En İyi Uzaylı Filmleri ve Dizileri

Ana SayfaFilm Dizi

En İyi Uzaylı Filmleri ve Dizileri

Uzaylılar bize düşman değiller

Bize barışçıl mesajlar veren en iyi uzaylı ve dünya dışı yaşam filmerini izlemek istersen bu satfa tam sana göre

La Casa de Papel Artık Kabak Tadı Verdi
Ragnarok ve Thor’un Devlerle Savaşı Netflix Dizisi
Lupin Netflix Dizi Yorumu İncelemesi

En iyi uzaylı filmleri dizileri denilince aklımıza hemen dünyayı istila eden, insanlığı yok etmek isteyen varlıklar geliyor. Tabii ki film sektörü her zamanki gibi korku ve karmaşayı; aksiyonu ve savaşın yıkıcılığını kullanarak hem bizleri korkutuyor hem de uzayı başka ifadeyle evreni ve insan dışındaki  her şeyi düşman olarak göstermeye kasıtlı olarak devam ediyorlar.

Ben de burada az sayıdaki iyi mesaj veren ve dünya dışı varlıkların aslında insana dost ve barışçı olduğunu öyküleyen ve evreni, uzayı korkunç bir değil de yaşam dolu bir kozmik cennet olduğunu anlatan uzaylı film ve dizilerini seçtim. Uzaylı dediğimiz dünyadışı varlıklar insana insandan daha dost ve faydalı olduğu kesindir.


Üçüncü Türden Yakın Yaklaşımlar

Üçüncü Türden Yakın Yaklaşımlar

Üçüncü Türden Yakın Yaklaşımlar

1974 yılında Steven Spielberg tarafından yazılan ve yönetilen film adını en ünlü UFO/dünya dışı yaşam araştırmacalarından biri olan J. Allen Hynek’in yakın karşılaşma sınıflandırmasından alıyor. Üçüncü türden yakın karşılaşmada uzay aracının içindeki dünya dışı yaşam formu yani uzaylılar insnalarca görünür.

Filmde uzaylılar insnalarla uzay araçlarının yaydığı bir nevi nota/müzik ile iletişime geçerler. Bu filmde dünyadışı yaşam formları yani uzyalılar insanlık için tehdit değildir bir dosttur. İnsanlık ile iletişime geçerler asla zarar vermezler. Tamamen barışçıl niyet taşırlar. İnsanlar zihinsel aydınlanma yaşayarak büyük bir merakla bu olaya şahit olurlar. İnsanlar büyük bir değişim yaşar herkes kozmik bir bilincin ilk adımlarını atar.  Uzaylılar adeta mutluluk ve barış getirir.


Geliş (Arrival) 2016

Geliş 2016

Geliş 2016

Dünyanın farklı 12 yerine inen bu uzay araçları ile iletişime geçmek için ABD ordusu ve hükumet dilbilimci Dr. Louise Banks ile iletişime geçerler. Dr. Louise uzaylıların hem niyetini anlayacaktır hem de bilgi toplayacaktır. Dr. Banks nihayet bir iletişim dili geliştirir ve tamamen dost olan, barışçıl nedenlerle dünyada bulunduklarını çözen Dr. Banks’ın çalışmalarını hiçe sayan ordu düşmanca bir tavır sergileyerek uzaylı varlıkları öldürmek ister.

Uzaylılar aslında dünyanın geleceğinden gelen ve gelecekte insnalara birlikte yaşayan ve yine insnalığı yok oluştan kurtaran barışçıl varlıklardır. Amaçları insanlardan yardım istemektedir. Ve insanların onlara yapacağı bu yardım ile onlar da insanlığı gelecekte yok olmaktan kurtaracaktır.

Dost ve yüksek teknolojileri ile barışçıl, kozmik bir zihne sahip uzaylı temasının yanısıra zaman yolculuğu ve sebep sonuç ilişkisi filmde çok iyi işlenmiş. Sebep her zaman sonuçlardan önce mi gelir? Bu önemli soruyu da film boyunca düşünüyoruz. Uzaylılar bize gösterildiği gibi savaş ve talan ve soykırım için dünyaya gelmediğini karşılıklı bir yardımlaşmanın da olduğu teması aslında filmin ana konusu diyebilirim


Mesaj 1997 (Contact)

Mesaj (Contact)

Mesaj (Contact)

Carl Sargan’ın Contact romanının beyazperdeye uyarlaması olan Mesaj filmi evrensel ve kozmik varlıklar olan dünyalı yaşam formlarının gelişmiş bilinç düzeyleri ve barışçıl teknolojilerini anlatması açısından önemli bir yapımdır.

Dr. Ellie Arroway çocukluğundan beri uzaya ve dünyadışı varlıklara meraklıdır. SETI presinde çalışan Dr. Arroway dünya dışından geliğini düşündüğü bir mesaj alır. Mesaj tüm evrenin ortak dili sayılan matematik dilinde gönderilmiştir. Dr Arrow bir solucan deliğinde yolculuk ederek evrenin bilinmeyen bir bölgesinde bu akıllı yaşam formları ile iletişime geçer.

Yaşamın, evrenin sırları; galaktik varlıklareın bilgeliği ve dünya üzerindeki amaçları nelerdir? Evrende yalnız mıyız? Uzaylılar bize dost mudur? Sorularının cevabı filmde işleniyor. Tabii ki romanda daha iyi anlatım mevcut.

Devam edecek…

Diğer bütün film dizi tavsiyeleri için tıkla

Yorumlar

WORDPRESS: 0