Evrenin Dokusu Uzay Zaman ve Gerçekliğin Dokusu

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Evrenin Dokusu Uzay Zaman ve Gerçekliğin Dokusu

Evrenin, uzay zamanın dokusu, işleyişi ve evren teorilerinin anlatıldığı kitap uzay zamanın gizemlerini çözmede okura yardımcı olan çok iyi bir kaynaktır.

Schrödinger’in Kedisi ve Kuantum Belirsizliği Nedir?
Süpersimetri: Bir Kuantum Romanı Konusu Özeti
Erwin Schrödinger ve Kuantum Devrimi Kitap Konusu

Evrenin Dokusu Uzay Zaman ve Gerçekliğin Dokusu. Brain Greene’in müthiş kitap serisine ait 2008 yılında ilk baskısını yapan kitap bu yayını hazrıladığımda ülkemizde baskısı yoktu. Uzay zaman, uzay ve zamanın dokusu hakkında yazılan en iyi kitaplardan. Evrenin sırlarını, gizemini, yapısını anlamak kolay değil. Zor bir kitap diyebilirim. Keşke bir an önce yeni baskısı yapılsa. Bilime önem ermediğimiz sürece asla ilerleyemeyeceğiz. Kuantum fiziği, çoklu evrenler, sicim kuramı, zamanın yapısı, Einstein’ın Özel Görelilik ve Genel Görelilik kuramlarını birlikte anlatan çok iyi bir kitap. Bilim her zaman yolumuzu aydınlatacaktır.

Brian Greene’in bu serinin devamı olan diğer kitapları için bu serinin kitapları gibi okunacak üç buton yukarıda. Kitapların baskısı her ne kadar bulunmasa da e kitap (ePub) olarak okumak mümkün. Kitap okumak aydınlıktır. Bizi karanlıktan kurtarır.

Evrenin Dokusu Uzay Zaman ve Gerçekliğin Dokusu

Kitabın özeti, konuları ve içeriği hakkında kısacık bir şeyler tazacağım. Uzay zamanın yapısı, kütle çekimi, evrenin içeriği ve yapısı kitabın ilk bölümlerinde anlatılıyor. Elekrtomanyetik alanlar, Einstein, Newton fiziği, Leibniz, Mach uzay görüşleri gibi felsefi konular da tam bir mükemmellikle konu ediliyor. Kuantum mekaniği, entropi, zamanın oku ve hep ileriye doğru hareketi de anlatılıyor.

Uzay zamanın yapısı ve çoklu evrenler, evrenin oluşumu ve en önemli kuramlar geniş açıklanıyor. M kuramı, sicim kuramı, kuantum mekaniği, gerçeklik, evrenin dokusunu eğip bükmek, zaman yolculuğu, evrenin ek boyutları gibi kozmoloji ve kunatum fiziğinin en önemli konularını da geniş anlatılıyor. Rabii ki öncelikel ön biligisi olan okur için kitap daha anlaşılır olacaktır.

Evrenin Dokusu Uzay Zaman ve Gerçekliğin Dokusu
Evrenin Dokusu

İnceleme ve Yorumum

Okuduğum ilk popüler bilim kitabı. Uzay ve zaman konularına, evrenin yapısı ve evren kuramlarına ilgi duymaya başlamıştım. Bir anda hiç bir şey yokken popüler bilim okumak, artık roman ve klasiklere ağırlık vermemek geldi. Bir anlık aydınlanma. Tabii ki nereden başlayacağımı bilmediğimden en zor kitaptan başladığımı da bilmiyordum. Kitabı daha sonra tekrar okumuştum. Yine yer yer bazı bölümlerini okumaya devam etmiştir. Kitap, hâlâ güncel. Tabii ki kütle çekim dalgaları ile ilgili yeni keşfi içermiyor. Kütle çekim dalgaları kitaptan sonra keşfedildi, Einstein bir kez daha haklı çıktı.

İnsanlık inanmak yerine bilmeyi seçseydi belki de daha farklı bir dünyada yaşıyorduk. Bilgi insanı ilk önce tartışılmaz doğrulardan, fanatik düşüncelerden kurtarır. Yaşamdaki tek gerçekliğin bizim yaşamımız olmadığını anlarız. 

  • Baskı: 523 sayfa
  • Okuma süresi: 30 saat
  • Yayıncı: TUBİTAK

Yorumlar

WORDPRESS: 0