Fareler ve İnsanlar John Steinbeck Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Fareler ve İnsanlar John Steinbeck Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Fareler ve İnsanlar John Steinbeck romanıdır. Hayalleri olan iki işçi çalıştıkları çiftlikte büyük bir sorunla karşılaşırlar. Yaşamla ölüm arasındaki hayaller

Vahşetin Çağrısı Kitap İncelemesi Konusu Yorumu Özeti
Canavar Stephen Crane Kitap Özeti İncelemesi
Yürümek Henry David Thoreau Kitap Konusu İncelemesi

Fareler ve İnsanlar John Steinbeck Özeti İncelemesi. Yazar 1902 yılında Californiya eyaletinde doğmuştur. Bu romanını 1937 yılında yazmıştır. En ünlü ve bilinen romanı olan Gazap Üzümleri ile Pulitzer ödülünü almıştır. 1962 yılında Nobel Edebiyat ödülünü almıştır. Roman çok akıcı ve hafta sonu akşamında bitirilecek bir kitap. Fakat ben, her ne kadar çok satanlar/okunanlar listesinde olsa da, romandan çok etkilenmedim. Örneğin kesin okunulması gereken 20 listeme alacağımı sanmam. Ama yine de aşağıda da yazacağım gibi olay örgüsü ve insanların zorlu yaşamları; hayallerinin peşinde bile koşamayan insanların yaşamlarını yazar etkili bir şekilde anlatıyor.

Fareler ve İnsanlar’ın Kitap Özeti Konusu İncelemesi

George ve Lennie çiftliklerde çalışan mevsimlik işçilerdir. Çiftlik çiftlik dolaşarak çalışırlar. Bir de hayalleri vardır: kendi çiftliklerini kuralacaklar ve tavşanları, domuzları, süt inekleri olacaktır. Bu hayal aslında pek de olası olmasa kafası fazla çalışmayan, dev gibi vücuduyla zekâsı ters orantılı Lennie’yi oyalamaktadır. İki arkadaş ve yoldaş yeni bir çiftliğe doğru yol alırlar.

Fareler ve İnsanlar John Steinbeck Özeti İncelemesi
Fareler ve İnsanlar

Lennie gittiği her yerde sorun çıkarır. Özellikle hayvanları severek, okşayarak öldürür. Yolda cebindeki fareyi okşayarak öldürmüştür. Kaba ve kocaman eli ile ne kadar kuvvet uygulayacağını da bilmeden her şeyi neredeyse okşamak,dokunarak hissetmek ister. Bu huyu da başını her zaman derde sokar. Lennie çiftlik sahibinin belalı oğlu Curley’nin elini kırar. Kendisine verilen yavru köpeği severken boğarak öldürür. Lennie daha da ileri  giderek bilmeyerek, Curley’nin karısının saçlarını ökşarken bu durumu abartır be kadının boynunu kırarak öldürür.

Fareler ve İnsanlar Ana Fikri, Roman Neyi Anlatıyor?

Çok bir para ile çiftliklerde arpa çuvalları taşıyarak geçimlerini sağlayan insanların olmayacak hayalleri vardır. Lennie ve İhtiyar Candy’de kendilerine ait bir çiftliğe sahip olma hayalindedirler, her işçi gibi. George, genç ama bir çocuk aklına sahip arkadaşını her ne kadar kollayıp, hayallerle avutmak istese de bunu başaramaz. Lennie cebindeki fareyi sevip okşayarak adeta fazla ilgiden ve nerede duracağını bilemediği bir okşama huyundan dolayı öldürür. Aslında onun gözünde insan ile fare arasında hiç bir fark yoktur. Çünkü aynı şekilde genç kadını da saçlarını okşarken aşırıya kaçarak o dev gibi elleri ile boynunu kırarak öldürür.

Çiftlikte işçiler hep yalnızdır, fakirdir, dışlanırlar… İhtiyar Candy’nin yaşlı köpeği artık görmez, yemek yiyemez ve başa bela olmuştur. Köpeği barakadaki diğer işçi olan Carlson ensesinden vurarak öldürür. Yaşlı adam bir yükten kurtulmuştur. George’un yanındaki yük aslında Lennie’dir. Bu kuş beyinli ahmak adam da o yaşlı köpek gibidir. Nitekim işlediği cinayetin sonunda akıbeti yaşlı adamın köpeğiyle aynı olacaktır. Fakir insanların hayalleri onları hiç bir yere götüremez. Sadece aldıkları aylıktan sonra genelevde eğlenirler. Bu fakir ve emekleri ile hiçbir yere gelemeyen insanların bir fareden, bir yavru köpekten hiç bir farkları yoktur.

Yorumlar

WORDPRESS: 0