İnsancıklar İncelemesi, Yorumu ve Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

İnsancıklar İncelemesi, Yorumu ve Özeti

İnsancıklar İncelemesi, Yorumu ve Özeti Dostoyevski romanıdır, mektuplaşmalar şeklinde yazılmıştır.Fakirlik ve sefalet içindeki iki insanın arasındaki arkadaşlık konu edilir

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu İnceleme Yorum Özeti
Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat Özet İnceleme
Kürk Mantolu Madonna Yorumu Konusu Özeti

İnsancıklar İncelemesi, Yorumu ve Özeti, kitap değerlendirmesi. FYODOR MİHAYLOVİÇ DOSTOYEVSKİ romanıdır. Roma’nın en büyük özelliği yazarın ilk romanı oluşudur. Dostoyevski bu romanı 27 yaşında yazmış. Rus klasikleri denildiğinde aklımıza ilk gelen yazar belki de Dostoyevski’dir. Benim de en çok kitabını okuduğum Rus klasik yazar kendisi olur. Tolstoy’u o kadar çok sevmem. Özellikle Kroyçer Sonat kitabının son sözünde Tolstoy’un saçmalıklarını ilk okuduğum zaman Dostoyevski’nin iyi ki bu kadar tuhaf değil demiştim. Zaten bu iki yazar birbiri ile çok kıyaslanır. Daha fazla Dostoyevski kitabı BURADA

Kitaba yıldızlı puanım:

Değerlendirme: 3 / 5.
Kitap tavsiyeleri

Ölmeden önce okunacak, zihin aydınlatan kitaplar için TIKLA

İnsancıklar İncelemesi, Yorumu

İnsancıklar İncelemesi, Yorumu ve Özeti

İnsancıklar

İnsancıklar, kitap değerlendirmesi. Türkçe’ye ilk olarak 1954 yılında çevrildiğinde bu adla çevrilmiş ve böyle devam etmiştir. Asıl adı “Zavallı, Yoksul İnsanlar”dır. Roman bana Beyaz Geceler’deki o gönül kırgınlığını, o ümidi hatırlattı. Dostoyevski romanlarında okuduğumuz memurların yetersiz maaşları, ağır işleri, bürokrasi burada da karşımıza çıkıyor. Özellikle odalarda yaşayan kıt kanaat geçinen insanlar bu romanda da karşımızda. Bir yanda zenginlik bir yanda da fakirlik vardır. Şehir yaşamı fakir insanlar için hiç de kolay değildir. Özellikle az maaşla çalışan bir devlet memuru için çekilmez bir yerdir. Varvara’nın çektiği sıkıntılar, köy yerinde annesiyle birlikte yoksul ve kimsesiz kalması fakirliğin yüzünü okuruna gösteriyor.

İnsancıklar İncelemesi, Yorumu ve Özeti

İnsancıklar

Romanda yaşlı memur Makar Devuşkin’in o romantik, sevgi dolu seslenişleri kitabı daha duygusal bir hale getiriyor. Çiçeğim, beyaz güvercinim gibi hitaplar ilk başta biraz tuhaf gelse de Devuşkin’in sevgi dolu cümlelerinin ona yaşam verdiğini görüyoruz. Çünkü pek işe yaramaz önemsiz bir işi vardır. Kazandığı paranın önemli bir kısmını Varavara’ya harcar. Belki de ona aşıktır. Ama belki de yaşlı olduğundan aşkını itiraf edemez. Roman, Makar Devuşkin ve Varvara Alekseyevna’nın mektuplarından oluşur. Bazen mektup aralarında birbirlerinin yaşamalarının ayrıntılarına, yaşam öykülerine inerler.

İnsancıklar İncelemesi, Yorumu ve Özeti

İnsancıklar Dostoyevski

Kitabın Özeti

Makar Devuşkin, bir devlet dairesinde yazıları temize çekmekle görevli, düşük maaşlı bir memurdur. Yaşantısı aslında öyle görkemli değildir. Petersburg’un çok fakir bir mahallesinde tuttuğu bir odada kit kanaat geçimini sağlar. Kitap okumayı seven ufak tefek zevkleri olan biridir. Karşı binada uzaktan akrabası olan Varvara Alekseyevna ile mektuplaşırlar. Bu mektuplar ile birbirlerinin yaşamlarını, geçmişlerini, arzularını, ümitlerini, kırgınlıklarını öğrenirler. Birbirlerine aşk ve sevgi dolu kelimelerle hitap ederken bir yandan da içlerinde bulundukları sefalet ve parasızlıktan konuşurlar, durumlarına bir çare ararlar. Mektuplar devam ederken Varvara zengin, durumu yerinde bir adamla evlenmeye karar verir. Şehirden uzaklarda bozkırda kendine yeni bir yaşam kurmaya gider.

Sayfa Sayısı: 184
Okuma Süresi: 4 Saat
Yayın Evi: Can Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması