Güneş Ülkesi Tommaso Campanella Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Güneş Ülkesi Tommaso Campanella Özeti İncelemesi

Tommaso Campanella ütopyasında yani Güneş Ülkesinde her şey ortaklaşa kullanılır, özel mülkiyet bulunmaz, orada herkes mutludur.

Putların Alacakaranlığı Kitap Özeti İnceleme
Arayanlar İçin Açıklamalı Bilgelik Kitabı İncelemesi
Candide Yahut İyimserlik Voltaire Özeti İncelemesi Konusu

Güneş Ülkesi Tommaso Campanella Kitap Özeti İncelemsi. Ütopya üçlemesi denilince akla gelen yapıtlardan biri de Campanella’nın adı geçen yapıtıdır. Yıllar önce bu üçlemeyi yani Utopia (Thomas More), Güneş Ülkesi, Yeni Atlantis (Francis Bacon) okumuştum. Daha sonra bazı kitapları tekrar okumak istedim. Sanki sırada onlarda kitap yokmuş gibi birkaç tekrar yaptım. Ütopyalar çok ilginç felsefi metinlerdir. Ayrıca bir fantastik öykü, ya da roman gibi de değerlendirilebilir. Tabii ki bu kitap da bütün ütopyalar gibi Platon’dan esinlenmiştir. Bir de Kadınlar Ülkesi adında modern bir roman var. Bu da ütopya romanlarına güzel bir örnek. Şİmdi kitabın özetine ve incelemesine geçeceğim.

Kitaplar ve gerçekler bazen huzur kaçırıcı olabilir, gerçekler he rne kadar rahatsız edici olsa da bilgisizliğin karanlık cesaretinden dah aiyidir. Daha fazla kitap daha fazla aydınlık için site menüsüne bakabilirsiniz. Yorum yapmayı lütfen unutmayın.

Güneş Ülkesi Tommaso Campanella Özeti İncelemesi
Güneş Ülkesi Tommaso Campanella

Güneş Ülkesi Tommaso Campanella Özeti İncelemesi Konusu

Kitap karşılıklı konuşmalar şeklinde ilerliyor. Cenovalı birt kaptan başından geçenleri Hospitalario’ya (Hospitalitleirn büyük ustasına) anlatır. (Hospitalario, Orta Çağda yaralı haçlılara bakan Hospitalitler. Kelime Latince’dir) Gözlerden uzak bu ülke kendini saklamış olsa da dünyanın geri kalanında haberdardır. Kat kat, kıvrıla kıvrıla yukarılara kadar çıkan bir yapısı vardır. Bu ülkeyi rahipler yönetir. İsa Mesih’in dinine inanılar. En üst yöneticileri Hoh adında bir rahiptir. Daha sonra devleti Güç, Secgi ve Bilgelik yönetir.

Ülkenin başlıca özelliklerinde malların ortak paylaşımı vardır. Burada özel mülkiyet bulunmaz. Kadınlar da paylaşılır. Özellikle erkekler 21  yaşına gelinceye kadar seks yapmaz. Ancak çok fazla seks isteyen ve kendini tutamayanlar çocuk sahibi olamayan kadınlarla seks yaptırılır. Seks bu şekilde sorunsuz yapılır. Ama diğer türlü evlilik ve çocuk doğurmak gibi kutsal bir görev içindir. Burada güçlü ve üstün bir soy elde etmek için insnalar belirli kurallara göre evlendirilir. Ülkede kadınların kusurlarını gizlemeleri ölüm cezası gerektirir.

Ülkede Hristiyanlık olduğu için eş cinsellik büyük günahtır. Bu şekilde eş cinsel olan bireyler önce cezalandırılır. Bu fiiline devam edenler ise idam edilir. Kimse rüşvet almaz. Herkes işinin ehlidir. BUrada sağlık için iyi gelen ilaçlar, sıvılar vardır. İnsnalar 100 yaşına kadar yaşar. Astronomi ve yıldızlar Güneş Ülkesinde en önemli bilimlerdendir. Burada her türlü tarım yapılır. İnsnalar çocukluktan beri çok iyi yetiştirilir. Dünyanın her dili burada konuşulur. Dünyadaki her ülkeden haberleri vardır. Ama bu ülkeyi kimse bilmez. En büyük neden ve kural koyucu tanrıdır. Tanrıyı güneş ile sembolize ederler.

Güneş Ülkesi Tommaso Campanella Özeti İncelemesi
Güneş Ülkesi Tommaso Campanella

Güneş Ülkesi Ana Teması İçeriği ve İncelemesi

Campanella, İspanyaya karşı düzenlenen bir ayaklanmaya katılır. Bu ayaklanma için Osmanlı ile anlaşır. Fakat Osmanlı genilerine ulaşamdan yakalanarak egizisyon ratafından cezaya çarptırılır. Yaşamının 27 yılını işkenceyle hapiste geçirir. Avrupa’nın en karışık olduğu ve engizisyonun kıtır kıtır insan kesitği bir dönemde Güneş Ülkesi yazılmıştır. Campanella 15 yaşında manastıra girip din eğitimi almıştır. Zaten kitap din üzerine kurulmuştur. Yöneticiler çok sağlam Hristiyanlardır. Bilim de çok önemlidir. Astronomi, biyoloji, tarım alanında ileridirler. Toplumsal yapıda kadınlara ve eş cinselliğe bakış açısı ise tam bir Orta Çağ bakış açısıdır. Bana en azından öyle geldi. Yeni Atlantis’te de adadki din Hristiyanlıktır. Bu yapıtta da Hz. Muhammet her fırsatta kötü anılır. Tek din Hristiyanlıktır.

Belki de Güneş Ülkesinde mülkiyatin olmaması, herkesin eşit olması en iyi ütopik görüştür. Sosyalizm ve sosyal adalet ve eşitlik öyle bir dereceye gelir ki kadınlar bile ortaktır. Yani aosyalizmin boku çımış durumda değil mi? Dürüstlük, işi ehline verme, akraba kayırmama, bilgili olma, bilime değer verme gibi özellikler de bu ülkenin vazgeçilmez karakteridir.

  • Baskı: 120 sayfa
  • Okuma süresi: 4 saat:
  • Yayıncı: Bordo Siyah
4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Güneş Ülkesi Tommaso Campanella

Yorumlar

WORDPRESS: 0