eder. Bu sırada dedesi onu zengin bir ailenin evine hizmetçi olarak verecektir. Burada yasak denilen kitapların olduğunu öğrenir. Bu ona okum aşkı verir. Fakat aile okumayı küçük görürler. Özellikle roman okumak boş iştir. Kitaplar işe yaramaz bilgilerle doludur ve boşuna para verilen nesnelerdir. Aleksey inadına okumaya devam edecektir.

Daha sonra gemide bulaşıkçı olarak çalışmaya başlar burada da tekin olmayan insanlarla karşılaştığı gibi çok iyi anlaşacağı insanlara da rastlar. Bu sırada büyükbabası iyice aklını yitirmiştir. Bir yandan kitapları okumaya devam eder. Onlarca işte çalışır. Üniversiteye girmeyi hayallerinden geçirir. Bu sırada sosyalizm le de tanışır. Yasak denilen kitapları okumaya başlar. Gorki, özyaşamöyküsünde Çarlık Rusya’sını deviren derimin nedenlerini anlatır. Aslında devrimden sonra da sınıf ayrımları kalkmamış, devrim vadettiğini fakir halka verememiştir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0