Googol Sayısı Nedir? Google’ın Anlamı bu sayıda gizli

Ana SayfaBilim

Googol Sayısı Nedir? Google’ın Anlamı bu sayıda gizli

Google ne demektir? Adını nereden alır? Googol sayısı nedir? Matematikteki en büyük sayılardan biri olan Googol sayısının önemi nedir? Google ile ilişkisi...

Süpersimetri Nedir? Sicim Kuramı ve Holografik Evren Teorisi
Kütleçekimin Yükselişi: Her Şeyi Açıklayan Kuvveti Anlama Arayışı
Zamanın Daha Kısa Tarihi Kitap Özeti İncelemesi

Googol sayısı nedir? Ne işe yarar? Google’ın anlamı nedir? Bu sayı ne işe yarar? Google ne demektir? İşte bu soruların çok harika bir cevabı var. Bilgi… Maddenin temelini oluşturur. Yani enformasyon olmasaydı şu anki hiç bir şey olmazdı. Bilgi taşıyan parçacıklar yaşamın bilgisini oradan oraya taşır. Evrenin bir ucundan diğer ucuna doğru belki de çoklu evrenlerdeki diğer gerçekliklere doğru uzanır bu bilgi akışı. Diğeri ise enerjidir. Strign Kuramı bütün atom altı parçacıkların titreşen sicimlerden oluştuğunu söyler. Enerji dolu titreşen iki boyutlu bu iplikler titreşim desenine göre parçacıkları oluşturur. Yani gerçeklik, yaşam belki de ölüm bizim bilmediğimiz çok farklı boyutlara uzanıyor olabilir. Bu nedenle yaşamda her zaman çok katı düşünceleri bir kenara bırakmak gerekli…

Googol Sayısı Nedir? Google’ın Anlamı bu sayıda gizli

NASA’nın ya da diğer uzay ajanslarının betimlediği evren doğru ise (ki bize söylenilmeyenleri ve yalanları da hesaba katmalıyız) Samanyolu Galaksisinin ortasında dev bir kara delik var. Yine kara delikler evrende bol bol bulunuyor. Zamanın durduğu, diğer ucunun nerelere çıktığı bilinmeyen bu yapıların konumuzla yakından ilişkisi var.

Googol Sayısı Nedir? Google'ın Anlamı bu sayıda gizli

Google Beta

Karl Schwardzshid, Einstein’ın denklemlerinin çözümleri ile uğraşır. Birinci Dünya Savaşı sırasında cephede savaşan fizikçi bir yandan da denklemlerle, çözümlerle uğraşır. En sonunda adına kara yıldızlar denilen bölgelerin varlığına ulaşır. Büyük kütleli yıldızlar yanıp bittikten sonra büyük bir çekim gücüne sahip, zamanı, ışığı, bilgiyi yutan hayalet yapılara dönüşecektir. Wheeler daha sonra düşünür taşınır ve Kara Delik olsun bu yapının adı be! Der 🙂 (Wheeler’in işi gücü zaten böyle tuhaf adlar bulmaktır. O zamanlar yeni bir bilimsel buluş ya da teori için ad babası aramaya geket yoktu.)

Googol Sayısı Nedir? Google'ın Anlamı bu sayıda gizli

Googol Sayısı

Google’ın Anlamı

Matematikteki en büyük sayılardan biri de Googol sayısıdır. Bu sayı yani 1 googol 10¹⁰⁰’e eşittir. Google‘da adını buradan alır. Ufacık bir harf oyunu yaparak dünyanın en büyük ve en çok kullanılan arama motorunu Google adını böylece almış olur. Bakalım bu sayıya ne kadar ulaşabilecek?

Googol Sayısı

10¹⁰⁰ 10.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 işte bu uzun sayıdır. Şimdiden saymaya başlayalım mı?

Yorumlar

WORDPRESS: 0