Incognito Beynin Gizli Hayatı Kitap Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Incognito Beynin Gizli Hayatı Kitap Konusu İncelemesi

Aslında bizi yöneten biz değiliz, bilincimizden gizlenen bir güç bizi yönetir, haberiniz bile olmaz

Makine Olmak: Mütevazı Sorunumuz Ölümlülük
Düşünce Beden Enerjisi Ruh ve Çakralar
Karısını Şapka Sanan Adam Oliver Sacks Kitap İncelemesi

Incognito Beynin Gizli Hayatı Kitap Konusu İncelemesi. David Eagleman’in 2011 yılında yayımladığı kitabıdır. İlk yayın tarihinin üzerinden on yıldan fazla bir zaman geçse de kitabın konusu eski değil. Kitabı yıllar iki sene önce okumuştum. Kitap içeriğini aslında daha önceki okumalarımdan biliyordum. Popüler bilim kitap çeşitliliği gerçekten de çok az olduğunu söylesem yanlış olmaz. Çok reklamı yapılan popüler bilim kitapları ya da her hangi bir kitabı sanki kendi irademle okumuyor gibi hissediyorum. Bu nedenle en çok okunan ya da satılan listelerinden uzak duruyorum. Zaten artık kitap okumak da gittikçe lüks olmaya başladı. Basılı kitap yerine e-Pub her zaman tercihimdir. Bu kadar sohbet yeterli. Şimdi kitabın konusu ve incelemesi geliyor.

İnsanlığın tek kurtuluşu aydınlık bir zihin ve tartışılmaz doğrulardan kurtulmaktadır. Daha fazla kitaba site menüsünden erişebilirsiniz. Bilim kategorisine hızlı erişim için yukarıdaki düğmelere dokunun. Yorumlarınızı yazmayı unutmayın.

İncognito Beynin Gizli Hayatı Kitap Konusu İncelemesi
İncognito David Eagleman

İncognito Beynin Gizli Hayatı Kitap Konusu

Öncelikle kitabın ilginç ve gizemli adından başlamak gerekiyor. Incognito’nun anlamı nedir? Kelime “kılık değiştirmek” anlamına gelir. Kitabın adının Türkçe’ye çevrilmesi hiç de uygun olmazmış. Adı bu şekilde daha ilgi çekici. Kitabın konusu beyin ve bilinçtir. Yaşamda farkına varmadan yaptığımız hareketler, düşünceler, duygular konu ediliyor. Biz farkına bile varmadan, beynimiz bizim adımıza yaşamımızı sağlamamız gereken her şeyi yerine getiriyor. Yürürken, konuşurken, evlenirken, sevgili edinirken, tartışırken, inanırken aslında yaptıklarımızı biz yönetmiyoruz. 

Bilinç ve bilinç dışı davranışlarımızın çoğundan  beynimizdeki otomatik kayıtlar sorumludur. İnsan bu otomatik duyguların çoğuna evrimsel süreçte sahip olmuştur. Hepimizin içinde tanımadığımız biri daha vardır. İnsanı yöneten beyindeki tek bir program değil, aksine beyin bir çok alt programın olduğu bir işletim merkezidir. Gerçeklik algısı da beyindeki elektrokimyasal etkilerin sonucundadır. Gözlemlediğimiz dünya ve gerçekliğimiz beynimizin algılama yetenekleri ile sınırlıdır. Duygular, beklentiler, gözlemlerimiz gerçekliğimizi pekiştirir. Beyim çoğu işi örtülü bir şekilde yapar. İnsanı yöneten iç güdüleri, otomatik tepkileri, insanın bilinçli durumunun ötesinde insanı yöneten ve yönlendiren asıl sebeplerdendir. Kitapta psikoloji deneylerinden de sık sık bahsediliyor.

Incognito Beynin Gizli Hayatı Kitap Konusu İncelemesi
Incognito

Kitap incelemem ve yorumum

İncognito dili çok yalın anlatımları ile okurunu sıkmayan bir popüler bilim kitabı. Kitabın anlatımı gerçekten de çok yalın. Eğer bilinç, beyin, yapay zeka, bilinçaltı gibi konularda daha önce okumalarınız varsa bu kitap size çok basit ve bilindik gelebilir. Kitabı okumak çok kolay olsa da konu geçişlerini çok hızlı buldum. İçinde çok fazla konu geçişi ve ayrı ayrı çok fazla alt başlık olduğundan kitabı okuduktan sonra unutabilirsiniz. Bir anda çok fazla bilgi sağanağı olan kitapların etkileri uzun sürmüyor. Ama dediğim gibi bu konularda bilginiz varsa kitap size tekrar gibi gelecektir. Bu kitap, başlangıç için iyi bir seçim olacaktır. Ama öncelikle ön yargılarınızı bir kenara bırakıp, kendinizi evrimsel sürecin geliştirdiği biyolojik bir bilgisayar gibi görmelisiniz. Zaten modern bilimin verilerini bize, zihnimizi, bilincimizi, biyolojik bedenimizin oluşumunu açık ve net bir şekilde anlatıyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0