İnsan Nasıl Özgür Olur? Epiktetos

Ana SayfaKitap Yorumları

İnsan Nasıl Özgür Olur? Epiktetos

İnsanın gücünün yettiği kendine ait olan, gücünün dâhilinde olan ve olmayan şeyler vardır. Her şey insana bağlı değildir.

İnsan Nasıl Mutlu Olur? Epiktetos
Enkheiridion Epiktetos, Konusu Alınıtılar: Stoacılığın Temelleri
Güzel Yaşam Kılavuzu: Antik Stoacı Sevinç Sanatı Konusu İncelemesi

İnsan Nasıl Özgür Olur? Epiktetos. Stoa felsefesi, mutluluk ve insanın yaşamını sürdürmesi, doğayla uyumlu yamasını anlatan metin pekçok öğüt içeriyor. Yaşama, insana, ölüme, erdemli yaşamaya, evrenle ve yaratıcı güçle insanın bağlantısı hakkında Stoacı görüşler kitabın konusu. Sabır, kadere ve evrensel yaratıcı güce tam inanç, aza razı olup, zenginliğe özenmeme ve yaşamın bize sundukları dışında ulaşamadığımız şeylere pisboğaz bir istekle yaklaşmamak da önemlidir.

İnsan Nasıl Özgür Olur? Epiktetos Konusu Özeti, İçeriği

İnsanın gücünün yettiği kendine ait olan, gücünün dâhilinde olan ve olmayan şeyler vardır. Her şey insana bağlı değildir. İnsan kendine ait olanı kabul edip başkasına ait olanlar için de kavga etmemeli. İnsan kendi varlığı dışındaki şeyleri bırakmalı. Mutluluk ve özgürlüğü insana veren şeyler önemlidir. Acı çekilen şey bizim elimizde değilse o bizim değildir demeli.

İnsan Nasıl Özgür Olur? Epiktetos
İnsan Nasıl Özgür Olur? Epiktetos

İnsan ölümden fakirlikten korkmamalı. İstekte bulunmamalı. Gücümüz dâhilinde olanlar dışındakilere ilgilenmeliyiz. Her şeyin doğasını sorgulamalıyız. İrademizi doğayla uyumlu tutmalıyız. İnsanı mutsuz kılan insanın nesnelere olaylar değil bu olaylar hakkındaki düşüncelerimizdir. Suçlanabilecek tek şey insanın kendi iradesi ve düşüncesidir. Bu insan bilgedir

Bir şeyi kaybedince onu kaybetmek yerine onu geri verdim demeliyiz. Bana ait olmayan şeyden sadece yararlanmalıyız. Özgür insan başkalarına ait olan şeyleri istemez. İnsan kendine düşenin dışında bir şey istenememeli. Kendisine verileni küçük görmemeli.

Beden ve zihin egzersizleri insanın gelişimi için önemlidir. İnsan elinde olanları değerlendirmeyi bilmeli olmayanlara odaklanmamalıdır. İnsan hayvani ve şehvet içeren düşüncelere değil daha ruhani düşüncelere yönetmeli.

  • Kitap sayfa sayısı: 64 sayfa
  • Okuma süresi: 2 saat
  • Yayıncı: Say Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0