Hamlet Shakespeare Konusu Özeti İncelemesi Alıntılar

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Hamlet Shakespeare Konusu Özeti İncelemesi Alıntılar

Avusturya Kralı, Hamlet bir komplo sonucu kardeşi verafından öldürülür. Kral Hamlet'in karsıyla evlenen karısı mutluluk içinde yaşarken, Prens Hamlet gerçeği öğrenerek öç alır.

Dracula Bram Stoker Kitap İncelemsi Özeti Konusu
Gurur ve Önyargı Jane Austen Konusu Kitap Özeti İncelemesi
İntihar Kulübü Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Hamlet Shakespeare Konusu Özeti İncelemesi Alıntılar. 1600-16001 arasında yazılan Shekespear’in oyunu. Shakespeare’in gerçekten de bilinen yazar olup olmadığı, hatta gerçekten var olup olmadığı bile tartışılıyor. Kimine göre takma ad kulllanan ya da kendi yadıklarını Shakespeare’e yayınlatan gizli bir yazardır. Oyunu ikinci okumam. İlk okuduğumun üzerinde çok zaman geçtiğinden neredeyse aklımda bir şey kalmamıştı. İki haftalık bir zamanı Shakespeare haftası ilan edip belli başlı yapıtlarını okudum. Gerçi yıllar önce okuduğum listenin hepsini okuyamadım. Hamlet defalarca sinemaya da uyarlandı. Gain için yapılan Türk yapımı modern uyarlamanın başrolünde de Erdal Beşikçioğlu oynuyor.

Daha fazla kitap daha fazla aydınlık daha fazla yaşamı kıcaklamak demektir. Yüzlerce kitap için yukarıdaki düğmeler ya da menüyü kullanabilirsiniz. Sitede yazar olmak için kırmızı düğmeyi kullnarak ayrıntılara ulaşabilirsiniz.,

Hamlet’in Konusu

Hamlet’in Konusu: Avusturya Kralı, Hamlet bir komplo sonucu kardeşi verafından öldürülür. Kral Hamlet’in karsıyla evlenen karısı mutluluk içinde yaşarken, Prens Hamlet gerçeği öğrenerek öç alır.

Hamlet Shakespeare Özeti İncelemesi Alıntılar

Danimarka Kralı Claudius, ölen krali Hamlet’in karısıyla yeni Avusturya kralı olarak mutluluk içinde yaşar. Fakat ölen kralık oğlu Prens Hamlet, babasının hayaleti ile karşılaşır. Hayalet bir suikaste kurban gittiğini anlatır. Kral Claudius, annesinin de karıştığı bir suikastte kralın kulağına zehir akıtarak onu öldürürler. Hamlet bunu öğrenir, aklı başından gider. Herkes onun delirdiğini düşünür. Etrafta delirmiş gibi anlamsıca konuşur. Sevdiği kız Ophelia’yı da artık istemez.

Hamlet Shakespeare Konusu Özeti İncelemesi Alıntılar
Hamlet Shakespeare

Kral ve kraliçe Hamlet’in bu durumunun altındaki nedeni öğrenmek isterler. Fakat bir türlü öğrenemezler. Kral, yeğenini İngiltere’ye göndermek ister. Bu sırada Hamlet, bir oyun sergiler. Kralın huzurunda ki bu oyunun konusu aslında babasının öldürülmesini oynatır. Kralın tavrına gözlemler. Kral oyunda dayanamaz sonlandırır.

Artık her şey ortadadır. Hamlet ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için bir kılış dövüşü olacaktır. Hamlet fare fare diyerek öldürdüğü başmabeyncinin oğlu, ölen sevgilisinin kardeşi ile duelloya girer. Fakat Kral, kılıca zehir sürmüştür. Kılıçlar karışınca önce Laerte ölür. Kraliçe’nin içeceğine de zehir katılmıştır. Aynı kılıçla Kralı da öldüren Hamlet de ölür.

Hamlet Shakespeare Konusu Özeti İncelemesi Alıntılar
Hamlet Shakespeare

Shakeaspeare bu trajedi öyküsünü önceden bilinen bir öyküden esinlenerek yazar. Kuzey masalları bu oyunun asıl kaynağını oluşturur. Bir İzlanda kahramanı olan Amiothi de tıpkı Hamlet gibi bir entrikanın içinde kendini bulur. Bu efsanevi öykünün değişik versiyonları da bulunur.

Hamlet’ten Alıntılar

🍭”Ophelia, sen şuralarda dolaş… Kralım buyurun, Biz de saklanalım şöyle… Şu kitabı oku Ophelia; Oku ki dindarca bir manası olsun Buralarda tek başına dolaşmanın. Sık sık işlediğimiz bir günah bu, Örnekleri tümen tümen, Melek yüzü, din iman kisvesi takınıp Şeytanı bile kafese koyabilir insan.”

🍭”Var olmak mı, yok olmak mı, bütün sorun bu! Düşüncemizin katlanması mı güzel, Zalim kaderin yumruklarına, oklarına, Yoksa diretip bela denizlerine karşı Dur, yeter! demesi mi?”

🍭”Kim dayanabilir zamanın kırbacına? Zorbanın kahrına, gururunun çiğnenmesine, Sevgisinin kepaze edilmesine, Kanunların bu kadar yavaş Yüzsüzlüğün kadar çabuk yürümesine. Kötülere kul olmasına iyi insanın Bir bıçak saplayıp göğsüne kurtulmak varken? Kim ister bütün bunlara katlanmak Ağır bir hayatın altında inleyip terlemek.”

🍭”Oturuma çağrılmış bir sürü politikacı kurt üşüşmüş başına. Kurt dedin mi kralların kralıdır yiyicilikte. Biz bütün başka yaratıkları niçin semirtiriz? Bizi semirtsinler diye. Kendimizi niçin semirtiriz? Kurtlar yesin diye. Şişko kralla cılız dilenci aynı sofrada iki çeşni, iki ayrı kap yemektir sadece. Olacakları budur sonunda.”

🍭”HAMLET Yo, hiç de değil. Olmayacak şeylere kaçmadan şöyle düşünebiliriz mesela: İskender ölüyor, gömülüyor, çürüyüp toprak oluyor, bu toprak da balçık. Şimdi bu balçıkla, ki İskender var içinde, niçin fıçı tıkacı yapılamasın? Koca imparator Sezar ölüp toprak olunca Bir deliği tıkayabilir rüzgâra karşı Ey bir zamanlar dünyayı titreten kasırga Şimdi duvarda harç, kışın soğuğuna karşı.”

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Puanlama
Hamlet Shakespeare Konusu Özeti İncelemesi Alıntılar

Yorumlar

WORDPRESS: 0