Güzel Yaşam Kılavuzu: Antik Stoacı Sevinç Sanatı Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Güzel Yaşam Kılavuzu: Antik Stoacı Sevinç Sanatı Konusu İncelemesi

Bir yaşam kılavuzu niteliğindeki stoa mutluluk felsefesi, nasıl mutlu olunur, iç huzur nasıl elde edilir gibi temel felsefi teknikler ayrıntılarına kadar ele alınıyor. Roma stoacılığı ve özellikle dört büyük filozofun farklı felsefi yorumları da anlatılıyor.

İnsan Nasıl Mutlu Olur? Epiktetos
İnsan Nasıl Özgür Olur? Epiktetos
Enkheiridion Epiktetos, Konusu Alınıtılar: Stoacılığın Temelleri

Güzel Yaşam Kılavuzu: Antik Stoacı Sevinç Sanatı Konusu İncelemesi. William B. Irvine bu kitabında Stoacı filozoflarım, iyi yaşam, mutlu yaşam prensiplerini ele alıyor. İlk Stoacılar ve kitabın önemli bölümünde Seneca, Epiktetos, Marcus Aurelius gibi en büyük Stoa felsefecilerinin iç huzuru, dinginliği nasıl bulduklarını anlatıyor. Mutluluk felsefesinin en temel yöntemleride uzun uzun modern örneklerle anlatılıyor

Daha fazla felsefe kitapları, felsefi romanlar, mutluluk felsefesi, Stoacılar ve daha fazlası için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki düğmeler sizi en popüler ve en iyi kitaplara hızlı erişmenizi sağlayacak bağlantıları içeriyor.

Güzel Yaşam Kılavuzu: Antik Stoacı Sevinç Sanatı Konusu İncelemesi
Güzel Yaşam Kılavuzu: Antik Stoacı Sevinç Sanatı

Güzel Yaşam Kılavuzu: Antik Stoacı Sevinç Sanatı Konusu İncelemesi

İlk baskısını 2009 yılında yapan kitapta yazar William B. Irvine Stoacılık felsefesinin kurallarını ve kurucularını inceliyor. Yazar kitapta ilk olarak Stoacılığın başlangıcından başlıyor. Fakat yazar asıl olarak Roma stoacılığı üzerinde suruyor.

Bir yaşam kılavuzu niteliğindeki stoa mutluluk felsefesi, nasıl mutlu olunur, iç huzur nasıl elde edilir gibi temel felsefi teknikler ayrıntılarına kadar ele alınıyor. Roma stoacılığı ve özellikle dört büyük filozofun farklı felsefi yorumları da anlatılıyor. Sokrates öncesi doğa felsefesinin, Sokrates ile birlikte insana ve insan psikolojisine yönelimi sonrası felsefe başlar.

İlk felsefi okullar ve felsefenin doğuşu ile kitap başlıyor. İlk felsefe okulları

  • Platon, Akademi
  • Aristipos Kirene (Kayrevaniye) Okulu’nu,
  • Öklid (Euklides) Megara Okulu’nu,
  • Phaidon Elis Okulu’nu,
  • Antisthenes ise Kinik (Kelbiye)

Stoa ve Stoacılık Nedir?

 Kinik Krates‘in öğrencisi Zenon, Kinik felsefeyi tekrar yorumlar. Zenon derslerini Stoa Poikile’de vermeye başlar. Bundan dolayı ‘stoacılar’ olarak nitelenirler. Roma stoacılığı temelde dinginliğe erişmeyi hedefler. Bunun için de birçok pratik geliştirmişlerdir. Kitap bu pratikleri içerir. Kitap okuruna iç huzura erişmenin ve erinç içinde yaşamanın yollarını gösterir.

4.0
TOPLAM PUAN
Güzel Yaşam Kılavuzu: Antik Stoacı Sevinç Sanatı Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0