Her Şeyin Teorisi Frank Close Kitap Konusu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Her Şeyin Teorisi Frank Close Kitap Konusu Özeti

Her şeyin teorisi standart modelle kuantum fizğini birbirine bağlayacak, bütün fizik problemlerini tek bir kuramda çözecek formülü arar.

Süpersimetrli Gordon Kane Kitap Özeti Konusu
Higgs Bozonu Nedir? Ya da Tanrı Parçacığı
Cloverfield Paradoksu The Cloverfield Paradox Filmi

Her Şeyin Teorisi Frank Close Kitap Konusu Özeti. Tek bir teori ile evrendeki türlü fizik açıklanabilir mi? Tarih byunca her şeyin teorisinin peşinden kimler koşmuştur. Kuantum elektrodinamiği, kunatum dinamiği, kunatum renk dinamiği, Higgs Bozonu, atomik nükleer güçler, standart model… Kitap sayfaları boyunca her şeyin teorisi nedir? Sorusunun cevabını arıyor.

Kitaplar bize bilinmezin kapılarını açıp her şeyi bilinir yapan eşsiz bir sihir gibidir. İnsanın gelişimi ve bütün safsatalardan kurtulmasının tek yolu kitaplardan g eçer. Daha fazla kitap için site menüsüne bakabilir ya da yukarıdaki düğmere dokunabilirisniz.

Her Şeyin Teorisi Frank Close Kitap Konusu Özeti
Her Şeyin Teorisi Frank Close

Her Şeyin Teorisi Frank Close Kitap Konusu Özeti

Kitabın konusu zaten adından da anlaşıldığı gibi fizikte kapsayıcı bir kuram arayışı. Kitap popüler bilim okurunun yabancısı olmadığı Lord Kelvin’in 1900 yılında söylediği “fiziğin artık keşfedecek bir şeyi kalmadı” sözleriyle açılış yapıyor. Aslında Kelvin’in öyle demek istemediğinden bahsediyor. Bu bölümden sonra Newton ve Newton’ın Cansız Kaplumbağalar Teoremi konu ediliyor. Newton’ın evren anlayışı ve büyük cisimlerin mekaniği anlatılıyor.

Uzay ve zamanın birleşmesi Newton’dan Einstein’da dahil olmak üzere, ışığın yapısı kütle çekimi konuları çok açık anlatılıyor. Newton’ın yasaları bir zamanlar her şeyin teorisiydi. Tek bir her şeyin teorisi bulunmaz tarih boyunca onlarca teorinin tek başına her şeyi çözdüğü dünülmüştür.

Daha sonra Küçük Şeylerin Kuantum Teorisi bölümünde kuantum dinamiği, kuantum elektrodinamiği gibi ağır konulara giriş yapılıyor. Elektromanyetizma, elektrik alanlar, termodinamik, nükleer kuvevetler, süpersimetri, Higgs Bozonu, kuarklar yani Plank uzunluğundaki fizikte her şeyin teorisi aranıyor. Kütle çekimi, birbvirine dönüşen parçacıklar derken kitabın bazı bölimlerinin okunması zorlaşıyor. Yazar bazen popüler bilim kitabı yazdığını unutmuş gibi.

Her Şeyin Teorisi Nedir

Her şeyin teorisi standart modelle kuantum fizğini birbirine bağlayacak, bütün fizik problemlerini tek bir kuramda çözecek formülü arar. Aslında bilim tarihi boyunca bütün kuramlar zamanında bir nevi her şeyin teorisi olmuştur. Kitapta Newton’ın fiziğinin bir zamanlar her şeyin teorisini içerdiği yazar. Fakat kuantum fiziği ile birlikte, Plank ölçeğinde aslında bu yasalar hiç bir işe yaramadığı anlaşılır.

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Her Şeyin Teorisi Frank Close Kitap Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0