Göbekli Tepe ve Ön Türkler Şamanların Tapınağı

Ana SayfaKitap YorumlarıMitoloji Gizem

Göbekli Tepe ve Ön Türkler Şamanların Tapınağı

Dünyanın en eski ve en gizemli tapınağını Şaman Türkler mi yaptı mı?

Tanrıların Yolculuğu Özeti İncelemesi
Planet X Nedir? Niburu Marduk ve Anunakiler
Peygamber Enok’un Kitabı ve Gizemli Kutsal Kitaplar

Göbekli Tepe ve Ön Türkler Şamanların Gökyüzü Tapınağı. Kitabın yazar Özgür Barış Etli. Kitabı satın aldığımda aslında rastgele almıştır. Göbeklitepe tapınağı ile Türkler ve Şamanlar arasında ilginç bağlantılardan bahsedildiği belliydi. Türk kozmolojisi, uzaylılar, antik çağ uygarlıklarının çok iyi astronomi bilgileri her zaman ilgi çekicidir. Göbekli Tepe (Göbeklitebe) de dünyanın bilinen en eski tapınaklarından biri. Dünya da insanlığı hayrete düşüren yapılar ve gizemler oldukça fazla. Gizemli tapınaklar, devasa yapılar, yazılı ve görsel kaynaklar geçmişin az da olsa gizemini çözebiliyor. Geçmişte neler olmuştu? Günümüzün teknolojisinin yakın zamanda ulaştığı bilgilere bu tür tapınaklarda nasıl ulaşılmıştı. Binlerce teori var. Kitapta Ön Türklerin ne demek olduğunu da öğreniyoruz.

Daha fazla kitap daha fazla aydınlık demektir. Aydınlık kitaplar için buraya dokunun

Göbekli Tepe ve Ön Türkler Şamanların Tapınağı

Özgür Barış Etli Göbeklitepe ve Ön Türker

Göbekli Tepe ve Ön Türkler Şamanların Gökyüzü Tapınağı Kitap Özeti

Kitabın konusu ya da anlatmak istediği Göbeklitepe’nin Türkler tarafından yapıldığı ve Türklerin, Şamanların, bu Şaman Tapınağı’nı inşa ettiklerine göre zaten Anadolu’da olduklarını kanıtlamaya çalışıyor. Orta Aysa’daki Türkler, tamgalar ve Türk Şaman kültürü kitabın ilk bölümlerinde konu ediliyor. Türk kozmolojisi, tapınakları, kozmik simgeleri, uzun uzun anlatılıyor. Özellikle tamgalar ve tapınaklardaki yapıların benzerliği ve gökyüzü ile bağlantısı karşılaştırılıyor. Kozmik semboller, astronomi çizimleri gibi konular da Göbeklitepe (Göbekli Tepe) bulguları ile karşılaştırıyor. Mısır, Maya kozmolojileri, Şamanizm, din ve inanç sistemleri de kitaptaki konular arasında.

Göbekli Tepe ve Ön Türkler Şamanların Tapınağı

Göbekli Tepe

Kitabın İncelemesi ve Yorum

Giriş bölümünde yazdığım gibi kitabın içeriğinden habersiz öylesine almıştım. Fakat içerdiği bilgi bakımından bana doyurucu ve ilginç bir kitap olarak geldi. Özellikle Türklerin Anadolu’da 12 bin yıl önce bulunması demek olan Ön Türkler bağlantısı çok ilgimi çekti. Göbekli Tepe ile ilgili yılda en az 10 yeni haber okuyorum. Yeni bir şeyler bulunuyor. Kitapta onlarca fotoğraf ve resim var. Türk kültürü ile bağlantılar ve benzerlikler çok iyi anlatılıyor.

Aklıma gelmişken yazayım dedim: Eric von Daniken  doğrudan gökyüzü ve uzaylı bir uygarlık ile bağlantı kuruyor. Ona göre burası ve benzer tapınaklar insanların gökyüzünü ve göksel tanrıları takip ve gözlem için yaptıkları yerlerdi. Uzaylı tanrılar ateş saçan arabaları ile gökyüzüne çıkıp gitmişlerdi. Bir gün geleceklerine söz veren tanrılar için Mısır, Maya, Türk, İnka gibi bağlantılı uygarlıklar tapınaklar inşa etmişti. Öğrendiklerini de bu tapınaklarda kullanmışlardı. 

Kitap sayfa sayısı: 233 Okuma süresi: 5 saat Yayın Evi: Gece Kitaplığı

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması