Elektra Sophokles Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Elektra Sophokles Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Troya savaşında, kraliçe Klymtaimnestra kocası Agemenon'u balta ile öldürüp sevgilisine kaçar. Elektra, bu olay sırasında kardeşi Orestes'i savaştan ve kargaşadan kurtarıp güvendiği birine bırakır.

Venedik’te Ölüm İncelemesi Yorumu Konusu ve Özeti
Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor Kitap Özeti İncelemesi
Nasıl Ölünür Kitap İncelemesi Konusu Özeti

Elektra Sophokles Kitap Özeti İncelemesi. Yunan tragedya yazarı olan Sophokles MÖ 497 yılında doğmuştur. Yaşamı hakkında çok bir bilgi bulunmuyor. Yazdığı yüzden fazla oyundan sadece yedi tanesi günümüze kadar gelmiştir. Ben şimdilik dört kitabını okudum. Kral Oidipus, Oidipus Kolonos’ta adlı kitapları hakkında daha önce bir şeyler yazmıştım. Sophokles, tanrıların oyunları ve lanetleri arasında kalmış insanların kaderini çok etkileyici anlatıyor. Tragedyalardaki mitolojik anlatımları, tanrıların insanların üzerindeki etkilerini okumak çok hoşuma gidiyor. Genel olarak Yunan Tragedya’larını okumayı seviyorum.

Zihin aydınlatan, bizi sabit düşüncelerimizden arındıracak, yaşamımızda yeni yollar açacak iyi kitaplar için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki renkli düğmeler sizi en yeni ve ilgi gören kitaplara ulaştıracak. Yorum yazmayı ve kitap önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

Elektra Sophokles Kitap Özeti İncelemesi
Elektra Sophokles

Elektra Sophokles Kitap Özeti İncelemesi

Elektra tragedyasının evveli Truva savaşına dayanıyor. Sophokles, Aias tragedyasında olduğu gibi burada destandaki bir başka kişiyi konu ediyor. Yani bazı özel karakterlerin yaşamlarını ve ünlü savaşlar sonrası neler yaptıklarını da zevkle okuyoruz. Elektra’da da mitolojik bir anlatım var. Zaten İlyada destanındaki bir karakterdir kendisi. Genel olarak okuması çok zevkli bir kitap. Benim okuduğum çeviri kitabın ilk (Azra Erhat’ın 1941) Türkçe çevirisi. Sophokles’in tekniği, yaşam öyküsü ve genel olarak Yunan Tragedyasındaki etkilerini ise başka bir kaynaktan okudum.

Elektra Konusu

Troya savaşında, kraliçe Klymtaimnestra kocası Agemenon’u balta ile öldürüp sevgilisine kaçar. Elektra, bu olay sırasında kardeşi Orestes’i savaştan ve kargaşadan kurtarıp güvendiği birine bırakır. Sevgilisi Aigithos ile artık yeni sarayında kraliçe olarak yaşar. Yeni sarayda ve yeni yaşamda her şey çok iyidir. Kral ve kraliçe oldukça keyfili bir yaşam sürerler. Ama Elektra’yı annesi bir hizmetçi gibi kullanır. Hiç bir değeri olamayan Elektra’nın günleri cehennem gibi geçer. İçinde bu canavar kadını öldürüp, annesinin intikamını almak vardır.

Günün birinde bir yabancı Elektra’ya kardeşi Orestes’ten bir haber getirir. Daha sonra aslında kendisinin Elektra’nın kardeşi olduğunu ispatlar. Saraya sızar ve annesi ile aşığını yani kral ile kraliçeyi öldürür. Böylece babasının intikamını almış  olur hem de taht sahibi olur.

Elektra Kompleksi

Elektra Kompleksi, Freud’un kız çocukları ve babaları arasındaki çatışmayı anlattığı taorisinin adıdır. Kız çocuklarının babalarını hem rakip olarak görmeleri hem de bir nevi işlk aşklarını hissetmeleri ile ilgili teorisidir. Oidipos Kompleksinin devamı olan teoridir.

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Elektra Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0