Homofobiye Hayır – Harvey Milk Özeti Konusu

Ana SayfaKitap Yorumları

Homofobiye Hayır – Harvey Milk Özeti Konusu

Harvey Bernand Milk 1930 yılında Woodmere, New Yotkta doğdu. Liseden sonra orduya katıldı. Ordudaki eşcinsel nefretine ve kıyımına dayanamayarak ayrıldı.

Bir Dinozorun Anıları Kitap Özeti ve İncelemesi
Erwin Schrödinger ve Kuantum Devrimi Kitap Konusu
Nikola Tesla: Bir Dahinin Biyografisi Kitap İncelemesi

Homofobiye Hayır – Harvey Milk Özeti Konusu. Kitap Amerikalı bir Yahudi ailesinde dünyaya gelen eşcinsel hakları ve azınlık hakları savunucusu Harvey Milk’in yaşamını anlatan biyografidir. Homofobi, eşcinsel hakları, azınlık hakları, eşcinsellik gibi sorunlarla adeta savaşan Milk zafere ulaşır ama eşcinsel düşmanlığının kurbanı olur. LGBT hakları, Onur Yürüyüşü, gay, lezbiyen hakları değil sadece bir aktivist olarak ele almadığı sorun kalmamıştır. Kirap neredeyse filmde anlatılanların aynı. 1 saatte belki dah akısa bir sürede okunacak minik bir kitap. Kitabın filmi için buraya dokunun. Milk 2008 filmi.

Daha fazla kitap daha fazla aydınlıktır. Zihinsel aydınlık ve bilinç düzeyimiz arttıça yaşamı dah aiyi anlayacağız, zihnimizde yeni dünyaların kapısı açılacak. 100’lerce kitap için siyah butonu LGBT bilgileri ve film diziler için mavi butonları kullanabilirsiniz. Editör olarak siteye içerik eklemek isterseniz kırmızı buton ile ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Homofobiye Hayır - Harvey Milk Özeti Konusu
Homofobiye Hayır – Harvey Milk

Homofobiye Hayır – Harvey Milk Özeti Konusu

Eşcinselliğin “zihinsel bir hastalık, seksüel bozukluk” gibi çağ dışı değerlendirildiği zamanlardan bahsediyoruz. Çok değil 70 yıl öncesinden başlıyor öykümüz. Eşcinseller elektro şok ile sözde tedavi ediliyor ve gay bireyler, lezbiyenler polis gücüyle fişleniyor, mekanlar basılıyor ve her türlü işkence yapılıyor. İşte böyle bir Amerika hayal edin. Avrupa’da da durum aynıdır aslında. Eşcinsellik ya da cinsel yönelim, cinsiyet rolleri konuları binlerce yıllık söylenceler ve kurgular üzerinden değerlendirilir. 

Gestapo, binlerce eşcinseli, çingeneyi, Yahudi’yi, sakat insnaları katleder. Eşcinseller canlı canlı sevgililerinin gözleri önünde Nazi yönetimi tarafından köpeklere parçalatılır. Elektro şok tedavileri ile heteroseksüel bireylere dönüşüm sağlanmaya çalışılır. Bütün bu ortamda bu çıldırmış dünyada, eşcinselliğin sıradan bir cinsel yönelim, cinsiyet rolü olduğunu söyleyecek biri çıkar. En büyük korku herkesin eşcinsel olacağı, doğumların duracağı, eşcinselliğin sapık tecavüzcüler olduğu gibi iddialardır. Bunların hepsi de çürütülür. İşte bu ortamda Hayvey Milk bu haksızlığa dur der.

Homofobiye Hayır - Harvey Milk Özeti Konusu
Homofobiye Hayır – Harvey Milk

Hayvey Milk Kimdir?

Harvey Bernand Milk 1930 yılında Woodmere, New Yotkta doğdu. Liseden sonra orduya katıldı. Ordudaki eşcinsel nefretine ve kıyımına dayanamayarak ayrıldı. 40. yaş gününde tanıştığı 20 yaşındaki sevgilisi ile San f-Fransisco’ya taşındı. Burası ülkedeki en huzurlu yerdi. Gay malahhesi olarak bilinen Castro’ya yerleşti ve sevgili ile birlikte burada foğrafçılık yapmaya başladılar.

Mekanları kısa sürede gay ve LGBT bireylerin toplanma mekanı oldu. Eşcinsel bireylara her türlü şiddetin ve vahşetin yapıldığı dönemlerde sesini duyurmak için belediye meclisi üyeliği için yarıştı. Diğer yandan da homofobi ve eşcinsel karşıtlarına karşı mücadele vermeye başladı. Sevgilisi kendisini ihmal ettiği için onu terketti. Ama o 1977 yılında San Fransisco 5. Bölge’den belediye meclisi üyeliğini kazandı. Amerikadaki eşcinsel kimliğini açıklayan ilk siyasetçi oldu. Belediye başkanının da desteği ile azınlık hakları ve LGBT hakları için elinden geleni yaptı.

Homofobiye Hayır - Harvey Milk Özeti Konusu
Homofobiye Hayır – Harvey Milk

Harvey Milk’i Kim Öldürdü?

1978 yılında kendilerine destek de veren belediye danışmanlığı yapmış itfaiyeci Dan White, nefretini kustu ve önce belediye başkanını sonrada harvey Milki öldürdü. Dan White 5 yıl ceza alıp çıktı. 1985 yılında intihar etti.

Kitap çabucak biten ama anlam dolu satırlara sahip. Dünya insanının acımasızlığı, cehaleti, gogmaları uğruna nasıl bir başkasına vahşice yaklaşımı anlatılıyor. Gerçekten de eşcinsellik dünyanın en büyük sorunu değildir. Basit bir cinsel yönelimdir. Heteroseksüellikten bir farkı bulunmaz. Cinsiyet rolleri üzerinden yapılan her türlü ayrım ve şiddet insnalığın utancıdır. 

Yorumlar

WORDPRESS: 0