Erwin Schrödinger ve Kuantum Devrimi Kitap Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Erwin Schrödinger ve Kuantum Devrimi Kitap Konusu

Kitap ilk olarak Schrödinger'in ailesi, anne babasından bahsediyor. Kimin çocuğudur, nerede doğmuştur gibi klasik biyografi girişi.

Evrenin Dokusu Uzay Zaman ve Gerçekliğin Dokusu
Schrödinger’in Kedisi ve Kuantum Belirsizliği Nedir?
Schrödinger’in Kedisi Nedir?

Erwin Schrödinger ve Kuantum Devrimi Kitap Yorumu. Popüler bilim okurunun çok iyi bildiği Schrödinger’in kedisi ve olasılık dalgası gibi kunatum mekaniğinin en eğlenceli konularının mucidinin biyografisi. Schrödinger’in yaşamı, özellikle çapkınlığı, aile yaşamı gibi ayrıntılarda var. Kitabın ilk baskı yılı 2012. John Gribbin’in daha eski kitapları olduğuna göre bu kitap nispeten yeni sayılır. Tabii ki biyografi ve kuantum fiziğinin temelleri, Schrödinger’in teorileri anlatıldığı için kitabın içindeki bilgiler bilim tarihi ve bilim felsefesi kategorilerine de giriyor. Gemelde popüler bilim kitaplarındaki bilgiler kısa ömürlü olur. Çünkü yeni bilimsel gelişmeleri içermez. Özellikle parçacık fiziği, astronimi, genetik hızla yenilenir.

Yüzlerce kitaba site menüsünden ulaşabilirsin. Yukarıdaki düğmelere dokunarak bilim içeriğine ve diğer zihin aydınlatacak, belleğinizde izler bırakacak kategorilere erişim sağlayabilirsiniz. Yorum yapmayı ve kitap önerilerinizi yazmayı unutmayın.

Erwin Schrödinger ve Kuantum Devrimi Kitap Yorumu
Erwin Schrödinger ve Kuantum Devrimi

Erwin Schrödinger ve Kuantum Devrimi Kitap Yorumu

Kitap ilk olarak Schrödinger’in ailesi, anne babasından bahsediyor. Kimin çocuğudur, nerede doğmuştur gibi klasik biyografi girişi. Daha sonra çocuklu yılları ve okul yılları geliyor. Tabii ki düya savaşı öncesi karışklıkla, Viyana’nın ve Avusturya’nın siyasi karışıklı Erwin gibi zamanın bütün Alman, Avusturya bilimcilerini zorlamıştır. Kitapta az çok bu ortam anlatılır.

İkinci bölümde Newton’dan başlayarak Schrödinger öncesi bilim incelenir. Astronomi, kütle çekimi, hareket konuları inceleniyor. Maxwell, Thomas Young, çift yarık deneyi, elektrik ve manyetizma gibi bilimin temel keşifleri çok temiz anlatılıyor. Boltzman ve termodnamik, istatistik konuları ile bilim adeta çoşarken savaş çıkar. Savaş sonrası Viyana’ya dönen Erwin çalışmalarına devam eder.

Max Planck, Maxwell, Einstein gibi bilimciler 20. yüzyılın ilk yıllarında birinci kuantum devrimi yapmışlardı. Yaşama, evrene hatta inasanın kendi biyolojsine olan yüz yıllardır süre gelen dogmatik bakış değişiyordu. İnanç değil bilimdi asıl olan.

Kuantum ve Kuantum Fiziği Nedir?

Kitapta kuantum nedir? Kuantum fiziği nedir sorularının cevabını alacaksınız. Kuantum fizği, atomik ölçekta Planck uzunluğuna kadar olan ölçekte atom ve atomaltı parçacıkları inceler. Kuantum dinamiği, kunatum renk dinamiği, kuantum elektro dinamiği gibi çeşitli inceleme dallarına ayrılmıştır.

Atomun iç yapısı, kara csim ışıması, Rutherford deneyinden beri merak konusuydu. Cure radyoaktivite ile ilgili çalışıyordu. Bohr, Max Born, Bose gibi çok ünlü fizikçilerin keşifleri çok iyi anlatılıyor. Tabii ki Schrödinger’in dalga mekaniğini bulması, ünlü düşünce deneyi olan Schrödinger’in Kedisi, çoklu dünyalar ya da paralel evrenler konusunu açtı. Daha sonra kuraam geliştirildi. Sadece Kuantum fiziği, olasılıklar ile değil; Edwin Schrödinger yaşamın ne olduğu ile de ilgilenir. Genetiğe de ilgisi vardır.

Sonsuz olasılıklar… Kuantum belirsizliği bize sınırsız olasılıklar sunar ve her olasılığın gerçekleştiği bir çoklu evren. Kedinin öldüğü, kedinin ölmediği bir evren… Kutuyu açıp bakmadığımız sürece kedi hem ölüdür hem de yaşar her iki durumdadır, biz ne zaman kutuyu açarız kedi bizim gözlemimize göre bir hal alır. Elektronların gözlemlenmesi bunun gibidir. Elektron sadece olasılık bulutu şeklindedir, her yerse olabilir, aynı anda hem sağa hem sola dönebilir… Kitap oldukça iyi hazırlanmış adeta kuantum mekaniğin egiriş niteliğinde. Popüler bilim meraklılarına tavsiye edilir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0