Gömülü Şamdan Kitap Özeti İncelemesi ve Yorumu

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Gömülü Şamdan Kitap Özeti İncelemesi ve Yorumu

Gömülü Şamdan Stefan Zweig öykülerindendir. Yurtları talan edilen ve kutsal şamdanları çalınan Yahudi topluluğunun şamdanı geri almak için çabaları...

Bozkır Bir Yolculuk Hikayesi İnceleme ve Özeti
Tembellik Hakkı Paul Lafargue Kitap Özeti
Olağanüstü Bir Gece Kitap Yorumu Konusu Özeti

Gömülü Şamdan Kitap Özeti İncelemesi ve Yorumu. Stefan Zweig öykülerindendir. Zweig ülkemizde çok okunan bir öykü yazarı. Özellikle kısa ve etkili öykülerini galiba çok sevdik. Akla gelen ilk öyküsü galiba Satranç’tır. Daha sonra Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Amok Koşucusu gibi öyküleri gelir. Aslında Zweig çok iyi bir biyografi yazarıdır.

Edebiyatın ve felsefenin ustalarının biyografilerini yazmıştır. Gömülü Şamdan çok sevilen ya da okunan öykülerinden sonra diğerleri denilecek öykülerden biri olsa da ben bu öyküyü çok sevdim. Çok çabuk bitti. Daha doğrusu yarısını gece diğer yarısını da sabah okuyarak bitirdim. Aşağıda ayrıntıları yazacağım. Daha fazla Zweig kitabı için tıkla.

Gömülü Şamdan Kitap İncelemesi ve Yorumu

Gömülü Şamdan öyküsünü ben beğendim. Öykü, betimlemeleri, konunun ilerleyişi, tarihi içeriğine uygun bilgilerin verilmesi bakımından oldukça güzel kurgulanmış. Yer yer Yahudiler için olsa da aslında bütün inançları ve Tanrı’nın sistemini eleştiren, sorgulayan paragraflar var. Özellikle Yahudi toplumu açısından eleştiriler de var. Zaten konu milletlerin özellikle haçlı seferleri ve Hristiyan ordularının, şövalyelerin barbarlığıdır.

Gömülü Şamdan Kitap Özeti İncelemesi ve Yorumu
Gömülü Şamdan Stephan Zweig

Çoğumuzun bildiği yedi kollu Yahudi şamdanının Kudüs, Roma, Bizans’a adar olan macerasını; ve şamdanı yeniden elde etmek için çabalayan Yahudi bilgelerinin öyküsüdür. Bizans Kralı Justinyen zamanına kadar uzanan bir öykü anlatılır. Neredeyse 90 yıllık bir zaman içerisinde değişen devlet sınırları, krallar konu edilir. Ama bitmeyen tek bir şey vardır o da inançların üstünlüğü savaşıdır. Benjamin, şamdanın son durağında Bizans kralı Justinyen’den şamdanı ister ama kral kendi inancının daha kutsal ve üstün olduğu için; şamdanı vermenin inancını küstürüleceğini düşündüğü için şamdanı vermez. Bu öykü, Yahudilerin çektiği zorluklar, uğradıkları haksızlıklar ve her şeye rağmen nasıl birlik olup ayakta kaldıklarının ve dünyaya hükmettiklerinin de öyküsüdür.

Gömülü Şamdan Konusu ve Ana Teması

Roma’yı yağmalayan vandallar şehrin bütün tarihi eserlerini, değerli objelerini alı koyar. Yahudi cemaati de kendilerince kutsal olan son emaneti yani yedi kollu şamdanlarını toprağa gömerler. Fakat ihanet eden bir hizmetçi şamdanın yerini vandallara gösterince şamdan da Yahudi keşişlerinin ellerinden çıkar. Bu son emaneti almak için çok uğraşan 11 Yahudi yaşlısı yanlarına 7 yaşındaki Benjamin’i alarak hazineleri götüren geminin ardından giderler. Şamdanı alamazlar, benjamin bu uğurda bir kolunu sakatlar. O artık kutsal şamdanı gören son insandır.

86 yaşına gelen Benjamin mübarek biridir. Bir peygamber gibidir. Bir Gün şamdanı alacağına inanılır. 86 yıl sonra şamdanın peşine düşerek Bizans’ın başkentine gelirler. Ama klar Justinianus buna razı olmadığı gibi ihtiyarı ve azınlık Yahudi topluluğunu aşağılar. Şamdanı almanın yalnızca bir yolu vardır. Bu arada Benjamin de topluluk gözünde küçülür. Fakat her şeye rağmen şamdanı almanın bir yolu vardır. Ama şamdan asla bir daha ellerine geçmeyecektir. Meçhul bir yerde gömülü kalacaktır.

Baskı: 120 sayfa
Okuma süres,: 3 Saat
Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0