Gurur ve Önyargı Jane Austen Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Gurur ve Önyargı Jane Austen Kitap Özeti İncelemesi

Sıradan, sıkıcı fakat çok okunan bir klasik

Kırmızı ve Siyah Stendhal Kitap Özeti İncelemesi
Kuyucaklı Yusuf Kitap Konusu Özeti Yorumları
Geçmişe Yolculuk Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi

Gurur ve Önyargı Jane Austen Kitap Özeti ve İncelemesi. Gurur ve Önyargı, adı Aşk ve Gurur da olarak çevrilen ve orijinal adı Pride and Prejudice olan en çok okunan dünya klasiğidir. Adı neden “Aşk ve Gurur” olarak çevrildiği de zaten sırdır. Yıllar önce kitabı Bordo Siyah yayınlarından almıştı. Kitabı biraz okuyup devamını getirememiştim. Daha sonra İş Bankası Kültür Yayınlarından dünya klasiklerini tekrar okumaya başladım. Kitabı ikinci defa okuyabildim. Ama okumak denilirse. Sesli kitaplardan yardım aldım. Yoksa bitmeyecekti. Aşağıda yazacağım. Zaten romandan çok bilim okumalarını seviyorum. Edebiyat harikalarını ve klasikleri de okumamak insnalık için büyük kayıp olur. İçinde felsefe, dönemin siyasi olayları, toplumsal karmaşalar, içsel çekişmelerin olduğu romanları okumayı severim. Şimdi kitaba geleleim değil mi? Özet ve inceleme bizi bekliyor.

Gurur ve Önyargı Jane Austen Kitap Özeti İncelemesi

Jane Austen Gurur ve Önyargı

Gurur ve Önyargı Jane Austen Kitap Özeti

Kitap için öyle çok detaylı bir özet çıkarmayacağım. Sadece genel hatları ile konu akışından olaylardan bahsedeceğim. Ardından da yorum ve inceleme gelecek. Mr. Darcy adında çok zengin biri Netherfield’da büyük ve çok gösterişli bir malikane kiralar. Bütün yerli halk kasaba sakinleri Darcy ile tanışmak ister bu onlar için iyi bir fırsattır. Kızlarını tanıştırarak zengin biriyle evlendirmek isteyenler sıraya girer. Bir balo veren Bingley Bennet ailesi ile tanışır. Bennetlerin Elizabeth, Jane, Mary, Lydia, Kitti adında beş kızı vardır. Aile kızlarını Mr. Darcy ile tanıştırır. Adam, gururlu ve havalı; soğuk bir tip olarak tanınır. Bennet ailesinin ikinci büyük kızı Elizabeth ile aralarında bir çekişme başlar. Önyargılı ve Darcy’yi bir türlü çözemeyen Eli’nin yaşamı Mr. Darcy ve ailesi ile sürekli keşişecektir.

Evin diğer kızı Jane, Darcy’nin arkadaşı Mr. Bingley ile ilgilenir. Birbirlerine âşık iken Mr. Darcy, konağı terkeder. Jan eile sevgilisi arasındaki ilişki de bitecektir. Mr. Collins ise Bennet ailesinin mirasçısıdır. Kızlar mirastan pay alamadıkları için, Mr. Bennet’in mirası ve ev kızlara değil bu adam ayani kuzenleirne kalacaktır. Her ne kadar Mr. Collins Elizabeth’e talip olsa da geri çevrilir. Gurur ve Önyargı kalıp olarak Bennet ilesi kızları ve Mr. Darcy ve mirasçı Mr. Collins ve gizemli subay Mr. Wickman arasında geçer.

Zihin aydınlatan bize yeni dünyaların ve bakış açılarının kapısını açacak kitaplar için buraya dokunun.

İnceleme ve Yorum

Gurur ve Önyargı il baskısını 1813 yılında yapar. Roman dünya klasikleri arasındadır. Defalarca beyazperdeye uyarlandı. Genel olarak okuması zor bir kitaptı. Bana göre anlatım çok sıkıcı ve monotondu. Okumakta zorlanmamın diğer nedeni de sanki bir kadın dedikodusu okur gibi hissetmemdi. Betimlemeler, edebi sanatlar, dönemim siyasi durumu, felsefi diyaloglar anlatımda bulunmuyor. Düz bir anlatım bana günümüzün metin okuma robotlarının okudukları metinlerdeki, vurgusuz ifadeler gibi geldi. Zaten kitabı okuyamama nedenim de bu. Çoğu okurun da romanı okuyamama nedeni bu. Öykü klasik bir aşk macerasından başka bir şey değil.

Gurur ve Önyargı Jane Austen Kitap Özeti İncelemesi

Gurur ve Önyargı Jane Austen

Romanda önemli yerler özellikle kadınların bir mal gibi zengin erkekler adeta teşhir eidlmesi. İyi bir kocaya kızlarını verip zengin olma yarışı biraz da dönemin miras hukukundan kaynaklanıyor olmalı. Kızların mirastan yararlanamadığı bir düzende tek çare zengin koca olmalı. Mr. Collins’e Mrs. Bennet’in kızlarını adeta satar gibi davranması ise kadına bakış açısının vahim durumunu gösteriyor. Sosyetenin rezilliği her devirde aynı. İnsnalar sosyal statü için, ellerinden geleni yaparken, burjuva her zamanki savurganlığını yapar. Gurur ve Önyargı özeti ve inceleme ve yorum patagrafı bu kadar. Standart bir okur olarak sadece bunları yazabilirim. Kitaptan etkilendiğimi söyleyemem. 100 kitap  listeme  giremeyenler arasında.

Kitap sayfa sayısı: 407 Sayfa Okuma süresi 10 saat Yayınevi: İş Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması