Feniçka Kitap Konusu Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Feniçka Kitap Konusu Özeti İncelemesi

Feniçka, yazar günümüzde de sık sık tartıştığımız kadın erkek ilişkilerinde kadına bir türlü değişmeyen yanlış bakış açısını değerlendiriyor.

Kuyucaklı Yusuf Kitap Konusu Özeti Yorumları
Kırmızı ve Siyah Stendhal Özeti Konusu İncelemesi
Eylül Romanı Özeti Konusu İncelemesi ve Karakterleri

Feniçka Kitap Özeti İncelemesi Lou Andrea Salome. Modern bir kadının gözünden erkek kadın ilişkisi, yazıldığı dönemin ilerisinde bir konu. Kendini egemen güç olarak gören erkekler tarihin hangi çağına bakılırsa bakılsın kadınları her zaman kendilerinden aşağı görmüşlerdir. günümüzde de öyle değil mi kadınlar erkeklerin kölesi ya da erkeklere kesinlikle eğmeleri gereken yaratıklar gibi gözüküyor. Bu yanlış bakış açısı maalesef ülkemizde son zamanlarda sosyal medyada gördüğümüz gibi şiddet olaylarına kadar gitmeye başladı.

Aşağıda konu ile ilgili birkaç paragraf yazacağım. Ayrıca kitabın kısa bir özetini de yazacağım. Kitabı bir oturuşta okuyabilirsiniz. Özellikle hafta sonları okuyacak bir şey arıyorsanız bu kitap tam size göre. Hani bazen az sayfalı bizi yormayacak isteriz ya işte tam size bu kitap işte o kategoride. düşünceler barındıran kitaplar aklınıza geliyor. Bazen ince sayfalı modern klasikler okumak gerçekten de zevkli oluyor.

Feniçka Kitap Konusu Özeti

Feniçka, diğer adıyla Fenya gerçek adıyla Fiona İvanovna Betyagin İsviçre’de doktorasını yapmaktadır. Özgür ruhlu ve toplumsal kalıplara uymayan servis bir yaşam tarzı süren Feniçka bir gün psikoloji öğrencisi bir erkekle tanışır. Max Werner, Fenya’yı tanıştığı ve kolaylıkla elde etti kadınlarla karıştırır ve kaldığı otele davet eder. E tabii ki bu düşüncesi ters tepecektir. Fenya, çok ağır bir tepki verir ve uzun bir süre birbirileri ile görüşmezler. Aradan uzun bir zaman geçer Max’ın evlenecek olan kız kardeşi vasıtasıyla ikili tekrar bir araya gelirler. 

Feniçka Kitap Özeti İncelemesi Lou Andrea Salome
Feniçka Kitap Lou Andrea Salome

İkinci buluşmalarında aralarında sıkı bir dostluk başlayacaktır. Rusya’nın küçücük ve tutucu kasabasında Fenya tanıştığı bir adamla çok gizli bir ilişki yaşamaktadır. Bu kasabada kadınların bu şekilde ilişkiler yaşaması her zaman toplumun gözünde kötü bir yere sahiptir. Ciddi dahi olsalar öyle bir şey kabul edilemez. Bir yandan da iki arkadaş birbirlerini daha iyi anlamaya başlarlar. Erkeklerin kadınlara olan bakış açısı toplumun kadınları olan haksız baskısı ikilinin arasındaki tartışılan onlardandır.

Kitabın yorumu ve incelemesi

Feniçka, başlangıçta da söylediğim gibi çok çabuk okunacak bir kitap. Çerez kitap olarak da nitelendirebiliriz. elinizde takip ettiğiniz ağır kitaplar varsa onlara biraz ara vererek bir cumartesi günü bu kitap okuyabilirsiniz. Kitaptaki bazı paragraflar ve bazı çıkarımlar günümüz değil bile neredeyse hiç değişmeden devam ediyor. Kadınlar her zaman erkeklerin mal olarak görülmüştür. Olursa kadınlar bir bireydir ve asla hiçbir için senin malı değildir.

Bu konuda söylenecek çok fazla şey var tabii ki bu söylediklerimin romanla her zaman kadına yapılan şiddet geliyor. Ya da kadını sadece cinsel bir obje olarak görmek de var. Fenya, ne istediğini bilen özgürlüğüne düşkün, kendi kararlarını kendi verebilen, doktorasını yapmış kimsenin oyuncağı ve seks objesi olmayacağı gururlu bir kadındır. Yazar Lou Andreas Salome 1861 yılında Petersburg’da doğmuştur. Nietzsche, Freud gibi önemli kişilerle dostluk kurmuştur. Ruth, Arayışlar ülkemizde en popüler diğer kitapları arasındadır.

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Feniçka Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0