Eş Cinsellik Hastalık mıdır? Eş Cinsel Tedavi, Terapi

Ana SayfaLGBT

Eş Cinsellik Hastalık mıdır? Eş Cinsel Tedavi, Terapi

Eş cinsellik hastalık mıdır? Tedavi edilebilir mi? Psikolojik terapiler ya da tedaviler var mı? Çevrenin cinsel gelişimdeki rolü nedir? Genetik bilimi ne diyor?

Lut Kavmi Nasıl Helak Oldu? Atom Bombası Teorisi
Bonding Netfix Dizi İncelemesi Yorumu Konusu
Akron Gay LGBT Temalı Aşk Drama Filmi

Eş cinsellik hastalık mıdır? Homoseksüel (eş cinsel) bireyler tedavi edilebilir mi? Terapi gerekir mi? Sonradan çevre etkisi, yetiştirilme tarzı, hatta çocukken oynanan oyuncaklar, giyilen renkli kıyafetler insanı eş cinsel yapabilir mi? Ya da eş cinsellik tedavi edilebilir mi? Psikolojik bir hastalık mıdır? Ya da genetik bir bozukluk mudur? Kimilerinin düşündüğü gibi eş cinsel bireyler sapık, sapkın mıdır? Çevre etkisi ile, film dizilerdeki eş cinsel karakterleri izleyerek homosksüel olunabilir mi?

Eş Cinsellik Hastalık, Genetik Bozukluk Ya da Üstünlük

Avrupalı istilacılar denizaşırı ülkeleri yağmalamaya gittiklerinde oraların yerli hakların, hem derilerinin renkleri yüzünden hem de kendileri gibi teknolojileri olmadığından, daha sade yaşadıklarından genetik olarak kendilerinden daha aşağıda olduklarını savunmuşlardır. Beyaz derili insanlar, siyah ve Kızılderililerden biyolojik ve genetik olarak daha üstündü. (!) Tabii ki bu düşünce genetik biliminin gelişmesi ile birlikte çöpe atıldı. Genetik bir üstünlük söz konusu değildi. Eş cinsellik için de aynı mantık söz konusu. Eş cinseller hatalı üretim (!) ve çevresel koşulların olumsuz etkisi nedeni ile kendi cinslerine ilgi doyuyorlar. Hastalık… Tedavi edilebilir… ⛔

Eş cinsellik, insanlardan tutun da hayvanlardan, sürüngenlere kadar bütün biyolojik türlerde görünür. Arslanlar, Japon makakları, bonobo maymunları gibi bu örnekleri çoğaltabiliriz. Bura biraz şaka biraz ciddi bir tarazda yazacağım. Eş cinselliğin çocuklukta seçtikleri kıyafetler, renkler, arkadaş çevresi, anne-babalarının ev içindeki tutumu sonucu değiştiğini savunan bilim dışı düşüncelere yer vereceğim.

Eş Cinsel Tedavi, Terapi (!)

Çevre, Aile Etkeni ve Yanlış Oyuncak Seçimi ile eş cinsel olunabilir mi?

İnternette okuduğum yazarı belli olmayan hiç bir bilimsel dili olmayan,  4 sayfalık yazıda bireyde cinsel gelişim ele alınmıştı. 🙈🙉🙊 Erken müdahalelerle çocuklardaki cinsel yönelimlerin (müdahaleden kasıt nedir, bilinmiyor?) bertaraf edileceği ve psikiyatri uzmanlarınca eş cinselliğin ortadan kaldırılacağını (eş cinsellik tedavi edildi bile) savunmak tamamen bilimsellikten uzaktır. Anne-baba sorunlarını, rol model sorunlarını eş cinselliği bağlamak da tamamen orta çağ bilimden kalmadır. Cinsel kimliğin sadece psikolojik bir süreç olduğunu ve çevresel şartlar altında geliştiğini düşünmek insanı olduğu gibi kabul etmemek olsa gerek. Bu kadar karmaşaya gerek kalmadan bir diğerine eş cinsel olsun, başka dinden olsun fark etmeden “seni olduğu kabul ediyorum” diyebilsek o zaman herkes gülümseyecek.

Eş Cinsellik Hastalık mıdır? Eş Cinsel Tedavi, Terapi

Öpüşen Kadın ve Erkek

Eş cinselliğin doğal olarak geliştiğini kabul edip daha sonra bunu “sıra dışı” kabul edip, psikologa acilen baş vurmayı ebeveynlere tavsiye etmek de konuyu bilmemek ve tamamen kültürel baskıların altında kalmak demektir. Bir oğlan çocuğu bebekle oynadığı için ya da bir kız çocuğu mavi rengi sevdiği için eş cinsel olduğunu düşünmek eksik bilgidir, yanlıştır. Cinsel kimliğin renk, oyuncak seçimi, kıyafet ve arkadaş çevresi tarafından belirlendiğini düşünüp psikolojik tedaviler uygulamak insanlara işkence etmekten farksızdır. Eş cinlikle ilgili bu tür yaklaşımlar psikolojik lobotomiden farksızdır.

Eş Cinsellik Hastalık mıdır? Eş Cinsel Tedavi, Terapi

Gay Öpücük Kiss

Eş cinsel doğulur. Tedavi, Terapi de Nedir?

Doğuştan kör bir birey (Bugün Eve Yalnız Dönmek istiyorum filminde olduğu gibi) bahsedilen çevreden hiç etkilenmemiştir, kadın ya da erkek vücudunu hiç görmeyen bu bireyin cinsel yönelimini yine de çevre mi belirler. Ya da hem kör hem sağır bir birey eş cinsel yönelimi varsa üstteki teori çöker. Yine tamamen tutucu bir çevrede dindar olarak yetişmiş, üstteki paragrafta yazdığım gibi tam bir “erkek” ya da tam bir “kadın” olarak yetiştirilmiş bir insanı düşünelim. Bu bireyler 20 yaşına kadar gay kelimesinin anlamını bile bilmediklerini halde nasıl olur da eş cinsel olurlar…

LGBT renkler

LGBT nedir? Sosyal medyada neden eş cinsel bireyler hedef alınıyor? Tartışmaların sonu gelecek mi? TIKLA

Eş cinselliği cevresel koşullara ve yetiştirme tarzına bağlayanlara sormak gerekli değil mi? Şimdi aslanlar, bonobo maymunları, makakların yavruluk dönemlerine inelim. Acaba yavruyken seçtikleri oyunlar, avladıkları avlar, yedikleri muzlar, yuvarlandıkları kırların özelliklerine göre mi eş cinseline oldular? Psikologlar buna da el atmalı. 😜 Bu hayvanlar da tedavi edilmeli mi?

Eş Cinsellik Hastalık mıdır?

İnsanı anlamak
Bilim, biyoloji ve evrimi bilmeden insnaı anlamak mümkün değil

Eş cinsellik ya da cinsel yönelim tamamen insanın doğasında olan bir yönelim biçimidir. Erkek-kadın (heteroseksüel) ilişki nasıl genetik olarak kromozomlarda yani DNA’da kodlanmış ise homoseksüellik (gay, lezbiyen, biseksül, interseks, transeksüel) fark etmeksizin, bütün cinsel yönelimler insanın bir parçasıdır ve bir hastalık değildir. Hastalık kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı: “Organizmada birtakım değişikliklerin ortaya çıkmasıyla sağlığın bozulması durumu, rahatsızlık, çor, dert, sayrılık, illet, maraz, maraza, esenlik karşıtı” şeklindedir.

Eş Cinsellik Hastalık mıdır? Eş Cinsel Tedavi, Terapi

Öpüşen lezbiyen kadınlar

Oysa eş cinsellik sağlığı, organizmayı tehdit etmez. Ve dünyamızda daha çok heteroseksüel cinsel yönelim olduğundan beyaz derililerin, siyah ve kızıl derileri dışlayıp katlettiği gibi, çoğunluk tarafından eş cinseller dışlanıyor, sapkın, hasta ilan ediliyor. Gay (eş cinsel anlamında kadın ve erkek için kullandım) ve diğer cinsel yönelimleri biyolojik evrimini başarıyla sürdürmüş ve doğal seçilimden ayıklanmamıştır.

Cinsellik skalası

Kisney Skalası (Ölçeği)

Kinsey skalası canlılar arasındaki cinsel yönelimi şöyle sıralar: 0 Tam düz cinsel (heteroseksüel) 1 Baskın düz cinsel; nadiren eşcinsel; 2 Baskın düzcinsel; sıklıkla eşcinsel 3 Hem düzcinsel hem eşcinsel (eşit düzeyde, biseksüel) 4 Baskın eşcinsel nadiren düz cinsel 5 Tamamen eş cinsel (homoseksüel) 6 Eşeysiz (aseksüel)

Kısaca söylemek gerekirse eş cinsellik doğaldır ve bir hastalık değildir homofobi ve nefret tedavi gerektiren bir hastalıktır.

Homoseksüellik Suçu İşlemek

Eş cinsellik bütün canlılarda görünen bir cinsel yönelim türüdür. Tamamen doğal ve normal bir durumdur. Psikolojik bir hastalık da değildir. Yaşamda bütün biyolojik yaşam formlarını genetik kodlar yönetir. Bu bağlamda renkli gözlü olmak, laktoza karşı dayanıklı olmak, uzun boylu olmak gibi özellikleri de genler belirler ve biz renkli gözlü birine hastalıklı olarak bakmayız. Uzun boylu birini bozuk hormonlu olarak da görmeyiz. Bunların hepsi biyolojik çeşitliliktir ve doğaldır. Sadece düzcinsel bir yönelimi kabul etmek, eş cinselliği anlamamak ve eş cinsel bireylere çağ dışı muameler yapmaktır. Eş cinselliği tedavi etmeye çalışmak bir nevi Orta Çağ’daki kötü ruh çıkarma ayinlerine benzer.

Tarihte eşcinselliğin suç olduğu dönemlerde (İngiltere’de 1965 yılına kadar sürdü) eşcinsellik suçunu işleyenler östrojen hormonu ile tedavi edilmeye çalışılmıştır. Bunların eniyi bilinen örneği yapay zekanın modern bilgisayarın mucidi alan Turing’dir. Dünyanın en parlak zekası sırf eşcinsel olduğundan intihara sürüklenmiştir. 70’li yıllarda Milk, Amerikan toplumunun eş cinsellere olan yanlış bakış açısını değiştirme uğrunda öldürüldü. Ayrıca eşcinsellere daha hunharca yöntemler (elektrik şoku, beyin ameliyatları gibi) de kullanılmıştır.

WHO, APA gibi dünya çapında otorite olan dernekler ve sağlık örgütleri 70’li yıllardan itibaren eşcinselliği psikolojik bir hastalık olmaktan çıkarmıştır.

Eş Cinsellik Hastalık mıdır? Eş Cinsel Tedavi, Terapi

Eş cinsel gay öpücük

Hastalık Uydurmak

Bir diğerini kendi istediğimiz gibi dizayn etmek ve sürekli olarak eş cinselleri kendilerinden nefret ettirmek...

İnsanları kendinden nefret ettirmek. Kendinden nefret eden ve kendini günahkar aşağılık gören biri herkese karşı acımasız olmaz mı? İnsana kendisinden nefret etmesini sağlamak sürekli olarak eksik ve günahkar olduğunu söylemek kişiliği öldürüt ve bir canavar ortaya çıkar.

Cinsel yönelimeri de zararlı gibi görüp, genetik düzenlemeler yapmak istemek etik bir davranış değildir. Her şeyde bir düzeltme her şeyde bir eksiklik görme gibi düşüncelerimizi acaba bu şekilde genetik manipülasyonlarla mı düzeltme yoluna gideceğiz?

Eş Cinsellik Hastalık mıdır? Eş Cinsel Tedavi, Terapi

Eş cinsel tedavi nefret

Eş cinsellik için tedavi ve terapi

İnsanın kendine bir düşman yaratması

Aslında insan korkularını ya da düşmanlarını ya da şeytanını kendisi yaratıyor. Her şeyi düşman görmek ya da her şeyi şeytan olarak görmek eş cinsel oldukları için insanları anlamsız bir içsel savaşın içerisinde çekmek insanı kendi özüne düşman eder. Oysa psikolojik destek eş cinsel bireylere korkmamalarını tembihlemeli, psikologlar tedavi seanslarını ve hormon ilaçlarını bırakıp eşcinsellere hasta ya da bozuk olmadıklarını anlatmalı ve kendilerini kabullenip mutlu olmalarını tembihlemeli ve ebeveynleri de bilinçlendirmeli. Kesinlikle sadece psikoloji değil psikoloji ile ilgilenenler biyoloji, evrimsel biyoloji, epigenetik gibi konuları genel kültür seviyesinde bilmeliler. İşte o zaman cinsel yönelimleri anlayacaklar ve insana aydınlanmış bir düşünce ile bakacaklar.

İnsanın değerini düşürmek Eş cinsel bireylere yapılan duygusal taciz ve sürekli küçümseme ve haksızlıklar..

Aslında farkına varmadan üçkağıtçı ikiyüzlü yalancı kendini sevmeyen kendinden nefret eden ve herkesten nefret eden insanlar yetiştiriyoruz. Yani insanları hem kendine düşman ettiğimiz gibi hem de diğer insanlara düşman ediyoruz yalancı iki yüzlü ve yine başkalarının hile ile kandıran düzenbaz insanlar yetiştiriyoruz

Eş Cinsellik Hastalık mıdır? Eş Cinsel Tedavi, Terapi

Eş cinsel böyle doğmuş

LGBT ve Renklerin Sporun Cinsiyeti

Baleyi seven bir erkek kadın mıdır? Ya da vücut geliştirmek için vücut geliştirme salonlarına giden herkes eş cinsel midir? Renkler de öyle. Renklere neden cinsiyet veririz? Mor ya da pembe renkleri sadece kadınlar mı sever? Futbolla ilgilenen bir kadın hem de erkeklerden daha fazla futbola bağımlı bir kadın da cinsel sapma var mıdır? Annesine evde yardım eden yani ev işlerinde maharetli bir erkek kadınlığa yatkın mıdır? Psikolojisi mi yoksa genetiği mi bozuktur? Bu gibi sorular saçma sapan sorulardır.

Bitrirken, şunları eklemek gerekir. 60’lı yılların Avrupa ve Amerikası eş cinsellerin insanların ahlakını bozacağı, aileyi dağıtacağını savunur ve bu korkuyla eşcinsellere saldırırlardı. Özellikle sapık ve fahişe sanılan eş cinsellere bu bakış açısı çok değişti. Çünkü toplumların ortak hafızasına aydınlatıcı bilgiler ekildi. Tabii ki kolay olmadı. Biz ülkemizde galiba 60’lı yılları yaşıyoruz. Yaşama ebediyen birlik, anlayış ve sevgi hakim olsun. Her şeyi geride bırakıp kendimizi ve bir diğerini sevelim.

Not: Bilgi tüm insanlığın ortak malıdır. Bu yazıyı (kaynak olarak bu yazıya link vererek) paylaşabilirsiniz. İlk 3 paragrafı alıp, “devamını oku” şeklinde bu sayfaya bağlantı verebilirsiniz.

Kisney Ölçeği testi için ve daha fazla test için https://www.idrlabs.com/tr/cinsiyet-rolu/testi.php

LGBT Filmler

LGBT temalı onlarca film, dizi ve TV şovları ile harika bir içerik için TIKLA

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması