Gen Hayli Kişisel Bir Hikaye Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Gen Hayli Kişisel Bir Hikaye Özeti İncelemesi

Gen Hayli Kişisel Bir Hikaye Özeti İncelemesi. Siddhartha Mukherjee'nin harika kitabını okudum. Genelde popüler bilim kitaplarına karşı aşırı dereced

Ölümcül Yumurtalar İncelemesi Yorumu Özeti Konusu
Köpek Kalbi Kitap Değerlendirmesi Yorumu Özeti
Yaşamın Kodu Walter Isaacson Kitabı

Gen Hayli Kişisel Bir Hikaye Özeti İncelemesi. Siddhartha Mukherjee’nin harika kitabını okudum. Genelde popüler bilim kitaplarına karşı aşırı derecede dikkatli yaklaşırım. Çünkü günümüzde popüler kültür adı altında her türlü kalitesiz “çöp” içerik üretiliyor. Özellikle tek amacı daha çok satmak olan kitaplar resmen kültür kirliliği yapıyor. Kitap çok kalın olduğundan bitirmekte zorlanabilirsiniz. Genetile ilgili kitaplığımda iki kitap daha var. Artık baskısı olmayan Yaşamın Sırrı DNA kitabı da iyi bir anlatıma sahip. Hayatın Yapıtaşları adlı yine baskı bitmiş diğer kitap da iyi bir anlatıma sahiptir. Yine kitaplığımdaki Evrim Teorisi kitapları da biyoloji konusunda aydınlatıcı genel kültür seviyesinde bilgiler veriyor. Kitaplığım için buraya dokunun.

Gen Hayli Kişisel Bir Hikaye Özeti İncelemesi

Gen Hayli Kişisel Bir Hikaye

Gen Hayli Kişisel Bir Hikaye Özeti

Kitap ilk olarak Darwin ve Mendel’in çalışmaları hakkında geniş sayılacak bir bilgi veriyor. Genetik denildiğinde Mendel’in bezelye deneyleri ilk akla gelen çalışmadır. Bu bölümler de “Gen” kavramı henüz bilinmiyor. Daha sonra İnsan Islahı bölümünde Öjeni hareketi konu ediliyor. Daha iyi ve kusursuz ırklar yetiştirmek için yapılan ilginç çalışmalar konu ediliyor. Genetiğin mekanizmasının çözülmesi ve kimlerin katkıda bulunduğu gibi konulardan sonra daha ince bilgiler ile kitap ilerliyor. Regülasyon, replikasyon, rekombinasyon ile konu ilerliyor. Kök hücre, hastalıkların iyileşmesi, yeni insan modeli, geleceğin insanı konuları da kitapta anlatılıyor. Hastalıklar, aşılar, genetik manipülasyonlar kısacası güncel ve popüler bilgilerin tamamını kitapta bulmak mümkün. 

Gen Hayli Kişisel Bir Hikaye Özeti İncelemesi

Gen Hayli Kişisel Bir Hikaye

Kitap İncelemesi ve Yorumu

Yazar, kök hücre biyoloğudur. Yaptığı genetik çalışmalar ile dünya çapında bir üne sahiptir. Kitapları çeşitli ödüller almıştır. Kök hücre çalışmaları ile kan kanseri çalışmaları ünlüdür. İnsanlığın daha bilime, daha fazla bilmeye ihtiyacı var. Kitapta da yazdığı gibi insan kendini bilmelidir. İnsan daha kendi vücudunu bile tanımıyor. Binlerce yıldır ne vücudumuzu ne evreni ne de yaşamı anlamadan yaşadık. İnsan inançlarına sığınıp kendi hakkında sorular sormaktan çekindi. Oysa insana daha uzun ömrü, belki de ölümsüzlüğü verecek olan bilimdir. Kozmik bir tür olup, yarı biyolojik yarı sentetik yeni bir insan türüne dönüşeceğiz. Bilimi kendine yol edinen insan için bu gelişim kaçınılmaz olacaktır. Bilimi bırakırsak 2000 bin yıl önceki yaşamış bir ölümlü insandan hiç bir farkımız olmayacaktır.

Kitap sayfa dayısı: 616 Okuma süresi: 15 saat Yayın evi: Domingo Yayınevi

Yorumlar

WORDPRESS: 0