Fan Sesi  Sorunu Lenovo IdeaPad S145 – 15IKB

Ana Sayfaİnternet Teknoloji

Fan Sesi Sorunu Lenovo IdeaPad S145 – 15IKB

Fan Sesi Sorunu Lenovo IdeaPad S14 15IKB Fan Sesi Sorunu ve çözümü ile ilgili kullanıcı deneyimimi yazmak istedim. Hiç durmadan kamyon motoru gibi y

MacBook Windows PC Karşılaştırması Hangisi Daha İyi
En İyi Müzik Dinleme Programı Platformu Uygulaması
Kasım İndirimleri Ne Zaman? Kara Cuma Hangi Gün

Fan Sesi Sorunu Lenovo IdeaPad S14 15IKB Fan Sesi Sorunu ve çözümü ile ilgili kullanıcı deneyimimi yazmak istedim. Hiç durmadan kamyon motoru gibi ya da uçak jet motoru gibi ses çıkaran bilgisayarım beni tedirgin ettti. Tabii ki bulduğum çözüm ve sorunun giderilmesi de kolaydı. Fan sesinden ne olacak demeyin, insanı delirtir fan sesi.

Lenovo IdeaPad Fan Sesi Sorunu ve Çözümü

Aslında her şey BIOS güncellemesi ile başladı. Güncellemelere meraklı biriyim. Her gördüğüm güncellemeye “sazan gibi” atladığım gerçeğini itiraf ediyorum. Daha önce de BIOS güncellemesi yapmıştım. Bu konuya başka bir sayfada değindim. BIOS güncellemesi sonrası Lenovo IdeaPad S145 15IKB bilgisayarım bir daha açılmadı. Bu deneyimimi ve çözümünü yazdım. Okuyunca güleceksin.

Lenovo IdeaPad S145-15IKB

Şimdi Lenovo IdeaPad S145 15IKB bilgisayardaki fan sesine. Fan, bilgisayar boşta iken, işlemci kullanımı 0 iken bile inanılmaz bir sesle ve tabii ki son süratlen çalışıyordu. Anti virüs yazılımı kullanmıyorum. Windows Defender yeterli. İlk ondan şüphelendim. Daha sonra Malwarebytes mi suçlu diye düşündüm. Hiç biri değilmiş. 

Lenovo IdeaPad BIOS güncellemesi sonrası bilgisayar açılmıyorsa ne yapmalı TIKLA

Fan Sesinin Çözümü

Yeni versiyon BIOS’ta performansla ilgili bir ayar var. BIOS + Configiration + System Performance Mode + Quiet Mode seçeneğini işaretledim. Fan sesi artık jet motoru gibi ses çıkarmıyor. Ama BIOS güncellemesi öncesi kadar sessiz çalışıyor diyemem. Hâlâ yer yer fan sesini duyuyorum. Fakat işlemci yük altında değilken ses duymak ürkütücü. Güncelleme öncesi işlemci sanki hafif yükte çalışırken bile hiç fan yokmuş gibiydi. Kaç defa bilgisayarın fanı çalışıyor mu diye altına bakmıştım. Yine arada fan sesi duyuyorum. Fan sesi sorunu az da olsa var diyebilirim. Teknik destek için yardım hattını ilk iş gününde arayacağım. Fan sesi sorununu şimdilik hallettim. Arada ufak bir fan sesi hâlâ duyurum. Kesinlikle BIOS güncellemesi yapmamak gerekiyormuş Lenovo sen ne yaptın…

Lenovo Fan Sesi Sorunu

Lenovo IdeaPad S145 15IKB Özellikleri

Bilgisayar fan sesi sorunu ile biraz can sıksa da donanım olarak gayet iyi bir bilgisayar. Daha önce Ideapad kullanmıştım harikaydı. Genel olarak Lenovo bilgisayarlarda nitelikli donanım bulunur. İyi bir markadır. Bilgisayarın Avrupa, Almanya fiyatı 500 Euro. Yani parayı bilim olarak düşünürseniz Avrupalı biri için bu para bizim 500 Liramız gibi. Asgari ücretle ile aynı bilgisayardan 5 tane alınırken bizde iki asgari ücretle 1 bilgisayar alınıyor ki bu model en ucuz modellerden. Hani bozulsa da üzülmem cinsinden. Ekonomimiz maşallah şahlanıyor, ucuzluk ve bolluk var (!) Fiyatlar altında ezilmiyoruz (1) Almanya bizi kıskanıyor Merkel cadısı az değil (!)

Lenovo IdeaPad S145 – 15IKB

  • Ekran Full HD 1920×1080 TN ekran (IPS ekran rüya bizim için)
  • İşlemci: Intel Core i5 8250U (10. Nesil olsaymış… Ama i7 ya da i9 olacak ki!)
  • Ekran kartı: MX 110 ( Çok yetersiz biliyorum ena- az GTX 1050 olmalıydı)
  • SSD 512 GB ( 1 TB olmalı)

Lenovo kötü bir bilgisayar üreticisi değildir. Kaliteli bir markadır. Çağrı merkezinin teknik desteği var. Teknik servisleri ile hiç ilgim olmadı bilmiyorum. Photoshop, Premiere Pro gibi programları kullanırken asla sorun yoktur. Render gücünü beğendim. Pili 4 saat götürüyor beni.  Tabii ki insan olarak ben de gözüme daha üst modelleri kestirdim. Gözümüz doymuyor. Ama bu fan sesi hatası Avrupa’da olsaydı kesinlikle firma olarak çözümü hemen getirebilirlerdi.

Yorumlar

WORDPRESS: 0