Genç Bir Doktorun Anıları Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Genç Bir Doktorun Anıları Kitap Özeti İncelemesi

Tıp fakültesini yeni bitiren bir yardımcı doktor, toktor olarak uzak bir kasabaya gönderilir. Kış, kar, fırtına, tipi arasında ne yapacağını şaşırır.

Usta Ve Margarita Kitap Özeti İncelemesi Konusu
Köpek Kalbi Kitap Değerlendirmesi Yorumu Özeti
Ölümcül Yumurtalar İncelemesi Yorumu Özeti Konusu

Genç Bir Doktorun Anıları Kitap Özeti İncelemesi. Mihail Bulgakov’un okuduğum dördüncü kitabı. Özellikle Usta İle Margarita 520 sayfalık devasa bir kitap olmasına karşın beni sıkmamıştı. Zaten en ünlü yapıtı da bu kitaptır. Köpek Kalbi ve Altıncı Koğuş da diğer bilindik kitapları. Bulgakov kitapları için buraya dokunabilirsin. Mihail Afanasyeviç Bulgakov, 1891 yılında Kien’de doğmuştur.

Kiev Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Genç Bir Doktorun Aanıları tıp dergilerinde parça parça yayımlanmıştır. Zaten kendisi de bir tıp doktoru olduğu için romandaki gerçekçi anlatımların kaynağını anlamak zor olmuyor. Şimdi kitabın özeti ve incelemesine geçeceğim. Sen bu yazıyı hangi zamanda ve mevsimde okuyorsun bilmiyorum ama şu anda kış ayındayız ve üşüdüm. Yazıyı bitirip uyuyacağım.

Kitap, beyazperdeye uyarlanan yapıtlardan. 2012 yılında 8 bölümlük bir dizi çekildi. Başrolde genç doktoru Daniel Radcliffe canlandırmıştı. Ayrıca uzun öykünün bazı bölümleri çeşitli yayıncılar tarafından ayrı ayrı da yayımlandı. Aşağıda A Young Doctor’s Notebook dizisinin fragmanı var.

A Young Doctor’s Notebook Series

Genç Bir Doktorun Anıları Kitap Özeti İncelemesi

Tıp fakültesini yeni bitiren genç doktor Rusya’nın uzak bir kasabasına gönderilir. Kara kış, tipi, kar altında zorlukla oraya varır. Tıp fakültesini yeni bitirmiş bir yardımcı doktor olarak kendinden emin değildir. Korktuğu vakalr vardır. Onların gelmemesi için dua eder. Ama becerikliliği sayesinde, bacağı kopan kızı da ters gelen çocukları da kurtarır.

Frengi salgını ile uğraşır. Bu uzak yerde, kışın ortasında dışarıda savaş başlamaktadır. Bir yandan da cahil halkla uğraşır. İmkansızlıklar, halkın cehaleti doktoru çileden çıkarır. Gece yarısı yatağından kalkıp kilometrelerce yolu donma tehlikesi altında gidip gelir. Ansızın yatağından kaldırılır. Genç doktor işini yani mesleğini de oarada öğrenir. Bütün içsel tereddütleri ve çekingenliğine rağmen çok başarılı biri olarak ünü yayılır.

Genç Bir Doktorun Anıları Kitap Özeti İncelemesi
Mihail Bulgakov Genç Bir Doktorun Anıları

Daha sonra şehire tayini çıkar. Bu sırada bir mektup alır mektupta da bir anı defteri vardır. Kırsaldaki eski bölgesindeki morfin bağımlısı bir doktorun anılarıdır. Nasıl morfine bağımlı olduğunu, yaşamının nasıl karardığını anlatır. Kitabın belki de en etkileyici bölümü burasıdır. Daha sonra siyasi karışıklıklar, Bolşevik isyanı ile savaş başlar. Doktorlar askere gitmediği için kaçak ilan edilirler. Bolşeviklerce yakalanan doktor bu defa da savaşta doktorluk etmeye zorlanır. Elinde silah kurşun da sıkacaktır.

Genç Bir Doktorun Anıları Konusu Ana Teması

Kitap 2012 yılında A Young Doctor’s Notebook & Other Storie adında 8 bölüm olarak beyazperdeye uyarlandı. Tabii ki biraz değişiklik yapılmıştı. Morfin öyküsü dizide daha değişikti. Genel olarak kitabın havasını yansıtan başarılı bir diziydi. Harry Potter karakterinin lanetinden kurtulmak isteyen Daniel Radcliffe başarılı oldu mu bilinmez.

Genç doktorun anlattıkları oldukça gerçekçi ve akıcı. Bulgakov ‘un doktorluk anılarını ve bilgisini de birleştirerek gerçekçi bir öykü yazmış olduğu kesin. Bulgakov Ölümcül Yumurtalar ve Köpek Kalbi gibi yapıtlarında da doktorluk mesleğinin bilgisinden faydalanıyor.

Doktorluk mesleği günümüzde de oldukça zor. Cahil ve tedavileri uygalamayan insanlar, şiddet aldı başını gidiyor. Özellikle hastanelerde az doktor çok iş prensibi var. Bir doktor günde 100’den fazla hastaya bakabiliyor.

Genç doktor da günde 200 hastaya bakıyordu. Hekimlik her açıdan oldukça zor. Özellikle tecrübe kazanmak, saygın biri haline gelmek de zor. Genç Doktorun Anıları doktorumuzun yaptığı yanlışlıkları, kör ettiği anne karnındaki bebek, dişi çekerken diç yuvasını da çıkaması, ölü bebek doğurtması gibi acemiliğin talihsizlikleri de vardı. 

Kitap puanlaması

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Genç Bir Doktorun Anıları Kitap Özeti İncelemesi

Yorumlar

WORDPRESS: 0