Felsefe 101 Paul Kleinman Kitap Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Felsefe 101 Paul Kleinman Kitap Konusu İncelemesi

Kitabın konusu adından da anlaşılacağı gibi hızlı bir şekilde felsefe tarihini genel hatları ile özetlemek. Felsefe gibi başlangıcı ve bitişi olmayan bir sonsuz bilgi evreninde 300 sayfalık kitapla giriş seviyesinde bir şeyler öğrenmek mümkün olacak.

Böyle Söyledi (Buyurdu) Zerdüşt Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Candide Yahut İyimserlik Voltaire Özeti İncelemesi Konusu
Putların Alacakaranlığı Kitap Özeti İnceleme

Felsefe 101, Platon ve Sokrates’ten Sartre ve Heidegge’e düşünce tarihi hakkında bilmeniz gerekenler. Felsefe kitabı, felsefe tarihi ve ünlü felsefeciler (filozoflar) gibi kategorilerde felsefeye yeni başların okuyabileceği bir kaynak. Felsefenin tanımı, felsefe ne demek, felsefenin dönemleri gibi kısa ve net daha doğrusu popüler bilgi için ideal olacaktır.

Felsefe 101 Paul Kleinman Kitap Konusu İncelemesi

Kitabın konusu adından da anlaşılacağı gibi hızlı bir şekilde felsefe tarihini genel hatları ile özetlemek. Felsefe gibi başlangıcı ve bitişi olmayan bir sonsuz bilgi evreninde 300 sayfalık kitapla giriş seviyesinde bir şeyler öğrenmek mümkün olacak. Tabii ki kitapta çok fazla kısa ve ansiklopedik bilgi olduğundan roman okur gibi okunmasının pek faydası da olmayacak. Bu tür kitaplar genellikle felsefeye giriş niteliğinde adeta ders kitabı gibi olur. Ayrıntılı bir felsefe tarihi için daha fazla okuma yapmak ve bu sonsuzluğun içine dalmak gerekiyor.

Felsefe 101 Paul Kleinman Kitap Konusu İncelemesi
Felsefe 101 Paul Kleinman

Felsefe nedir?

Felsefe sözcüğünün anlamı “bilgelik sevgisi” anlamına gelir. Cümlesi ile kitap başlıyor. Felsefenin ele aldığı altı alan, metafizşk, mantık, epistomoloji, estetik, siyaset, etik olarak ilk sayfada özetleniyor. Yazar felsefeye olan ilgisinden de bahsediyor.

Sokrates Öncesi Batı Felsefesini Kökeni

Batı felsefesini kökeni ve Sokrates öncesi ne anlama geldiğini yaklaşık bir sayfada anlatılıyor. Sokrates öncesi okullar birer paragraf olarak özetleniyor. Sokrates, Platon için ayrılan sayfalarda Platon’un mağarası, idealar gibi Platon felsefesinin temeli çizimlerle özetleniyor.

Felsefe 101 Paul Kleinman Kitap Konusu İncelemesi
Felsefe 101

Varoluşçuluk

Varoluşçuluk, Aristoteles gibi bölümlerden sonra kitap filozoflar, felsefi akımlar, önemli felsefi kuramların özetleri ile devam ediyor. Bir felsefe kitabının özeti tabii ki çıkarılamaz. Kitap genel olarak çok kısa bilgiler ve temel felsefi kavramları, kuramları okura başlangıç bilgisi olarak vermeyi amaçlıyor. Tabii ki Vikipedi’den de kitaptaki bilgilerin çoğuna ulaşmak mümkün. Aslına bakılırsa bu tür kitaplar pek de istenileni vermez. Hatta kitaba para vermeye gerek kalmadan felsefe 101 mantığındaki bilgileri bir haftalık bir araştırma ile meraklısı internete bulacaktır.

Felsefe 101 Paul Kleinman Kitap Konusu İncelemesi
Felsefe 101

Bilgi ve iletişim çağında temel bilgilere ulaşmak çok kolay. Kitapta çok bilgi var özellikle fazla bilgi içeren çok kısa pargraflar akılda kalıcı olmayacaktır. Tabii ki kitapta eksikler yok değil. İncelenen felsefeciler ve konular çok az. Bu da gayet normal kitabın amacı zaten belli değil mi? Aydınlık için ve yaşamı anlamak, her türlü tartışılmaz doğrudan kurtulmak için bilgelik gerekli. Dünyadaki en büyük sorun da bilge olmamaktan kaynaklanıyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0