Gargantua Nedir? Konusu, Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Gargantua Nedir? Konusu, Özeti İncelemesi

Sizleri dertler içinde görürken Gülen kitap yegdir aglayan kitaptan Gülmektir çünkü insani insan eden"

Monte Cristo Kontu Kitap Özeti İncelemesi
Dar Kapı Andre Gide Konusu, Özeti İncelemesi
Maymunlar Gezegeni Kitap Konusu Özeti ve Filmi

Gargantua Nedir? Konusu, Özeti İncelemesi. Gargantua François Rabelais’nin kitabıdır. Gargantua denilince çoğunlukla aklımıza Yıldızlararası (Interstaller) filmindeki devasa karadelik gelecektir. Haklıyız da kim bilecek ki François Rabelais diye birinin 500 sene önce yazdığı kitabı! O bir devdir. Biraz masal biraz gülmece bol bol eleştiri… Dev ama ne dev? Aşağıda kitabın konusu, özeti, incelemesi paragraflarında bir şeyler yazacağım. İlk paragrafta her zamanki gibi biraz laf kalabalığı yapıyorum. Amaç yazı için gerekli karakteri doldurabilmek. Her kitap farklı bir dünyanın kapısını insan aaçıyor işte bu da kitaplardan biri.

Kitaplar aydınlıktır, tartışılmaz doğrularımızı yerle bir eder. Daha fazla kitap için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki renkli düğmelere dokunarak en etkili kitaplara erişebilirsiniz. Ne düşündüğünüzü merak ediyoruz. Yorumlarınızı yazmayı unutmayızn.

Gargantua Nedir? Konusu, Özeti İncelemesi
Gargantua

Gargantua Nedir?

Garagantua dev demektir. Romanın başkişisinin adıdır. Dev olarak doğar ve önemli bir kişi olma yolunda ilerler. Savaşlara katılır, kralın adamları ile papazlar le din adamları ile dostluk kurar. Christopher Nolan yapıtı olan 2014 yapımı Interstellar, (Yıldırlararası) filmindeki dev kara delik de adını bu kitaptan almaktadır.

Gargantua Kitabı Konusu, Özeti İncelemesi

Kitabın önsözü “En ufak taşına varıncaya dek kuyumcu eliyle işlenmiş katedral denilen o gökdelenleri bir düşünün, Tanrı için üst üste dizilmiş birer sırça saray diyeceksiniz, evet ama insan hep kendini aşan bir varlık uğruna yaratır büyük eserlerini, ölümsüzlüğe ulaşarak dile gelen tek varlık ise gene kendisidir, insandır. İnsanlığın insana en çok inanmış dönemlerinden biridir ortaçağ, onu karanlık görmekte haksızlık eder tarihçiler. Hele dil ve yazın konusunda ortaçağdan daha pırıltılı bir dönem düşünülemez” diye başlıyor.

Gargantua’nın doğumu da ilginçtir. 11 ay annesinin karnında kaldıktan sonra “içki içki” diye ağlayarak doğar. Devasa olduğundan tek başına bütün kaynakları tüketir. Adının konulması, giydirilmesi, kıyafetlerinin rengine kadar her şey anlatılır. Rabelais

Gargantua sıradan bir dev masalı değildir. Özellikle din adamları acımasızca eleştirilir. Bol bol açık saçık ifadeler, küfürler ile açık seçik bir üslupla müthiş taşlama içerir. İnsanların aptalca şeyler için savaşmaları, insanların paralarını ve haklarını yiyen açgözlü yöneticiler. Aptal halkın galeyana gelmesi. Kısacası Orta Çağ’ın düzeni inceden inceye eleştirilirken aslında kitap okurunu güldürür. Bazı yerler gerçekten de çok komik. Özellikle bok, büzük, taşak, sıçmak, göt silmek gibi kelimeler içeren cümleler yazıldığı çağda herhalde yazarın aforoz edilmesine neden olacaktır. Kitap ahlak dışı, sapıkça bulunmuştur.

François Rabelais Kimdir ve Dev Öyküleri

Kitaba başlamadan ilk sayfada yazar şöyle der:

“Bu kitabı okuyan okur dostlar
Atın içinizden her türlü kuşkuyu
Okurken de irkilmeyin sakin
Ne kötülük var içinde ne muzurluk.
Dogrusu güldürmekten başka da
Bir hüner bulamayacaksınız pek
Başka yola gidemiyor gönlüm.
Sizleri dertler içinde görürken
Gülen kitap yegdir aglayan kitaptan
Gülmektir çünkü insani insan eden”

François Rabelais, Gargantua’yı daha önceki dev masallarından esinlenerek yazmış. Ayrıca kitaptaki savaş ve karakterler de babası başta olmak üzere tanıdığı kişilerden oluşur. Rabelias aydınlanma çağına girişteki en önemli aydınlardan, yazarlardan biri olarak kilisenin hışmına uğramış. Aslında kendisi 16 yaşında papazlık okuluna başlayıp papaz olmuş. Latince ve Yunanca öğrenmiş. Yüksek mevkideki tanıdıkları vasıtası ile manastırda kalmaktan kurtulmuş.

Halk içinde yaşayan papaz olarak işi gücü bırakıp tıp okumuş. Gargantu’a gibi üç kitap daha yazmış Kitapları yasaklanıp da sürgün günleri başlayınca en sonunda yakalanmış. Yakalandıktan bir yıl sonra bel kemiği kırığı nedeni ile ölmüş. Rönasans öncesi, aydınlanmayı temsil eden en önemli yazarlardan biri olarak o da kilisenin ve engizisyonun elinden kaçamamış.

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Gargantua Kitabı Konusu, Özeti İncelemesi

Yorumlar

WORDPRESS: 0