Gizli Bahçe Kitap Yorumu Konusu ve Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Gizli Bahçe Kitap Yorumu Konusu ve Özeti

The Secret Garden

Mary eve geldiğinde 100 odalı ve geniş bahçeli bu evde adeta hapis gibidir. Şımarık ve yalnız kız artık kendi kendine yetmeyi öğrenir. Hizmetçilerden öğrendiği gizli bahçeyi aramak için hizmetçilerden birinin oğlu Dickon ile gizli bahçeyi arar ve bulur.

Ömer’in Çocukluğu Muallim Naci Özeti İncelemesi
Ay’a Yolculuk Jules Verne Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Oz Büyücüsü L. Frank Baum Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Gizli Bahçe Kitap Yorumu Konusu ve Özeti. Modern teknoloji ile birlikte gittikçe kendini sorunlu olarak gören insanlar… Evet, sosyal medya, oyunlar, sosyal gerçeklik ve saatlerce oturup izlediğimiz bazen anlamsız olan videolar… Şöyle bir düşündüğümüzde gittikçe yalnızlaştığımızı ve kişisel sorunlarımızın arttığını görüyoruz. Daha bencil, daha hırçın ve daha içe kapanık bir hale doğru ilerliyoruz.

Sosyal medya ve teknoloji bizi toplum olmaktan çıkarıp yapayalnız bireyler haline getiriyor. Tam bu noktada okumanızı istediğim bir kitap var. Kitabın adı Gizli Bahçe. Eğer sıkıldıysanız ve kafanız patlıyor ise bu kitap tam size göre. Yazar Frances Hodgson Burnett kitabı yazalı 100 yıldan fazla bir süre olmuş. Fakat kitap bizim şu anki halimizin sanki bir kopyası. Demek ki asırlar değişse de insan hep aynı kalıyor.

Daha fazla kitap özeti, kitap yorumları ve incelemeri için yüzlerce içerik site menüsünde. Yukarıdaki düğmeler sizi temel kategorilere götürecek. Okumak zihnimizi aşmaktır, düşüncelerimizi ve bütün zihinsel sesimizi paylaşmaktır. Aydınlık geleceğe ancak okuyarak ulaşacak ve biyolojik sınırlarımızı bilimle aşacağız.

Gizli Bahçe Filmi (The Secret Garden)

Kitabın filmini de izleyebilirsiniz. Ama ilk önce kitabı izleyip sonra filmi izlemek gerekli diye düşünüyorum. 2020 ve 1987 yapım iki ayrı film bulunmakta.

Gizli Bahçe Filmi

Gizli Bahçe Frances Hodgson Burnett Kitap Özeti

Gizli Bahçe romanında, aksi ve şımarık bir kız olan Mary’nin salgın bir hastalık sonucu annesini babasını ve tanıdıklarını kaybetmesi ile başlıyor. Sevgisiz ve şımarık Mary günlerce evde yalnız kalır. Herkes ölmüştür ama o odasından çıkamaz bile. Odasında yalnız bulunduğunda durum ona anlatırlar. İngiltere’ye eniştesi Bay Kravin’in yanına gönderirler. Bay Kravin de yaşama küsmüş, aksi bir insandır. Fiziki engeli olan Bay Kravin 10 yıl önce karısını kaybetmiştir. Sırtındaki kambur ve bu kayıp onu vahşileştirmiş ve her şeye cephe almasına sebep olmuştur.

Gizli Bahçe Kitap Yorumu Konusu ve Özeti
Gizli Bahçe Kitap Yorumu

Mary eve geldiğinde 100 odalı ve geniş bahçeli bu evde adeta hapis gibidir. Şımarık ve yalnız kız artık kendi kendine yetmeyi öğrenir. Hizmetçilerden öğrendiği gizli bahçeyi aramak için hizmetçilerden birinin oğlu Dickon ile gizli bahçeyi arar ve bulur. Tabii ki 100 odalı evin kilitli kapıları ardında duyduğu ağlamama seslerini merak eder. Ve bir gün Colin adında bir çocuk ile odaların birinde tanışır. Hasta ve yaşama küsmüş bu çocuk, ne ilkbaharı ne çiçekleri bilir. Yıllardır ölümü bekleyerek yatar. Zayıf vücudu ve sırtında kambur olduğunu zanneder.

Daha sonra Colin, Mary ve Dickon gizi bahçede buluşup orayı tekrar canlandırırlar. Doğayla bu iç içe olma, arkadaşlarla birlikte zaman geçirme ve yaşama güzellikler ekme olumlu bir yansıma yapar. Colin kısa zamanda iyileşir, sağlıklı bir çocuk olur. Gizli bahçenin sırrı ve Bay Craven’in öfkesi ve bahçeye olan hıncı da romanın sonuna doğru mutluluğa dönüşür. Bu hınç ve bahçenin sırrını kitabı okuduktan sonra göreceksiniz, size bırakıyorum biraz merak edin.

Gizli Bahçe Kitap Yorumu
Gizli Bahçe Kitabı

Gizli Bahçe Kitap Konusu İncelemesi

Gizli Bahçe için aslında ilk iki paragrafta yorumlamaya giriş yapıp daha sonra kısa bir özet geçtim. Bu özet video anlatım için yazılmıştı. Kitabı ilk olarak yıllar önce yaz sabahı, öğleden sonraya kadar okuyup bitirmiştim. İlk okuduğum çeviri Bordo Siyah çevirisiydi. Yıllar sonra kitabı İş Bankası Kültür Yayınlarından tekrar okudum. İlk kitabın ön sözünden ilham alarak bu yazının yorum kısmını yazdığımı söylemeliyim. Kitapların özellikle İş Bankası Kültür yayınları gibi büyük yayın evlerinin ön söz olmadan, yazar hakkında bir yaşam öyküsü olmadan yayınlanması tuhafıma gidiyor.

Galiba daha çok birbirimizi sevmeye ve doğada vakit geçirmeye ihtiyarımız var. En önemlisi de elimizde olanları ve kazandıklarımızı unutup kendimize dert ettiğimiz şeyleri sürekli hatırlayarak günlerimizi kendimize cehennem ettiğimizin farkında olmayışımız. Gittikçe sanallaşan ve sosyal medyadan ibaret olan, TikTok, Youtube videoları; Twitter gündemleri; Instagram saçmalıkları arasında sıkıştık. En önemlisi de aslında bu sıkışmışlık içinde hepimizin keşfedilecek ve anahtarı bizim zihnimizde olan bir “Gizli Bahçe”si var.

Yorumlar

WORDPRESS: 0