Gulliver’in Gezileri Özeti Kitap İncelemesi Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Gulliver’in Gezileri Özeti Kitap İncelemesi Konusu

Çocuk kitabı olartak bilinen Gülliver'in Gezileri aslında 1700'lü yılların siyasi sistemini eleştiren bir kitaptır.

Mutluluğun Kazanılması Farabi, Konusu İncelemesi
Devlet Platon Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Hükümdar Niccolo Machiavelli Konusu Özeti İncelemesi

Gulliver’in Gezileri Özeti Kitap İncelemesi Konusu ve değerlendirmesi. Jonathan Swift’in romanıdır. Romanı çoğumuz çocuk kitabı olarak biliyoruz. Cüceler ve devler ülkesindeki fantastik bir çocuk öyküsü olarak çoğumuz çocukluğunda romanı okumuştur. Çizgi filmini de çocukken izledik. Aslında romanın yazılış amacı çok farklıdır. Aşağıda romanın özeti ve incelemesi başlıklarında konuyu biraz daha açacağım. Gulliver’s Travels orijinal adı ile Gülüver’in Gezileri filmi de var. İzlemek istersen aşağıda bir fragman (trailer) var. Şimdi kitabın özetine ve incelemesine geçelim.

Gulliver’in Gezileri Kitap İncelemesi Konusu

Gulliver’in Gezileri romanının yazarı Swift, 1667 yılında İrlanda’da doğmuştur. Amcasının yanında büyümüştür. Daha sonra Sir William Temple’ın  yardımı ile rahip olarak görev yapar. Daha sonra Londra’da yaşamaya başlar. Siyaset ve din konularında yazar. İngiltere’de siyaset ve adam kayırma olduğu için bir türlü ilerleyemez. Politikacılardan, siyasetten, kavgalardan usanıp İrlanda’ya döner.

Gulliver'in Gezileri Özeti Kitap İncelemesi Konusu
Gulliver’in Gezileri

İşte Gülliver’in Gezisi de Swift’in İngiltere’de gördükleri ve hissettikleri ve ülkesindeki siyasi karışıklıklar, halkın ve siyasilerin arasındaki uçurumu anlatır; eleştirir. Roman siyasi bir eleştiri romanıdır. Ahlaksız siyasetçileri, partileri, hukuku, toplumsal düzeni, din adamlarını, aç gözlülüğü, entrikacı siyasetçileri, aç gözlü halkı, sömürücü fatihleri, eleştirir. Siyasetçileri ve insanlığın bütün  çıkmazlarını, siyasi ahlaksızlığı çok ağır eleştirir. Yapıt, 20. yy’da resimlenerek ilk iki hikaye alınarak çocuk kitabına dönüştürülür.

Gulliver’in Gezileri Özeti

Gulliver dört ülkeye yolculuk yapar. İlk ziyareti Lilliput ülkesine yapar. Burası cüceler ülkesidir. Cüceler ülkesi sürekli savaşan, kendilerine düşman arayan bir ülkedir ki Gulliver’i de sonunda düşman ilan ederle. Entrikacı siyasetçiler çoktur. İkinci ülke olan Brobdingnag ise devler ülkesidir. Devler cücelere göre biraz daha barışçıl ve insancıldır. Ama onlar da Gulliver’i satmak isterler. Gullüver’e bir kutu yapan kral onu çok sever. Gulliver krallara kendi ülkesindeki entrikaları, siyasetçilerin aç gözlülüğünü; hukukun nasıl keyfi kullanıldığını anlatır. Üçüncü Bölümde Laputa’ya gider. Burada uçan adada yaşayan ahlaksız, siyasetçileri, azgın halkı görür. Dördüncü ziyaretini de atların ve yahoo adındaki hayvanların olduğu bir adaya yapar.

Gittiği adaları kraliçe adına işgal etmek, sömürmek aklından bile geçmez. Son gittiği iki adadan üzülerek ve ağlayarak ayrılır. Dünyada coğrafi keşifler ve sömürge imparatorluklarının da eleştirisini yapar. Sonunda yolculuklarını bitirip evine döner.

Gulliver’in Gezilerini Kim Yazmıştır

Gulliver’in Gezileri Jonathan Swift tarafından 1726 yılında yazılmıştır. Ayrıca çeşitli sinema uyarlamaları da vardır.

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Gulliver'in Gezileri Özeti Kitap İncelemesi Konusu

Yorumlar

WORDPRESS: 0