Goriot Baba Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Goriot Baba Kitap Özeti İncelemesi

Vefasız kızları için her türlü fedakarlığı yapan Goriot Baba'nın romanı

Sefiller Victor Hugo Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Kırmızı ve Siyah Stendhal Özeti Konusu İncelemesi
Çoğunluğun Zorbalığı Kitap Konusu Özeti İncelemesi

Goriot Baba Kitap Özeti İncelemesi. Honore de Balzac romanıdır. Aslında roman okumayı pek sevdiğim söylenemez. Bilim ve antik çağların gizemli medeniyetleri, mitoloji daha çok ilgimi çekiyor. Romanlar tabii ki insan yaşamının, düşüncesinin önemli kesitlerini bize sunar. İnsanın yaşam macerasının anlatıcılarıdır. Ama nedense romanları bilim ve popüler bilim kadar gerekli görmüyorum.

Sadece içinde felsefe, eleştiri, yaşam macerası olan romanlar hoşuma gidiyor. İnsanın hayal gücünün genişlemesi ve zihninin yeteneklerinin artması için okumak önemlidir. Goriaot (Goryo) Baba da bir babanın vefasız evlatları için yaşamından bile vazgeçebileceğinin romanıdır. İçinde yaşamın gerçekliğinden bir parça olması romanı okumama neden oldu. Yıllar önce okuduğum romanı ikinci defa okudum. İlk okumamdan aklımda bir şey kalmamıştı.

Tartışılmaz doğrularımızı yerle bir edecek bize yeni bir dünyanın kapısını açacak belleğimizi arındırıp, durugörü ile yaşama bakış açımızı değiştirece kitaplar için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıda sizin için hızlı erişim düğmeleri var. Ne düşündüğünüzü önemsiyoruz, lütfen yorum yapmayı unutmayın. 💌

Goriot Baba Kitap Özeti İncelemesi
Goriot Baba

Honore de Balzac Goriot Baba Konusu Kitap Özeti

İkinci sınıf bir pansiyonda yaşamını sürdüren Goriot adlı gizemli ihtiyar kendini hiç sevmeyen kızlarına çok düşkündür. Ondaki evlat sevgisi kadar, kızlarında da babalarına karşı aynı derecede bir sevgisizlik vardır. Kızları olduğunu saklayan Goriot kızlarından başka bir şey düşünmeyen bir ihtiyardır. Kaldığı pansiyondaki diğer pansiyonerler gibi değildir parası vardır. Ama zamanla parası, serveti git gide azalır ve perişan duruma düşer.

Pansiyondaki üniversite öğrencisi ihtiyarın pansiyonda yanına gelen kadınların aslında kızları olduğunu anlar. Goriot, bencil, cimri, ters, katı kalpli biri olarak tanınır. Ama öğrenci ihtiyar adamın kendini sevmeyen kızları için nasıl çabaladığını, kızlarının borçlarını ödediğini öğrenir. Ailesi için bu kadar çabalayan bir baba için kızlarının ilgisi neredeyse sıfırdır. Sonunda Goriot Baba ölümcül bir hastalığa yakalanır.

Goriot Baba Ana Teması İncelemesi ve Yorumu

Goriot Baba romanın anateması, konusu nedir? Roman, ebeveyn ve çocuklar arasındaki ilişkileri, çatışmaları anlatan romanların arasında belki de en çok bilinen romanlardan birdir. Anne-babalar çocuklarını karşılıksız severler İhtiyar adam da böyle bir sevgiyle kızların adeta tapıyor.

Ama bu sevgi onu diğer insanlara, olaylara karşı ilgisiz bir insan haline getiriyor. Yaşlı adam için insanların ölmesi, yaşamaması, fakir zengin olmaları hiç önemli değildir onun için tek önemli olan çocuklarıdır. Goriot, sevginin yanı sıra aşırılıkların da en iyi örneğidir. Bencilliğe varan bu davranışlar okuru küplere bindirebilir. Beni küplere bindirdi diyebilirim. İnsanların arasındaki çıkar ilişkilerini biliriz.

Goriot da aslında manevi bir çıkar peşindedir. Pansyondaki diğer pansiyonerler de ilginçtir. İçlerinden birinin kaçak kürek mahkumu olması ve diğerleri tarafından ihbar edilmesi de ilginçtir. Çünkü üç bin Frank ödül vardır. Yaşlı Goriot kızları için para kazanır onlara taparken hiç sevgi göremez. Pansiyonnerler para için hiç zararı olmayan arkadaşlarını ihbar derler. Sosyetede tutunmaya çalışan ihtiyarın kızları ve damatları da hep paragözlüdür. Aşırılıklar, aç gözlülük dışında ihtiyar adamın aslında kendine öz saygısı bile yoktur. Kısacası güzel ve anlamlı bir roman da bitti.

Yorumlar

WORDPRESS: 0