Freud Biyografisi Kitap İncelemesi Özeti Kuramları

Ana SayfaKitap Yorumları

Freud Biyografisi Kitap İncelemesi Özeti Kuramları

Fikir Mimarları

Kitap birçok Freud biyografisinden ve Freud'un Yaşamım ve Psikanaliz kitabından faydalanıyor. 6 Mayıs 1856'da Freiberg'de doğan Freud, Yahudi bir ailenin çocuğudur.

Homo Deus Kitap Özeti İncelemesi Alıntılar
Kolektif Bilinç Nedir? Zihinsel İletişim Zihin Okuma
Kuantum Sınırında Yaşam Kitap Özeti İncelemesi

Freud Biyografisi Kitap İncelemesi Özeti Kuramları. Sigismund Schlomo Freud biyografisi en önemli kuramları ve kitaplarının özetleri. Say Yayınları Fikir Mimarları dizisinde yayımlanan kitap kısıtlı Freud kaynakları arasında giriş seviyesinde bir kitap. Aşağıda kitabın içeriğinden kısaca bahsedeceğim.

Daha fazla kitap daha fazla aydınlık demektir. Yaşamı anlamlandırmak, sevinç ve esenlik içinde yaşamak için bilim ve eleştirel düşünce önemlidir. Site menüsünden yüzlerce kitaba ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki düğmeler sizi hızlıca genel kategorilere götürecektir.

Freud Biyografisi Kitap İncelemesi Özeti Kuramları
Freud Biyografisi

Freud Biyografisi Kitap İncelemesi Özeti Kuramları

Kitap birçok Freud biyografisinden ve Freud’un Yaşamım ve Psikanaliz kitabından faydalanıyor. 6 Mayıs 1856’da Freiberg’de doğan Freud, Yahudi bir ailenin çocuğudur. Çocukluk yaşamı, çektiği yoksulluk, öğrencilik yılları, tıp eğitimi alması ve psikolojiye yönelmeden önceki çalışmaları kitapta inceleniyor. Sinir hastalıkları ve beyin üzerine çalışıyor. İlk çalışma alanı anatomi ve fizyoloji alanında yapıyor. Kitapta kronolojik bir tablo var.

Freud, histeri üzerine çok yoğun çaba harcıyor. Özellikle kokain konusundaki tezleri başarısız oluyor. Uzun yıllar az dozda kokain alıyor. Daha sonra nöroloji alanında çalışıyor. En ünlü hocası ve arkadaşı Breuer ile histeri üzerine çalışıyor. Breuer zamanının en iyi ve en ünlü doktorlarından biridir. Gitgide psikoloji alanına kayan Freud, yeni kuramları ile ünleniyor.

Freud Biyografisi Kitap İncelemesi Özeti Kuramları
Freud Biyografisi

Kitapta Sigmund Freud’un cinsellik teorileri, çocuk cinselliği, histeri, bilinçaltı, hipnoz ve tabii ki psikanaliz hakkında temel ve çok net anlatımlar var. Ego, İd, süper ego; Oedipus gibi temel kavramlar da çok net ifadelerle anlaşılır bir biçimde okura sunulmuş. Rüya yorumları, nevrozlar ve tabii ki Freud’un öğrencileri ve hocaları da var.

Sigmund Freud başta Jung olmak üzere neredeyse bütün öğrencileri ve hocaları ile ayrı düşmüş, kavga etmiştir. Kitap bu çatışmaları ve kendisine ve teorilerine karşı gelen öğrencilerini nasıl dışladığını ve birer düşman olarak gördüğünü de çok iyi anlatıyor. Yine kitapta son bölümler Totem ve Tabu, Psikanalize Giriş, Düş ve Gizemcilik, Psikanaliz ve Uygulama yapıtlarının özetleri ile bitiyor. Kısacası Freud ve yapıtlarına giriş seviyesin çok iyi bir kitap.

Sayfa sayısı: 312 Okuma süresi: 12 Saat Yayıncı: Say Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0