Felsefenin Kısa Tarihi Nigel Warburton Kitap Özeti İçeriği

Ana SayfaKitap Yorumları

Felsefenin Kısa Tarihi Nigel Warburton Kitap Özeti İçeriği

A Little History of Philosophy

Sokrates kitaptaki ilk felsefeci. Tabii ki ahlaksızlıkla, dinsizliği savunmakla suçlandı. Bilgelik nedir? Varoluşun neresindeyiz? Yaşamın insanın gerçek doğası nedir?

Mutluluğun Kazanılması Farabi, Konusu İncelemesi
İdeal Devlet Farabi Kitap Konusu İncelemesi Özeti
Devlet Platon Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Felsefenin Kısa Tarihi Nigel Warburton Kitap Özeti İçeriği. Kitap, felsefeye giriş yapmak isteyen okura yönelik. Önemli felsefecileri, felsefi akımları ve kuramları okur bir arada bulacak. Tabii ki bir anca çok fazla bilgi, en önemli felsefecilerin en önemli teorileri, düşünceleri… Çok net ve kısa, yoğun popüler bilgi kitabı ilk okuma kitabı olarak seçecek okurun aklından uçacak. Bu genelde popüler bilgi içeren kitapların hepsinde aynıdır. Üst üste çok bilgi birikir, acemi okur kitaptaki önemli yerleri not alıp tekrar edebilir.

İnsanlığın gelişmesi ve belki de zihnini ve dünyaya, yaşama, evrene bakış açısını bir üst versiyona geçirmesi; biyolojik bedeninin yükünden kurtulması sadece okumakla olacaktır. Daha çok kitap daha fazla aydınlık demektir. Yukarıdaki hızlı düğmeleri huylanarak ve site menüsünden yüzlerce kitaba ulaşabilirsiniz.

Felsefenin Kısa Tarihi Nigel Warburton Kitap Özeti İçeriği
Felsefenin Kısa Tarihi Nigel Warburton

Felsefenin Kısa Tarihi Nigel Warburton Kitap Özeti İçeriği

Sokrates kitaptaki ilk felsefeci. Tabii ki ahlaksızlıkla, dinsizliği savunmakla suçlandı. Bilgelik nedir? Varoluşun neresindeyiz? Yaşamın insanın gerçek doğası nedir? Sadece Sokrates değil bütün filozofların aslında sorduğu soru budur. Aristoteles, Pyrrhon, Epikuros, Epiktetos, Cicero, Seneca tarih sırasında göre ilk bahsi geçen filozoflar. Mutluluk, haz gibi felsefenin tartıştığı konular bu bölümde.

Felsefenin Kısa Tarihi Nigel Warburton Kitap Özeti İçeriği
Felsefenin Kısa Tarihi Nigel Warburton

Augustinus, Boethius, Anselmus ve Aquinas, tanrının varlığını, insanın var oluşunu, mutluluğu, iyi birer birey olmayı, özgür iradeyi tartışıp dururlar. Kısacası felsefenin en önemli konularını hızlıca okura sunmak aslında hiç bir şey öğrenmemek demektir. Kitap bilgileri yüzeysel ve çok fazla sadece kısa bir giriş tarzında ileri okumalar için başlangıç, rehber olabilir.

Kitap 19 yy. 20. yy filozoflarına, yapay zeka, bilgisayarlar konusuna da değiniyor. Varlık felsefesi kitabın teması denilebilir. Bilgisayarların düşünmesi, bilinç geliştirmesi mümkün müdür? Gibi günümüzün felsefi soruları ve dijital dünyanın gerçekliği de ele alınan konulardan. Kısacası ahlak, varoluş, mutluluk, yaşamın amacı, toplumsal felsefi problemler vs. vs. Kitabı okuyacak felsefe meraklıları ilk defa felsefe okuyacaklarsa, akılları çok karışacak ve kitaptaki bilgiler bir anda akıllarından uçacaktır. Ayrıca tekrar tekrar uzun okumalar yapmalı.

Sayfa sayısı: 360 Okuma süresi: 20 saat Yayıncı: Alfa Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0