İnsan Nasıl Mutlu Olur? Epiktetos

Ana SayfaKitap Yorumları

İnsan Nasıl Mutlu Olur? Epiktetos

Mutluluk çok şey istememektedir, mutluluk daha çok şey kazanmak ve isteklerin tutsağın olmaktan kurtulmak gerekir. Her turlu istek arzudan kurtulmak kendi isini kendin yapmak demektir mutluluk.

İnsan Nasıl Özgür Olur? Epiktetos
Güzel Yaşam Kılavuzu: Antik Stoacı Sevinç Sanatı Konusu İncelemesi
Enkheiridion Epiktetos, Konusu Alınıtılar: Stoacılığın Temelleri

İnsan Nasıl Mutlu Olur? Epiktetos.

İnsan Nasıl Mutlu Olur? Epiktetos Kitap Konusu Alıntıları

Kitap genel olarak Stoacı mtluluk fragmanları şeklinde. Mutluluk nasıl kazanılır? İnsan erinç içinde nasl yaşar? Hem kendi hem çevresi için nasıl faydalı olur? Stoacı düşünce her şeyi yaratan bir büyük güce, kadere önem verir. Ölüm insanın ait olduüu bütüne dönüşüdür.

İnsan Nasıl Mutlu Olur? Epiktetos
İnsan Nasıl Mutlu Olur? Epiktetos

Mutluluk Nedir? Nasıl Mutlu Olunur?

Mutluluk çok şey istememektedir, mutluluk daha çok şey kazanmak ve isteklerin tutsağın olmaktan kurtulmak gerekir. Her turlu istek arzudan kurtulmak kendi isini kendin yapmak demektir mutluluk. Aklı başında insan kendisine zarar veren insana kendisine daha fazla kötülük yapmadığı için şanslı hissetmeli ve mutlu olmalı.

Bir insan en yüksek makamlara gelse de görevini doğru yapmıyorsa o zaman mutluluk beklenemez. Olaylar bizim dışımızda geliyorsa bizim için yapacak tek şey kaderimize razı olmaktır.

İnsan ilk önce aklı olduğu için mutlu olmalıdır. En iyi yatak toprağın üstüdür. Akıl yoldan çıkarsa onu doğru yola koymak zordur. Şöhret zayıf insanların isteğidir. İnsan öldükten sonra şöhretin bir anlamı kalmaz. İnsanı düşünceleri ve kendisi zora sokar. İnsan kendine yapılanları, olumsuzlukları kişisel gelişimi, için fırsat olarak değerlendirmeli.

İnsan kendi isteklerinin dışına çıkarsa, kaygı ve üzüntü içinde yasarsa köledir. Yasamda iyiyi ve kötüyü ayırt edebilme özelliğimiz olmalı. Elimizde olan ve seçebileceğimiz şeyler ve elinizden geleni yapıp fazla endişelenmemeli. Olağan ve kaçınılmaz bizi olduğumuz kişiden ayırıp yabancı biri yapmamalı.
Mutluluk özgürlük demektir. Bir şeyleri istemek ve arzulamak değildir.

İsteğimize ve arzumuza ulaşınca yeni arzular bizi tekrar mutsuz yapar. Her türlü arzu ve istekten uzaklaşmak mutluluk demektir. Bize zarar verenlerle kavga etmek yerine daha fazla zarar görmediğimiz için şanslı hissetmeliyiz.

İradeli olan insan kendisine neyin geleli olup olmayacağını bilmeli. Kendi sınırlarını bilmeli. Elinde olmayan nedenlerden dolayı kaybettikleri için insan üzülmemeli. Bencillik ve inançsızlık insanine düşüncelerinden atması gereken bir şeydir. Mutluluk ile arzu bir arada olamaz.

  • Kitap sayfa sayısı: 80 sayfa
  • Okuma süresi: 2 saat
  • Yayıncı: Say Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0