Eko ve Narkissos Hikayesi (Miti) Nedir?

Ana SayfaGizem Mitoloji

Eko ve Narkissos Hikayesi (Miti) Nedir?

Ekho, Hera’nın lanetiyle cezalandırılmış bir peri kızıdır. Laneti, duyduğu her şeyin son kelimelerini yansıtmasıdır.

Atalarımızın Gök Tanrı Dini Kitap Özeti Konusu
Babil Yartılış Destanı Enuma Eliş İnsanın Yaratılışı
Tanrıların Kalıntıları Kitap Özeti İncelemesi

Eko ve Narkissos Hikayesi (Miti) Nedir? (Echo, Narcissus Myth) Ekho ve Narkissos efsanesi, narsist kelimesi ve narsiszm kavramının kökenini oluşturan mitolojik bir hikayedir. Bu öyküde, kendine aşık bir genç olan Narkissos ve onun aşkı nedeniyle yok olan su perisi Ekho anlatılır.

Nergis çiçeği de bu hikayeden esinlenerek ismini alır ve güzellikle özdeşleştirilir. Hikayedeki temaslar, yaşamımızda hâlâ etkisini sürdüren ve pek çok modern kavramın temellerini atan eski bir öykünün örneğidir. Mitolojik hikayeler, günlük yaşantımızda ve dilimizde sık sık karşımıza çıkan kalıntılardır.

🪄Öykünün diğer anlatımı için buraya dokunun.

Eko ve Narkissos Hikayesi (Miti) Nedir?
Eko ve Narkissos

Eko ve Narkissos Miti (Hikayesi) Nedir?

Ekho, Hera’nın lanetiyle cezalandırılmış bir peri kızıdır. Laneti, duyduğu her şeyin son kelimelerini yansıtmasıdır. Ayrıca, Narkissos’a âşıktır ancak hislerini dile getiremez çünkü lanetli dili buna izin vermez. Narkissos’u gizlice izler ve sadece onu izlemek ve sevdiğinin peşinden koşmakla yetinir. Ancak, ona seslenemediği için bu izlemenin anlamı yoktur. Ekho, umutsuzca aşkının bir gün fark edileceği anı bekler.

Peri kızı Ekho, (platonik aşkı) Narkissos’u izlerken, Narkissos’un arkadaşlarıyla konuştuğu sırada onların sesini yansıtır. Narkissos, bu sesi duyunca ona doğru koşar gibi yapar, ancak Ekho’yu umursamadan onu iter ve arkasına bile bakmadan uzaklaşır. Ekho’nun gururu kırılır ve bir mağaraya çekilir. Orada ölür ve geride sadece sesinin yankıları kalır. Bu trajedi, “Eko” ses yansıması kavramını bize armağan olarak bırakır.

Narkissos ve Nergiz Çiçeği Miti

Narkissos, (Narcissus) Ekho’yu (Echo) reddedetse de Eko’nun (Echo )da başı aşkla beladadır. Suda gördüğü bir yüze tutulmuştur, aslında bu yüz kendi yüzünün yansımasıdır. Kendisinin farkında olmadan başkası gibi davranır ve her zaman su kenarına gidip yansımasını uzun uzun izler. Bir gün sevgilisini dokunarak hissetmek ister, çünkü onu hissetmeden âşık olmanın anlamı olmadığını düşünür. Ancak bu arzusu, onun ölümüne sebep olur; suya düşüp boğulur ve bedeni kaybolur. Ölüm yerinde “nergis” adını verdiğimiz çiçek açar.

Belki de Ekho’nun ahını aldığı için, belki de Ekho’nun bencil ve acımasız olduğu için, Narkissos acılı bir hikayeyi arkasında bırakarak ölüp gider. Hayatlar bazen birleşir ama sonradan kendi yollarını ayrılır. Mitolojide bile aşk, bencillik, anlamsızlık ve kırgınlıktır. Bu öykü bize “narsist” ve “narsisim” kavramlarını ve “nergis” çiçeğinin gizemli hikayesini öğretir. Bir de sesimizin bir engele çarpıp bize yansıması var ki o da sesin “eko” yapması olarak akustik bilimince kullanılır.

🎈 Görsel için wikipedia sitesine bakabilirsiniz. Sanatçı: John William Waterhouse, Narkissos çalışması.

Yorumlar

WORDPRESS: 0