Görünmez Adam İncelemesi Özeti Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Görünmez Adam İncelemesi Özeti Konusu

Görünmez Adam İncelemesi Özeti Konusu değerlendirmesi. Herbert George Wells romanıdır. Bilim kurgunun Shakespeare'i olarak adlandırılan yazar bu kita

1984 Romanı Alıntılar ve Konusu
Uzaktan Kumandalı Kız İncelemesi Yorumu ve Özeti
Cesur Yeni Dünya Aldous Huxley İncelemesi Özeti

Görünmez Adam İncelemesi Özeti Konusu değerlendirmesi. Herbert George Wells romanıdır. Bilim kurgunun Shakespeare’i olarak adlandırılan yazar bu kitabı 1897 yılında yazmaya başlamıştır. O yıllarda bu türe bilim kurgu denilmiyordu. “Bilimsel romans” olarak geçiyordu. G.H. Wells Görünmez Adamı yazmaya başladığında zaten ünlü bir yazar olarak kabul edilmiştir. En çok bilinen bilim kurgu romanı Zaman Makinesi’dir. Romanları arasında belki de bilim kurgu olarak en zayıf romanının bu roman olduğunu düşünüyorum. Çünkü görünmezlik konusunu bilimsel alt yapısını kursa da çok fazla çelişki vardır. Bu çelişkiler zaten eleştirmenler tarafından yazılmış. Ben sıradan bir okur olarak en zorlanarak okuduğum Wells romanının bu roman olduğunu söyleyebilirim. İşte diğer H.G. Wells romanları BURADA Kitabın film uyarlaması olarak 1933 yapımı film çok iyi bir uyarlama. Alağıda fragman videosu var.

Filme uyarlanan, filmi yapılan daha fazla kitap ve film için buraya dokunun.

Görünmez Adam İncelemesi ve Değerlendirmesi

Görünmezlik insanların zaman yolculuğu, ölümsüzlük ile birlikte belki de istedikleri üçüncü özelliktir. Hem kim görünmez olmak istemez ki değil mi? Ama görünmez olmak büyük sorumluluk gerektirir. Zaten görünmez birini kimse istemez. Romanda da Görünmez Adam’ı yani Griffin’i kimse istemiyor. Ondan fena halde korkuyorlar. Çünkü görünmez adam (bütün saldırganlığı ve cinayete meyilli olmasının dışında) artık insanlardan üstündür. Bir tehlike oluşturur. Bizde şu anki yaşamlarımızda görünmez birini istemeyiz. Tek bir kişi bile olsa o kişinin yaşamınızda gizli gezinmesi bizi korkutur, ürkütür.

Görünmez Adam İncelemesi Özeti Konusu

Görünmez Adam

Görünmez adam da her türlü hırsızlığı yapar, cinayet işler; elinden gelen her türlü kötülüğü yapar. İnsanlar onun için; o da diğer herkes için artık bir tehdittir. Görünmez adam önce kanını, sonra da derisini görünmez yapar. Işığın derisini delip geçmesini sağlar saydamlaşır. Sonra radyasyon ile son aşamada tüm vücudunu görünmez yapar. Bir çok teknik detayı Griffin arkadaşı ve meslektaşına anlatır. 

Görünmez adamın nasıl görebildiği romandaki en büyük sorunlardandır. Yemek yediği zaman yemeklerin sindirilene kadar şeffaf vücudunda gözükür. Yine görünmezlik teknolojisinde de çeşitli sorunlar vardır. Ama bütün bu sorunlu noktaları atlayınca benim gibi sıradan bir okur romandan ne çıkarabilir: Aslında bir ders çıkarılacak roman değildir. Ama benim dikkatimi çeken iki yer var. İlki insanın bilinmeyenden korkması. Aslında insanlar görünmez adamın kendisinden değil de görünmezlikten korkuyorlardı. Diğeri de acaba insan başkaları gördüğü için mi suç işlemekten ya da kötülük yapmaktan kendini alıkoyar. Bu iki konu çok uzun tartışılır farkındayım.

Görünmez Adam İncelemesi Özeti Konusu

Görünmez Adam

Kitabın Özeti

Aslında Görünmez Adam için bir özet çıkarmak zor. Çünkü olaylar çok basit. Öncelikle bilimci doktor Griffin görünmezlik deneyleri ile ve kendini görünmez yapar. Daha sonra tüm vücudunu sargı bezleri ile sararak bir takma burunla sessiz bir kasabada motele yerleşir. Burada da deneylerine devam ederken bir anda hırçın, cani birine dönüşür. Toplum için tehlikeli olur ve kısa sürede görünmez olduğu anlaşılır. Ama o insanlara zarar vermeye devam ederken insanlar da peşine düşerler.

Kitap Sayfası: 232 Toplam okuma saati: 4,5 Saat Yayın Evi: İthaki Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması