Her Şeyin Teorisi Nedir? Stephen W. Hawking Kitabı

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Her Şeyin Teorisi Nedir? Stephen W. Hawking Kitabı

Einsten'dan beri fizikçilerin aradığı evrendeki her şeyin, bütün olduların birleştiği bir denklem arayışında.

Zaman Yolculuğu, Geleceğe Yolculuk Nasıl Yapılır?
Tanrı Denklemi: Her Şeyin Teorisi Arayışı Michio Kaku Kitabı
Einstein ve Atom Bombası Netflix Belgesel Konusu Yorumu

Her Şeyin Teorisi Nedir? Stephen W. Hawking Kitabı. Kitap 7 konudan yani 7 dersten oluşuyor. Her şeyin terosi’nden ise 7. bölüm sorumlu. Hawking, sicim terosisi, kütle çekimi, çoklu evrenler, görelilik kuramları, kuantum mekaniği ve bütün fizik problemlerini birleştirecek ve her şeyi açıklayacak tek bir formül arayışından bahsediyor. Aslında kitabın ilk bölümleri değişik konulara odaklanmış durumda. Zaten birleştici bir teori ya da matematik formülünün temelini anlamak için ilk 6 bölüm giriş 7. bölüme giriş diyebiliriz.

Bilim, edebiyat, bilim kurgu, mitoloji, gibi en temel konularda ve diğer kategorilerde yüzlerce kitaba erişmek için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki renkli düğmelere dokunarak en etkili kitaplara erişebilirsiniz. Ne düşündüğünüzü önemsiyoruz, lütfen yorum yazmayı unutmayın.

Her Şeyin Teorisi Nedir? Stephen W. Hawking Kitabı
Her Şeyin Teorisi Stephen W. Hawking

Her Şeyin Teorisi Nedir? Stephen W. Hawking Kitabı

İlk paragrafta az çok kitabın içeriği hakkında yazmıştım. Kitap 7 bölümden oluşuyor. Her ne kadar 2008 yılında baskısı yapılan Türkçe baskısı olmayan kitap genel olarak temel bilgiler içeriyor. Günümzde de okunabilir. Tabii iki sıkı bir popüler bilim okuruysanız, sicim teorisi, kütle çekimi gibi konularda zaten güncel bilgileri de takip ettiğini zanalamına geliyor.

Kitap başlıkları şu sekilde: 1. Des bölümünde Hawking, Aristo’dan başlayarak evren modellerini, dünya merkezli, güneş merkezli evren modellerini Batlamyus’un evren modelini Nwetoon’a kadar özetliyor. Büyük patlama teorisi ve evrenin genişlemesi ile ilgili 19. ve 20. yüzyıl teorileri ikinci bölümün konusu. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde kara delikler hakkında. Kara deliklerin oluşumu, Hawking Işınımı, ışık ve zaman gibi konular ele alınıyor. Beşinci ve altıncı bölümlerde Einstein’ın görelilik teorisi, evrenin kaderi, kozmolojik sabit, ışık hızı; madde ve enerji, evrenin genişlemeye sonsuza kadar devem edip etmeyeceği gibi konular var.

Her Şeyin Teorisi Nedir?

Einsten’dan beri fizikçilerin aradığı evrendeki her şeyin, bütün olduların birleştiği bir denklem. Eğer bir gün her şeyin teorisi bulunursa tek bir denklemle evrenin sırları çözülebilecek. Sicim teorisi bunların arasında en popüler olan terorilerden.

Yorumlar

WORDPRESS: 0