Fayton Nikolay Vasilyeviç Gogol Özeti Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Fayton Nikolay Vasilyeviç Gogol Özeti Konusu İncelemesi

Nikolay Vasilyeviç Gogol'ın ilginç ve ne anlattığını anlayamadığımız öyküsü

Neva Bulvarı İncelemesi Konusu Özeti
Ölü Canlar Kitap Özeti İncelemesi Konusu
Müfettiş Gogol, Konusu, Yorumu: Yozlaşmış Bir Şehir

Fayton Nikolay Vasilyeviç Gogol Özeti İncelemesi. Gogol’ün ilk okuduğum kitabı Ölü Canlar’dı. Beni adeta büyülemişti. Karakterler ve özellikle başkişi Pavel İvanoviç Çiçikov müthişti. Sonra kısacık öykülerini okudum. Bir Delinin Hatıra Defteri, Burun, Palto, Neva Bulvarı ve Fayton bildiğimiz öyküleri. Yazarların aklı bizimki gibi çalışmıyor. Biz sıradan beyinleriz. Onlar ise adeta sonsuz bir heyecan içindeler ve gerçek ötesi bir dünyada yaşayorlar. Gogol okumalarımı toplam 5 kitapta sonlandırmıştım. Şimdi kısacık ve sonunda “bu da neydi şimdi” dediğimiz Fayton ya da Araba olarak da çevrilen öyküye gelelim.

🎯Site menüsünden onlarca kategoride, yüzlerce kitaba erişebilirainiz. Kitaplar bizi insanlığın bütün çıkmazlarından, karmaşasından çıkaracak yolları sunar. Yukarıdaki düğmelere dokunarak en popüler ve en etkili kitaplara ulaşabilirsiniz. Ne düşündüğünüzü önesiyoruz, yorum yazmayı unutmayın.

Fayton Nikolay Vasilyeviç Gogol Özeti İncelemesi
Öykü Fayton Gogol

Fayton Nikolay Vasilyeviç Gogol Özeti İncelemesi

B. Bölgesi kendi halinde sessiz sakin, kuş uçmaz kervan getmez bir yerdir. Fakat bölgeye askeri birliğin gelmesi ile bir anda her yer şenlenir. Aristokratlar artık bir eğlence bulmuştur. Akşamları yemekler ve partiler düzenlerler. Askerler de B. bölgesi için bir seyir olmuştur. Askerlerin komutanı General çiftlik sahiplerine bir yemek vermek ister.

General süvari olmasından çok övünür onun için süvarilik dışında piyade olmak rezalettir. Verilen akşam yemeğine bölgenin en önemli aristokratlarından biri olan Pifagor Pifagoriç Çertokutskiy de katılır. Bu ünlü aristokrat yemeğe çok gösterişli bir araba ile katılır. Yemekte atlardan, arabalardan konuşurlar. Tam bu konuşma sırasında Çertokutskiy Generale çok güzel bir faytonunun olduğunu söyler. Bu arabayı kendisine göstermeyi hatta hediye etmeyi bile teklif eder. Bu şımarık aristokrat hem generali hem de subaylarını ertesi gün akşam yemeğine davet eder.

Aristokrtat akşamdan kalma olduğundan öğlene akşama kadar yatar. Akşam vaktine yakın karısı uzaktan gelen arabaları görür. Koşarak uyuyan kocasını uyandırır. Adam karısına her şeyi anlatır. Ortada ne yemek vardır ne de hazırlık. Adam hizmetçiye beyin şehre indiğini söyletir. General bu duruma çok kızar, homurdanır. Adam da ne yapacağını bilmeden faytonuna saklanır. General aklına gelmişken şu ünlü faytonu da görmek ister. İşte tam o sırada faytonun içinde adamı yakalar.

Fayton Konusu, Ana Teması, Öykü Ne Anlatıyor

Şimdi ne anladık bu öyküden? Ne yalan söyleyeyim Burun olsun Palto olsun Tablo olsun anlaşılır öykülerdi. Onlar da garip başlayıp garip bitse de hiç biri Fayton öyküsü kadar belirsiz değildi. Peki ne anlayacağız? Okuduk bu öyküyü. Bilmiyorum ki! Sıradan bir okur olarak bir şey anlamadım. Belki de aristokratların ne kadar tembel ve hımbıl olduğunu anlatıyor.

Topraklarında yüzlerce can eşek gibi çalışırken bu ağa akşama kadar yatıyor ve sözünü bile tutmuyor. Basit bir sözünü bile unutuyor. Ama arabası ile de övünüyor. Ah bu burjuva yok mu? Hava atmaktan başka ne işe yararlar. Belki böyle bir eleştiri vardır. Ya da ne eleştirisi be! Öylesine bir öykü de olamaz mı? İlla bir anlamı mı olacak. İlla birilerini yerecek ve gizli mesajlar mı taşıyacak?

Yorumlar

WORDPRESS: 0