Epikuros Madde Haz ve İnsan Kitap Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Epikuros Madde Haz ve İnsan Kitap Konusu İncelemesi

Epikür (Epikuros) Kimdir? Epikür MÖ. 341 yılında Samos adasında doğar. Daha sonra Atina'ya yerleşir. Kendi okulunu kurar ve öğretilerini insanlara ulaştırmak için öğrenci toplar.

Neşenin Gücü Frederic Lenoir Kitap İncelemesi Yorumu
Mutlu Olma Sanatı Arthur Schopenhauer Konusu İncelemesi
Sokrates Öncesi ve Sonrası Özeti İncelemesi

Epikuros Madde Haz ve İnsan Kitap Konusu İncelemesi. Alfred Edward Taylor kitabı. Kitap 1914 yılında ilk baskısını yapmış. Epikür’ün madde, haz, mutluluk, atom, ruh konularındaki felsefi görüşleri, innaç konusundaki felsefesi anlatılıyor. Epikür denilince ilk olarak mutluluk nedir, haz ve insan gibi konular geliyor. Epikuros önemli bir felsefecidir. Her ne kadar döneminde pek sevilmese de kedisi de sivri dilli ve kendi felsefesinden başka hiçbir görüşe saygıyı olmayan biriymiş. Neyse şimdi kitabın içeriğine, konuusna ve inclemesine geçelim.

Epikuros Madde Haz ve İnsan Kitap Konusu İncelemesi

Epikür (Epikuros) Kimdir? Epikür MÖ. 341 yılında Samos adasında doğar. Daha sonra Atina’ya yerleşir. Kendi okulunu kurar ve öğretilerini insanlara ulaştırmak için öğrenci toplar. MÖ. üçüncü yüzyılın en önemli felsefecilerinden biri haline gelmiştir. Kitapta sadece Epikür değil çağdaşları ve önce yaşamış felsefe otoriteleri de kıyaslanarak hem yaşam öyküsü hem de felsefi düşünceleri tartışılıyor.

Epikuros Madde Haz ve İnsan Kitap Konusu İncelemesi
Epikuros Madde Haz ve İnsan

Demokritos’un atom teorisi, ahlak, ruhun sonsuzluğu, ölüm ve sonrası gibi çoğu konuda kendinden önceki filozoflardan etkilendiği kitapta anlatılıyor. Sadece Epikür odaklı bir kitap değil aynı anda Cicero, Seneca, Aristoteles, Zenon, Metrodorps, Platon, Demokritos felsefesindeki benzerlikleri de kıyaslayan kitap yer yer karmaşık bir hal alabiliyor. Pdikoloji, teoloji, fizik ve evren görüşleri de kitapta var. Aristoteles ve Demokritos başta olmak üzere etkilendiği felsefi kuramların da kitapta olması çok iyi.

Epikuros ve desteklçileri haz düşkünü, ateist ahlaksızlar olarak çoğu kez dışlanmıştır. Tanrı’nın varlığını kabul etmeyen Epikür, ahiret ve yeniden dirilmeyi de kabul etmiyordu. Demokritos’un atom teorisine bağlıydı. Ruh ve bilincin öldükten sonra durduğu için ölümün acısız olacağını düşünüyordu. Ölüm tam bir bilinçsizlik haliydi ve insan öldüğünü zaten anlayamayacaktı. Duyu organları insanın varlığı konusunda da çok uç noktalarda düşünen Epikür’ün kimseye saygısının olmadığı, devlet işleirne karşı çıktığı da kitapta anlatılıyor.

Nasıl Mutlu Olunur? Mutluluk Felsefesi

Mutluluk, haz, madde, insan konuları Epikür (Epikuros) felsefesinin en çok ilgi çeken bölümlerinden. Mutluluğun kaynağının haz ve acıdan kaçınmak olduğunu iddia eden Epikür için Hedonist suçlamaları yapılır. Epikuros aslında anlık hazlarla günü kurtarmak için Hedonizm’i savunmaz. Mutluluk ve huzur için ya da mutluluğun kalıcı olması için alınan haz önemlidir. Hiçbir haz zaten sonsuzadek devam etmez. İnsanın temel amacı acıdan kaçınmaktır.

Yine evrenin sonsuzluğu, Tanrı’nın sonszuluğu üzerine olan düşünceleri de kitapta var. Fakat kitap sadece Epikür’ün mutluluk, haz, mutlu yaşam, mutluluk felsefesi, mutlu olma düşüncelerini ele almıyor. Sadece haz ve insan dolayısıyla mutluluk düşüncelerini içeren bir yapıt değil.

  • Kitap sayfa sayısı: 120
  • Okuma süresi: 8 saat
  • Yayıncı: Fol Kitap

Yorumlar

WORDPRESS: 0