Gece Yarısı Kütüphanesi Konusu Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Gece Yarısı Kütüphanesi Konusu Özeti İncelemesi

Yaşayamadığımız ve artık birer varsayım olan seçimlerimiz bize mutluluk getirebilir miydi?

Anna Karenina İncelemesi Kitap Özeti Konusu
Martin Eden Kitap Özeti İncelemesi ve Konusu
Monster Pies (2013) BL Gay LGBT Temalı Film Drama

Gece Yarısı Kütüphanesi Konusu Özeti İncelemesi. Matt Haig tarafındna yazılan kişisel gelişim romanı. İntihar teşebbüsü, desresyon, bunalım üzerine yazılmış bir kitap. Aşağıda kitabı yerden yere vuracağım ve özetini de vereceğim. Kitabı aslında hediye etmek için almıştım. Daha doğrusu kişisel gelişim kitabı olduğundan habersizdim. Oysa yazar kişisel gelişim kitapları yazıyormuş. Kişisel gelişim adına yazılan kitaplarını okumuyorum. Kitabı hediye etmeden önce okumak istedim. Şimdi kitabın kısa bir özetini ve yorumumu yazacağım.

Gece Yarısı Kütüphanesi Konusu Özeti İncelemesi Konusu

Yaşamından hiç de memnun olmayan ve depresyon hastası olan Nora zor günler geçirmektedir. Sürekli olarak yaşamını, geçmişini sorgular. 35 yaşında ve hâlâ evli değildir. Ölen babasını çok özlerken ağabeyi ile de arası iyi değildir. Üniversite yıllarında kurdukları müzik grubundan arkadaşlarından da kopmuştur. Olmak istediği kişiyi olamadığı gibi istediği mesleği de seçemmeiştir. Deoresyon için ilaçlar da kullanır.

Gece Yarısı Kütüphanesi Konusu Özeti İncelemesi
Gece Yarısı Kütüphanesi

Kedisi, çok sevdiği kedisi de ölünce iyice bunalıma girer ve yaşam artık onun için ağırdır. Sosyal medya hesaplarında da onu kimse takip etmez. Hem dijital dünya da hem de gerçek dünyada yalnızlık içindedir. Geçmişte daha iyi bir yaşam seçse daha iyi bir yaşantısı olacağını düşünür. Geçmişteki kararlarını sorgular. Gece 00:00’da bir kutu ilaçederek intihar girişiminde bulunur.

Kendinden geçince kendini Gece Yarısı Kütüphanesi denilen bir yerde bulur. Burası yaşamı boyunca olmak isteyeceği bütün ihtimallerle dolu bir yerdir. Her kitap onun paralel evrenlerdeki seçimleridir. İstediği kitabı seçerek seçmediği ve olamadığı yaşamları yaşamaya başlar. acaba geçmişte istediği kişi olabilseydi mutlu olabilecekmiydi.

İnceleme ve Yorumum

Ne güzel bir özzet değil mi? Fakat kitapta hiç bir olay örgüsü bulunmuyor. Bildiğimiz klasik kişisel gelişim cümlelerine biraz kuantum fiziği biraz atom fiziği biraz felsefe katılmış o kadar. Kişisel gelişim romanı olduğunu bilmeden sepetime adeta kazara eklediğim bir kitaptı. Aslınd akitabı hediye etmek için almıştım. Yaşayamadığımız yaşamlara üzülmek yerine elimizdekilerle yetinip, var olan kazanımlarımızı geliştirmek için yazılmış bir kitap. Pişmanlıklar ve çoklu evrenlerde yaşanılan yaşamlarımız yerine şu anki yaşama odaklanmalıyız. Yani mutluluk için her şeyi yaşamaya her olası hayatlarımızı yaşamaya gerek yoktur. Yani tek 1 sayfada verilecek mesaj için 296 sayfa israf edilmiş. Zaten popüler ya da çok satan (bestseller) kitaplar reklamın gücüyle ilgi görüyor. Kitap kapağında, arka kapakta o kadar övülüyor ki! 

Gece Yarısı Kütüphanesi Konusu Özeti İncelemesi
Gece Yarısı Kütüphanesi

Hiperküp

Yıldızlararası Fiziği diye bir kitap var yine Yıldızlararası ( Interstellar) filmini izleyenler hatırlayacaktır. Kip Thorne filmin bilimsel altyapısını hazırlayan kuantum fizikçisidir. Cooper, kara delik içerisine düşünce orada yaşamındaki bütün anlara ulaşabilir. Kızı ile de oradan iletişime geçer. İşte bu kitapta kütüphane böyle bir yer değil midir? Kitap bilindik kişisel gelişim tavsiyelerindne oluşuyor. Hiç tarzım olmayan bir kitabı zorla okudum. Yani insana nasihat vererek kişisel gelişim mi olacak? Bu kadar basit mi? İnsanın maddi yaşantısını, sosyal durumunu, eğitimi düzeyini geliştirmeden mutlu olmasını beklemek de bana göre imkansız. Belki bu roman ergenler üzerinde az çok etkili olabilir. Unutmadan yine Hiperküp adlı filmde de benzer bir çoklu evren anlatımı var.

Yorumlar

WORDPRESS: 0