Evren Yaratılış ve Köken Mitleri İnceleme

Ana SayfaKitap YorumlarıMitoloji Gizem

Evren Yaratılış ve Köken Mitleri İnceleme

Antik çağlarda evrenin, dünyanın ve insanın yaratılışı

12. Gezegen Kitabı Özeti İncelemesi Uzaylı Tanrılar
Anunnakiler Kimdir? İnsanı Uzaylılar mı Yarattı?
İnsan Mitolojide Nasıl Var Olmuştur Neden Yaratılmıştır

Evren Yaratılış ve Köken Mitleri İnceleme. Kitabın yazarı Mahir Şanlı’dır. Mitoloji kitapları içinde özellikle yerli yayın evi ve yazarlarca çıkarılanların arasında nadir olanlardan. Kitabın eleştirisini aşağıda yapacağım. Mitoloji olmadan insanı ve yaşamı anlamak o kadar zor ki! Bakmayın mitoloji okumaları için ileri geri konuşup nara atanlara. Yaşamımızda ne bilim var ne hayal dünyası zenginliği ne de realite. Mitoloji realitenin özüdür, uydurma öyküler ve karakterler; tanrılarla dolu metinler değildir. İnsanın, dünyanın, evrenin yaratılışı antik çağlarda da kutsal kitaplarda da anlatılmış. Birbirine benzeyen çok yer var. Zaten bütün kitaplar insanlığın ortak yaşam ürünüdür. Kutsal kitaplara kötü gözle bakan ve görmezden gelenleri anlamıyorum. Kabul edersiz etmeyiz, inanırız inanmayız kutsal kitaplardaki insan, yaratılış anlatıları bana göre değerli anlatılardır. Çünkü mitoloji ile neredeyse aynı doğrultuda giderler. Antik çağlarda dünyada bir şeyler olmuş bu kesin. Her şeyin hayal ürünü olması da imkansız değil mi? Neyse şimdi kitaba geçeceğim. 30 dakikada yazıyı bitirip, yürüyüşe çıkacağım.

Daha fazla kitap daha fazla aydınlık ve daha fazla mitoloji içeriği için buraya dokunabilirsin

Evren Yaratılış ve Köken Mitleri Mahir Şanlı Kitap Özeti

Şimdi kitabın kısa bir özetini çıkaracağım. Mitoloji meraklıları için kesinlikle okunması gereken kitaplar listemde. Özellikle mitolojideki evren, dünya, insan yaratılış öyküleri için giriş kitabı olarak okunabilir. Kitap renkli çizimlerle dolu. Hadi ayrıntılara geçelim.

Evren Yaratılış ve Köken Mitleri

Evren Yaratılış ve Köken Mitleri Kitabı

Kitabın girişi yani ön söz kısmında mitolojinin önemi, sinemanın asıl kaynağının mitoloji olmasından bahsediliyor. Bu kısım gerçekten de güzel hazırlanmış. Mitolojinin, toplumun gelişmesi, mitolojik kaynakların birbirine benzemesi, mitoloji kelimesinin anlamı gibi temel bilgilerden sonra konuya giriş yapılıyor. Başlangıçta ne vardı? Altay, Mısır, Çin, Hint, Kelt, İskandinav ve diğer mitolojilerde başlangıçta “su, ateş, kaos, Nun, Zervan vs. vardı. Gibi başlıklarla insanın, evrenin, dünyanın yaratılış efsaneleri sıralanıyor. Özet ve giriş seviyesinde mükemmel ve yeterli bir kaynak.

Evren Yaratılış ve Köken Mitleri İnceleme

Evren Yaratılış ve Köken Mitleri Kitabı Mahir Şanlı

Kitap Yorumu ve İnceleme

Kitabın anlaşılması çok kolay. Özellikle resimler çok iyi. Her mitolojinin betimlendiği çizimler iyinin de ötesinde muhteşem. Kitap kalitesi de iyi seviyede. Giriş seviyesi için oldukça ideal. Daha ileri okumalara kaynak olabilir. Daha ileri okumalar için Barbara C. Sproul’ın Yaratılış Mitleri İnsanın ve Evrenin Ortaya Çıkışına Dair Tüm Dünyadan Mitler kitabı okunabilir. Mitolojideki yaratılış destanları, dünya dışı varlık ve gizemli yapılar ilgimi çekiyor. Açıkçası mitolojinin sadece bu yönüyle ilgileniyorum. Yaratılış ya da varoluş mitleri bazen kutsal kitaplarda anlatılanlarla aynı doğrultuda gidebiliyor. Mitoloji sadece uydurma anlatılar ya da kurmaca değildir. Kurmaca kısımları da vardır bu kesin ama o anlatıların çoğu altında beyin yakan gerçeklerin ev sahibi olabilir. Okumak özgürlüktür….

Not: bu yazıyı yazıyı tam 32 dakikada hazırladım 🙂

Kitap sayfa sayısı: 208 Okuma Süresi: 5 saat Yazar: Mahir Şanlı Yayın Evi: Ötüken Neşriyat

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması